حیرت حضور

ملت ایران دیروز پای صندوق‌های رأی مرزهای اقتدار بی‌نهایت خود را درنوردیدند

حماسه‌اي از مقوله بی‌نظیر «حیرت حضور»، از جنس زمان‌شناسي، از جنس تكليف و از مقوله عشق به جمهوري اسلامي ايران. این آن‌چیزی است که دیروز ملت ایران آفرید.

بهارستانه: حماسه‌ای از مقوله بی‌نظیر «حیرت حضور»، از جنس زمان‌شناسی، از جنس تکلیف و از مقوله عشق به جمهوری اسلامی ایران. این آن‌چیزی است که دیروز ملت ایران آفرید. گرچه هنوز ارزیابی دقیقی از میزان مشارکت مردم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تا لحظه تنظیم این گزارش وجود ندارد، اما شواهد میدانی از خلق حماسه‌ای دیگر در عرصه مشارکت ملی حکایت دارد. فارغ از هر نتیجه‌ای که در این دوره از انتخابات رقم بخورد، همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «برنده اصلی انتخابات، نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است» که با حضور خود در این جشنواره ملی، پایه‌های نظام اسلامی را استحکام بخشیدند.

روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۹۶ در تقویم جمهوری اسلامی ایران به یکی از روزهای ماندگار تبدیل شد؛ روزی که مردم ایران در سراسر کشور با حضوری چشمگیر به پای صندوق‌های رأی رفتند و به نامزد مورد نظر خود در این دوره از انتخابات رأی دادند.

سرنوشت کشور به دست آحاد مردم است

در تهران و در حسینیه امام خمینی(ره) رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از اخذ رأی، مردم‌سالاری و انتخابات را نعمت بزرگی دانستند و گفتند: انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است و سرنوشت کشور به دست آحاد مردم است که رئیس قوه مجریه را انتخاب می‌کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین دقایق آغاز انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا به پای صندوق رأی حضور یافتند و در جمع خبرنگاران افزودند: خدای محترم را بر نعمت مردم‌سالاری و انتخابات حضور مردم سپاسگزاری می‌کنم، نعمت بزرگی است. ایشان ادامه دادند: بحمدلله مردم ما شکرگزار این نعمت هستند، می‌بینید که شرکت می‌کنند و توصیه من این است که هر چه بیشتر شرکت کنند و هر چه زودتر پای صندوق‌ها بیایند. رهبر معظم انقلاب اسلامی اضافه کردند: معتقدم کار نیک را بایستی در اول وقت آن انجام داد، نباید تأخیر کرد و معتقدم که انتخابات ریاست جمهوری بسیار مهم است؛ سرنوشت کشور دست آحاد مردم است که رئیس قوه مجریه را انتخاب می‌کنند؛ به اهمیت این کار توجه کنند. ایشان به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز اشاره کردند و اظهار داشتند: انتخابات شوراهای شهر و روستا هم مهم است، زیرا کسانی انتخاب می‌شوند که خدمات شهری و روستایی، مسائل روز‌مره مردم را در اختیار دارند. آن هم مهم است با دقت، ملاحظه و شناخت ان‌شاءالله شرکت کنند. توصیه من به آحاد مردم است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: از شما برادر عزیز و مسئولین صدا و سیما هم تشکر می‌کنم، زحمت می‌کشید.

از خبرنگاران هم تشکر می‌کنم که مشغول کار مهم انتقال خبر هستند.  همچنین مراجع عظام تقلید حضرات آیات نوری همدانی، جوادی آملی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، سبحانی، علوی گرگانی، مظاهری و همچنین آیت‌الله هاشمی شاهرودی صبح دیروز با حضور در محل اخذ رأی، آرای خود را به صندوق ریختند.

