تالار های پذیرایی،غیرقانونی،بهارستان،شهرستان،بهارستانه

گسترش تالارهای پذیرایی غیرقانونی فرشی در بهارستان/ زنگ خطر در سایه بی‌توجهی مسئولان

گسترش تالارهای پذیرایی غیرقانونی فرشی در بهارستان به معضلی برای این شهرستان تبدیل شده است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس،  شهرستان بهارستان پذیرای انواع قومیت‌ها است، به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان یک ایران کوچک نام برد. قومیت‌های مختلف در کنار هم و در سایه اتحاد و […]

گسترش تالارهای پذیرایی غیرقانونی فرشی در بهارستان به معضلی برای این شهرستان تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس،  شهرستان بهارستان پذیرای انواع قومیت‌ها است، به همین دلیل می‌توان از آن به عنوان یک ایران کوچک نام برد.

قومیت‌های مختلف در کنار هم و در سایه اتحاد و همدلی به زندگی روزمره خود می‌پردازند و همیشه نسبت به رسوم و سنت‌های یکدیگر احترامات متقابلی دارد که این خود می‌تواند به عنوان الگویی ارزشمند مورد استفاده سایر نقاط کشور قرار گیرد.

در این‌گونه شهرستان‌ها که بالای 80 درصد جمعیت آن را مهاجران تشکیل می‌دهند گاهی نیز سوءاستفاده از ناآگاهی شهروندان نیز صورت می‌گیرد و یکی از معضلات امروز این شهرستان گسترش همه‌روزه تالارهای پذیرایی غیرقانونی به نام «تالار فرشی» است.

در شهرستان بهارستان برخی از افراد ملک شخصی خود را با یک تغییرات جزئی به محل برپایی مراسم‌ مختلف از جمله مراسم‌های عروسی کرده‌اند و تاکنون با وجود اعتراضات فراوان اتحادیه پزندگان این شهرستان به نمایندگی از مدیران تالارهای قانونی شهرستان هیچ‌گونه اقدامی در راستای جلوگیری از فعالیت این تالارهای غیرقانونی حاصل نشده است و در حال حاضر باید گفت که به‌ راستی متولی برخورد با تالارهای فرشی کیست؟

صاحبان تالارهای قانونی پذیرایی شهرستان بهارستان گویا حرف‌های زیادی بر دل دارند و معتقدند که قدرتی پشت پرده حامی این تالارهای فرشی وجود دارد که سال‌ها است بر فعالیت غیرقانونی خود ادامه می‌دهند و تاکنون کسی جلودار آنها نبوده است.

با همه نواقصی که این‌گونه تالارهای غیرقانونی به همراه دارد اگر کنترل دقیقی بر آنها صورت نگیرد باعث بروز معضلات جبران‌ناپذیری می‌شود که متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد جایگزین شدن ضدارزش‌ها به جای ارزش‌ها هستیم.

تأکید فراوان دین مبین اسلام و کلام معصومین (ع) به امر ازدواج همیشه امر مقدسی بوده که به‌طور مکرر این پیام و امر مقدس از سوی بزرگان دینی نیز سفارش شده است و به دنبال آن در کشور پهناور ایران اسلامی نیز با توجه به رسوم و سنت‌های متفاوت به این امر تقدس شمرده می‌شود اما این مراسم نباید با فرهنگ آلوده غربی مختلط شود.

مسئله رواج تالار فرشی‌ها به حدی اعتراضاتی را در پی داشته که خبرنگار خبرگزاری فارس در غرب استان تهران، این موضوع را در قالب سئوال از حاضران شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهارستان که از متولیان امر نظارت بر اماکن نیز حضور داشت، مطرح کرد.

اداره اماکن مدعی بود که فعالیت این دسته از تالارها زیر ذره‌بین قرار دارد اما چرا تاکنون برخورد نمی‌شود خود می‌تواند ابهامی سردرگم در ذهن مخاطب به وجود آورد.

