ماهواره‌های ایرانی به موزه می‌روند یا به فضا‌؟!

مسئولان سازمان فضایی: ماهواره مصباح به موزه می‌رود/ وزیر ارتباطات: ما اصلاً موزه‌ای برای ماهواره نداریم…

بهارستانه: سال‌هاست که ماهواره مصباح به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای فعالیت‌های فضایی ایران سرنوشت مبهمی دارد. تقریباً ۱۲ سالی از زمان اعلامی برای پرتاب این ماهواره می‌گذرد، اما بالاخره سرنوشت نامعلوم آن توسط مسئولان سازمان فضایی تعیین شد. گفته شده به دلیل هزینه‌های زیاد پرتاب، ماهواره مصباح به موزه فرستاده خواهد شد، اما بعد از گذشت چند روز از این خبر، ماهواره‌ای که به دلیل تحریم‌، سال‌ها در زندان کشور ایتالیا به سر می‌برد به یکباره از هر سو با عرق ملی برخی مسئولان مواجه شد تا با رد سخنان قبلی، از بازپس‌گیری آن صحبت به میان آورند.  موافقتنامه ساخت ماهواره مصباح در سال ۱۳۷۶ میان وزارتخانه‌های علوم و ارتباطات به امضا رسید و ساخت نمونه آزمایشگاهی این ماهواره در سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات انجام شد. ساخت مدل مهندسی و فضایی ماهواره مصباح نیز با همکاری یک شرکت ایتالیایی توسط نیروهای متخصص داخلی انجام شده ‌است. در نهایت ماهواره مصباح در مرداد ۱۳۸۴ در مراسمی با حضور وزیر ارتباطات وقت، رونمایی و اعلام شد در تابستان به فضا فرستاده خواهد شد، اما ماهواره مصباح نیز مانند بسیاری از ماهواره‌ها با بدرقه اشک چشمان سازندگان و متخصصان به فضا پرتاب نشد و سرنوشت مبهمی پیدا کرد که همچنان هم ادامه دارد.
سرنوشت ماهواره مصباح در یک دهه

با آنکه بیش از یک دهه از طراحی و ساخت مدل زمینی مصباح می‌گذرد، هنوز مشخص نیست چه بلایی بر سر این ماهواره آمده است. طبق برآوردهای کارشناسی در آن زمان هزینه راه‌اندازی ماهواره مصباح ۱۰ میلیارد تومان اعلام شد. قیمت دلار در سال ۱۳۷۶ کمتر از ۵۰۰ تومان بوده و با یک حساب ساده هزینه پروژه ماهواره مصباح بیش از ۲۰ میلیون دلار و معادل حدوداً ۸۰ میلیارد تومان به نرخ امروز دلار است. البته هزینه مادی ۸۰ میلیارد تومانی تنها بخشی از مرثیه سوزناک است و باید از سایر هزینه‌ها چون تلاش و زحمت شبانه‌روزی خیل کارشناسان فضایی وزارت ارتباطات، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و امید و خوشحالی مردم کشورمان به رشد علمی کشور که به ناامیدی مبدل شده، بگذریم.  مسئولان دولتی، تا مدت‌ها حرفی از سرنوشت این ماهواره نمی‌زدند تا اینکه بالاخره اعلام شد که «به علت تحریم‌ها، ماهواره ایرانی مصباح تاکنون در مصادره ایتالیا قرار داشته و مدیران دولتی در حال مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره هستند». هر زمان که خبرنگاران طی سال‌های اخیر از واعظی وزیر ارتباطات درباره باز پس گرفتن این ماهواره سؤال کرده‌اند، وی پاسخ داده است که «با برداشته شدن تحریم‌ها به طور قطع این ماهواره را پس خواهیم گرفت.»

ماهواره مصباح به موزه می‌رود

چندی پیش بود که معاون سازمان فضایی بالاخره گفت: پرتاب ماهواره مصباح به صلاح نبود و در موزه بیشتر استفاده می‌شود!
وی در اینباره توضیح داد: ماهواره مصباح که مأموریت آن ۱۰ سال پیش تعریف شده بود، قرار بود یک ماهواره مخابراتی باشد که یک سری داده را از نقاط مختلف زمین جمع‌آوری و ذخیره و در نقطه‌ای دیگر تخلیه کند. اما حالا این تصمیم نهایی نشده و این ماهواره مجدد باید برگردانده، تست و حتی برخی قطعات آن تعویض شود؛ چراکه امکان دارد، برخی قطعات قابل استفاده نباشد. این یعنی ماهواره دوباره باز و بسته شود، بنابراین از لحاظ فنی به صلاح نیست مجدداً پرتاب آن مطرح شود.  در نهایت هم آب پاکی را روی دست خبرنگاران ریخت و گفت: موزه‌ای را در حال راه‌اندازی هستیم که بیشتر جنبه آموزشی داشته باشد و مصباح را در آنجا نگهداری کنیم.

تأیید رئیس سازمان فضایی به هزینه زیاد پرتاب مصباح

این خبر به تأیید رئیس سازمان فضایی ایران هم رسید و اظهار داشت: آخرین تصمیمی که در مورد ماهواره مصباح اخذ شده این است که در موزه‌ای نگهداری شود، زیرا این ماهواره هزینه‌های زیادی برای پرتاب دارد.  در حالی که دستاورد ۸۰ میلیارد تومانی از حاصل تلاش و زحمت شبانه‌روزی خیل کارشناسان فضایی وزارت ارتباطات، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران بدون هیچ‌گونه بهره‌برداری به موزه ختم شده و رسانه‌های غربی خوراک خوبی برای رپرتاژ ساعت‌های خالی خود یافته بودند، وزیر ارتباطات در حاشیه نشست هیئت دولت اعلام کرد: ماهواره مصباح اکنون  در ایتالیا است، البته پس از اجرایی شدن برجام، برای گرفتن ماهواره مصباح مذاکراتی را با ایتالیا شروع کردیم.  وی دراین‌باره تصریح کرد: ما اصلاً موزه‌ای برای ماهواره نداریم؛ تکلیف ماهواره مصباح، بعد از تحویل از ایتالیا و توسط کارشناسان کشورمان مشخص می‌شود.

وقتی وزیر ارتباطات اظهارات غیر را تخصصی نمی‌داند

واعظی در نهایت اضافه کرد: هم‌اکنون با ایتالیا در حال مذاکره برای بازگرداندن ماهواره مصباح هستیم تا پس از تحویل در اختیار متخصص‌هایمان قرار دهیم و آنها بگویند این ماهواره قابل پرتاب هست یا نه.  گذشته از اینکه مقامات دولتی در سال‌های قبل، همواره تحریم‌ها را وجود مشکلی بر سر راه باز پس گرفتن این ماهواره دانستند و حتی معلوم نکردند، چرا در مذاکرات برجامی خود از فرجام این ماهواره حرفی نزدند، اما واعظی در حالی اکنون بر بازپس‌گیری این ماهواره تأکید می‌کند و قابلیت پرتاب آن را به عهده متخصصان دانسته است که مسئولان سازمان فضایی معتقد هستند از لحاظ فنی به صلاح نیست مجدداً پرتاب آن مطرح شود!

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.