آیت‌الله جنتی: رئیس‌جمهور منتخب انقلابی‌ها را برگزیند

دبیر شورای نگهبان با ابراز امیدواری برای اینکه کارها در دست افراد انقلابی باشد، تأکید کرد: هر کس رئیس‌جمهور شد، افراد انقلابی را برای همکاری برگزیند.
آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان پس از شرکت در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در محل شورای نگهبان، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همیشه مردم دعوت مقام معظم رهبری را برای مشارکت گسترده در انتخابات اجابت کرده‌اند، اظهار داشت: مردم همیشه با عقیده و ایمان سر صندوق‌های رأی حضور یافتند و می‌دانند که این یک وظیفه شرعی و ملی است. دبیر شورای نگهبان تصریح کرد: هر کسی باید احساس کند که دینی را نسبت به شهدا ادا می‌کند، باید از خون شهدا پاسداری کنیم، آنها در راه اسلام و انقلاب جان داده‌اند، ما هم باید در این راه حرکت کنیم. آیت‌الله جنتی اظهار داشت: راه شهدا همین است و امیدواریم که انقلاب همیشه زنده باشد و همیشه کار دست افراد انقلابی باشد؛ اگر امور مملکت به دست افراد انقلابی بیفتد، مملکت آباد می‌شود و اگر آنها انقلابی نباشند، درست کار نمی‌کنند و مردم را معطل می‌کنند. وی افزود: افراد غیرانقلابی کارها را بر خلاف رویه انجام می‌دهند؛ به همین دلیل هر کسی که رئیس‌جمهور شد باید افرادی را برای همکاری انتخاب کند که انقلابی باشند، امروز و فردا نکنند و با یک حرکت انقلابی کارها را ادامه دهند، قرص و محکم سر پا بایستند و استقامت داشته باشند.

روحانی: هر نامزدی انتخاب می‌شود باید به او کمک کرد
رئیس‌جمهوری با تأکید براینکه حضور پرشور در انتخابات قدرت ملی و امنیت ملی را تقویت می‌کند، گفت: هر نامزدی که انتخاب می‌شود باید به او کمک کرد تا این مسئولیت سنگین را به سرانجام برساند و هر کس که انتخاب می‌شود باید از فردا با وحدت، همدلی و نشاط و شادی به او کمک کنیم.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی پس از انداختن رأی خود به صندوق در جمع خبرنگاران اظهارکرد: امروز روز بسیار مبارکی برای مردم ایران است، مردم در واقع حق تعیین سرنوشت کشور را دارند و با حضور خود سرنوشت کشور را خودشان تعیین می‌کنند. رئیس‌جمهوری افزود: یکی از آورده‌ها و آثار نظام جمهوری اسلامی حاکمیت ملی است و این حاکمیت را حضور مردم در شهرها و روستاها و در صفوف طولانی صندوق‌های رأی به اثبات می‌رسانند. روحانی تأکید کرد: این حضور پرشور انتخابات قدرت ملی و امنیت ملی را تقویت می‌کند و راه پیشرفت را هموار می‌کند. وی ادامه داد: هر نامزدی که انتخاب می‌شود باید به او کمک کرد تا این مسئولیت سنگین را به سرانجام برساند و هر کسی که انتخاب می‌شود باید از فردا با وحدت، همدلی و نشاط و شادی به او کمک کنیم. روحانی در پایان گفت: شور و نشاط، شادی و یک رقابت سالم در روز ۲۹ اردیبهشت ماه در سراسر کشور شکل گرفته است و امیدواریم با حضور پرشور مردم سرنوشت کشور در مرحله اول مشخص شود و هر کسی که انتخاب می‌شود باید با اتحاد و همدلی به او برای پیروزی ایران اسلامی کمک کنیم.

رئیس قوه قضائیه: پیروز واقعی ملت ایران است

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه حضور در پای صندوق‌‌های رأی و شرکت در انتخابات علاوه بر به نمایش‌گذاشتن همبستگی و اتحاد ملی، موجب ارتقای سطح امنیت و اقتدار کشور می‌شود، گفت: فارغ از نتیجه نهایی، قطعاً ملت ایران پیروز واقعی این انتخابات است.
آیت‌الله صادق آملی لاریجانی دیروز پس از انداختن رأی خود به صندوق، در جمع خبرنگاران تصریح کرد: فارغ از نتیجه، مسلماً پیروز واقعی این انتخابات، ملت بزرگ ایران است که با حضور خود، همبستگی، اتحاد و حمایت از نظام را نشان می‌دهند و ضمن خنثی ساختن توطئه‌های دشمنان در منطقه و جهان، سطح اقتدار و امنیت ملی را ارتقا می‌‌بخشند. رئیس دستگاه قضایی افزود: امروز دشمنان ایران هم اعتراف می‌کنند که در جمهوری اسلامی، مردم با وجود همه فشارها و تحریم‌ها پای نظام ایستاده‌‌اند و بنا به تعبیر آنها یک روند دموکراتیک در کشورمان برقرار است و مردم آزادانه رأی می‌‌دهند. آملی لاریجانی با بیان اینکه علاوه بر حضور در انتخابات، انتخاب اصلح نیز مؤلفه بسیار مهمی برای پیشرفت کشور است، اظهار داشت: امیدواریم مردم ایران مثل همیشه با بصیرت، هوشیاری، تأمل و دقت، فرد اصلح را برای اداره قوه مجریه و همچنین افراد اصلح را برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب کنند تا شاهد پیشرفت و اقتدار هر چه بیشتر کشور باشیم. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه حضور در انتخابات، یک عمل عبادی به شمار می‌آید و باید با نیت خالص انجام گیرد، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه و به ویژه صدا و سیما، برای همه دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات آرزوی توفیق کرد.