امام جمعه بوستان و رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش بوستان، گسترش همه‌روزه این‌گونه امکان غیرقانونی را زنگ خطری بزرگ دانست و گفت: نباید از کنار این موضوع به راحتی عبور کرد، چراکه این‌گونه تالارها در صورت گسترش می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد.

حجت‌الاسلام احمد محسن‌زاده بر لزوم برخورد قانونی و قاطع با این دسته از افراد که یک‌شبه و بدون هیچ زحمتی مبالغ کلانی به جیب می‌زنند، اظهار کرد: ما نباید صرفاً به خاطر اینکه این دسته از افراد نسبت به تالارهای قانونی مبالغ کمتری دریافت می‌کنند به آنها اعتماد کرد و گفت که اجاره این اماکن به صرف است.

وی ادامه داد: این تصور کاملاً اشتباه و غیرقابل توجیه است چراکه محل برگزاری این‌گونه مراسم حداقل 200 نفر را در خود گنجایش می‌دهد که هر آن می‌تواند بر اثر ضعف استحکام بنا ریزش کند آیا کسی خود را این شرایط مسئول و پاسخگو می‌داند؟

امام جمعه بوستان بیان کرد: برخی از گزارش‌های واصله غیررسمی از دیگر اقداماتی سخن می‌گویند که در شأن یک شهرستان مذهبی نیست و در این باره باید دستگاه‌های نظارتی اطلاعاتی و قضایی بسیار سنجیده و هوشیارانه وارد عمل شوند.

 رئیس شورای فرهنگ عمومی بخش بوستان افزود: امروزه این مراسم‌ به شیوه‌های جدید و با تشریفات خاصی انجام می‌شود، گذشته از مشکلات ازدواج که جای آن در این بحث نیست اتفاق بسیار ناپسندی که در این روزها شاهد آن هستیم نخستین شب زندگی مشترک است که نباید با گناه شروع شود.

 یکی از کارشناسان مسائل فرهنگی و اجتماعی اظهار کرد: طی سال‌های اخیر فرهنگ اجرای مراسم‌ عروسی و حتی جشن‌های مختلف از جمله تولد رنگ و بوی ارزشی خود را باخته و این تحت هیچ شرایطی در شأن کشوری نیست که با خون هزاران شهید و جانباز در اوج شکوفایی قرار دارد.

محمد نوبخت گسترش همه روزه تالارهای خانگی را زنگ خطری برای ترویج فرهنگ ضدارزشی بیان کرد و افزود: متأسفانه در چندین تالار فرشی غیرقانونی ساعت و زمان برگزاری مراسم‌ شادی به دلیل عدم نظارت برای آنها مهم نیست و این تضمین را به صاحبان مراسم می‌دهند که در قبال هزینه پرداختی تا پاسی از شب مجاز به اجرای مراسم خود هستند.

وی همچنین اجرای موسیقی زنده همراه با صدای زن در این مکان‌ها رواج زیادی پیدا کرده و با وجود غیرقانونی شدن اجرای موسیقی زنده حتی در تالارهای عروسی قانونی، متأسفانه این قانون نه تنها تأثیری نداشت بلکه به‌راحتی از سوی تالارهای فرشی و میزبانان نقض می‌شود.

این کارشناس مسائل فرهنگی و اجتماعی در پایان متذکر شد: بهارستان یکی از شهرستان‌های پرجمعیت استان تهران محسوب می‌شود و با وجود موقعیت‌های مختلف صنعتی و اجتماعی طی سالیان گذشته شاهد رشد جمعیت مهاجران زیادی از شهرهای اطراف و حتی دوردست به این شهرستان هستیم و به دنبال آن باعث ورود سنت‌ها و رسم و رسوم مختلف می‌شود، یکی از سنت‌ها و رسم و رسوم برگزاری جشن‌های عروسی به سبک‌های مختلف در شهرستان است که این امر نظارت و تذکر متولیان امر را می‌طلبد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.