لاریجانی: حضور مردم، تضمین‌کننده ثبات ایران

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتخابات در کشورمان همیشه مهم بوده و از ارکان مردم‌سالاری دینی به شمار می‌آید، گفت: حضور چشمگیر مردم در پای صندوق‌های رأی، دستاوردهای خوبی برای کشورمان به همراه دارد.
علی لاریجانی پس از شرکت در انتخابات در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) قم در جمع خبرنگاران، افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب نیز فرمودند حضور گسترده مردم در انتخابات می‌تواند برای کشور امنیت‌ساز باشد و دشمنان را دفع کند، به ویژه در شرایطی که در منطقه آشفتگی امنیتی وجود دارد و بسیاری از کشورهای منطقه را درگیر خود کرده است. وی ادامه داد: ملت ایران مردمی هوشیار و هوشمند هستند و رقابت‌های انتخاباتی همیشه در کشورمان وجود دارد، امید است این رقابت ها، بعد از انتخابات در جهت تحقق ایران آباد و پیشرفته تبدیل به رفاقت شود و پشتوانه‌ای برای ملت ایران باشد. رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با حضور در ستاد انتخابات قم گفت: شرکت با شکوه مردم در انتخابات، ثبات ایران را در این منطقه پرآشوب بیش از پیش تضمین و بسیاری از مشکلات کشور را رفع می‌کند. لاریجانی افزود: ایران در این منطقه نا امن، از امنیت خوبی برخوردار است و شرکت پرشور مردم در انتخابات، پشتیبان خوبی برای استمرار این امنیت و برطرف‌کننده توطئه‌های دشمنان است.

رئیسی: همه باید به نتیجه انتخابات تمکین کنیم

انتخابات در کشور ما بر مدار قانون اجرا می‌شود و همه باید به نتیجه آن احترام بگذارند و به آن تمکین کنند. حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدابراهیم رئیسی روز جمعه پس از حضور در شعبه اخذ رأی واقع در مسجد جامع ارشاد شهرری و شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در کشور ما محور همه چیز قانون است، بر اجرای کامل قانون به عنوان‌ ساز و کار رسمی تأکید کرد.
وی گفت: حق‌الناس جلوه‌ای از قانون مداری است که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید فرمودند. رئیسی با بیان اینکه رأی‌‌گیری در کشور ما، ‌ساز و کاری اطمینان بخش و قانونی است، افزود: همه باید آرای مردم را امانتی الهی بدانیم و هر نتیجه‌ای حاصل شد آن نتیجه را بپذیریم. نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به فرمایش حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر میزان بودن رأی مردم در انتخابات اظهار کرد: امروز مشارکت مردم در انتخابات از ابعاد اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی و همچنین نمایش قدرت بین‌المللی ایران اهمیت بالایی دارد و همه مردم با مشارکت گسترده در انتخابات عظمت ملت ایران را به رخ جهانیان بکشند.

قالیباف: انتخابات مهر تأیید بر جمهوریت نظام

محمدباقر قالیباف، نامزد انصراف داده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قبل از ظهر جمعه باحضور در مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرک سینای اردبیل رأی خود را به صندوق انداخت. وی در حاشیه شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران گفت: امروز جشن مردم و نظام اسلامی ایران و در واقع مهر تأیید بر جمهوریت نظام اسلامی است تا مردم کشورمان همچنان بر سرنوشت خود حاکم باشند. قالیباف افزود: این همه شور و شوق برای شرکت در انتخابات این پیام را می‌دهد که مردم همچنان در صحنه حضور دارند. وی یادآوری کرد: حضور گسترده و آگاهانه ملت تأیید‌‌کننده این مطلب است که پیروز واقعی انتخابات همین مردم انقلابی ایران هستند.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.