با انتخاب وزير جديد، تغيير در سازمان سينمايي جدي شد

در جست‌وجوی وارث صندلی سینمایی ارشاد

حجت‌الله ايوبي رفتني است! حرف‌هاي درگوشي اهالي سينما و گمانه‌زني‌هاي رسانه‌ها خبر از رفتن حجت‌الله ايوبي مي‌دهد.

بهارستانه: حجت‌الله ایوبی رفتنی است! حرف‌های درگوشی اهالی سینما و گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها خبر از رفتن حجت‌الله ایوبی می‌دهد. تنها مدیر وفادار به علی جنتی که حتی بعد از رفتن وی از وزارت ارشاد نیز دست به قلم شد و در ستایش از جنتی و دفاع از وی یادداشت تندی علیه منتقدان جنتی نوشت، اکنون با آمدن صالحی امیری جزو گزینه‌هایی است که گفته می‌شود باید صندلی ریاست را ترک کند و از وزارت ارشاد برود. اکنون اینکه چه کسی جانشین ایوبی می‌شود، مهم‌تر از باقی ماجراهای سازمان سینمایی است.

آیا منظور ایوبی حرف‌های آن نماینده مجلس بود؟!
استعفای علی جنتی از وزارت ارشاد، موضوعی است که هنوزدولت علت اصلی آن را روشن بیان نکرده است.
یکی از افرادی که معتقد است برکناری جنتی ربطی به عملکردش ندارد، سید احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس و پسر‌عموی وزیر بهداشت است که در جلسه علنی مجلس در مخالفت با وزیر شدن صالحی‌امیری صحبت کرد و در بخشی از سخنانش گفت: اگر خبر ندارید دلیل برکناری آقای جنتی چیست، حتماً روزی برایتان خواهم گفت، اما الان چیزی نمی‌گویم چراکه از رهبر معظم انقلاب آموخته‌ام مراقب گفتن‌ها و نگفتن‌ها باشم. چند ساعت بعد از این اظهارات بود که سایت سازمان سینمایی یادداشتی را به قلم حجت‌الله ایوبی منتشر کرد که در آن ایوبی به شدت به منتقدان جنتی و اخباری که پیرامون تغییر وزیر ارشاد مطرح است، حمله کرده بود.
ایوبی در بخشی از یادداشتش نوشت: گویی دیگر رسم شده که پس از جابه‌جایی یک مدیر به هر بهانه‌ای باید پچ‌پچ‌ها آغاز شود. بدگمانی، بدگویی و اتهام و افترا قبح گذشته را از دست داده و چه مصیبتی بالاتر از این. هیچ دلیلی ندارد که وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی از این قاعده بد استثنا شود.

در شرایطی که اهالی فرهنگ و هنر روزگار تازه‌ای از ادب و احترام و رونق را می‌آزمودند، تلاطم و حرف و حدیث و سنت ناپسند پشت سرگویی آغاز شد. در این جهانِ جهانی شده که فرصتی بی‌مانند برای ارتباطات پدید آمده برخی اما ویروس‌گونه به جانِ آبروی مردم افتاده‌اند. می‌تازند، محکوم می‌کنند و شنیده‌ها و نشنیده‌ها را وسیله‌ای برای عقده‌گشایی‌های خود قرار می‌دهند؛ خبرهایی که از ناکجاآبادها می‌آید و در فضاهای مجازی و غیرمجازی آنقدر دست به دست می‌شود تا بی‌اصالتی‌اش در لابه‌لای این همه غوغا گم شود.

ایوبی در ادامه به حمایت از یک فیلمساز اشاره کرد که اکنون این حمایت دلیلی برای حمله به جنتی شده است. ایوبی گویا بدون اینکه نامی از قاضی‌زاده آورده باشد در یادداشتش به این نماینده مجلس پاسخ داده است. در خبر‌های مرتبط با رفتن جنتی از وزیر ارشاد نامی از یک فیلمساز به نام «بهاره ص ج» برده شده که گویا یک آدرس اشتباه و یک نام «فیک» است و در مقابل خبری درباره صدور مجوز ساخت فیلم و دریافت مجوز مؤسسه چندمنظوره فرهنگی به نام خانمی به نام «‌م‌.ا» وجود دارد که مدیران فعلی وزارت ارشاد چندان تمایلی برای پرداختن به آن ندارند.

گزینه‌های روی میز صالحی امیری
در شرایطی که ایوبی به تنهایی کمر به حمایت از جنتی بسته است، احتمال برکناری این مدیر ارشد وزارت ارشاد به گوش می‌رسد. البته در این زمینه ایوبی استثنا نیست بلکه دیگر معاونان و مدیران بالادستی وزارت ارشاد نیز در لیست تغییرات احتمالی قرار دارند.
با توجه به ابراز نارضایتی‌های متعدد اهالی سینما از وضعیت سینما، معیشت سینماگران، ناامیدی از تحقق وعده‌های دولت در خصوص سینما و بدتر شدن شرایط سینماگران در مواقعی چون توقیف فیلم‌ها و جلوگیری از اکران برخی فیلم‌ها ایوبی را به خروج از سازمان نزدیک‌تر کرده است.
گزینه‌هایی نیز برای جایگزینی ایوبی مطرح شده‌اند که به دلیل نزدیک شدن به ماه‌های رقابت‌های انتخاباتی دوره آتی ریاست جمهوری احتمال اینکه صالحی امیری فردی را برای سازمان سینمایی انتخاب کند که دارای قدرت جمع کردن حواشی سینما و امید دادن به سینماگران برای حمایت مجدد از نامزدی دکتر روحانی و پیروزی در انتخابات باشد را بیشتر می‌کند. شاید خیلی از مدیران سینمایی خود را واجد این شرایط بدانند اما عملکرد‌ها بسیار متفاوت است. در روزهای گذشته اسامی چون محمدرضا فرجی، محمدحسن پزشک، محمدرضا تابش، رضا میرکریمی و محمد مهدی حیدریان و علیرضا رضاداد مطرح شده‌اند.

سینما‌ژورنال در تحلیلی شانس فرجی را به این دلیل بالا می‌داند که وی سال‌های متمادی در سازمان سینمایی حضور داشته و مدیریت سینمای حرفه‌ای را برعهده داشته است. از نظر این سایت مدیریت بی‌حاشیه فرجی می‌تواند شانس وی را بالا ببرد. پزشک نیز به خاطر مدیریت طولانی‌مدتش بر موزه سینما شناخته شده‌تر است تا حضور در حلقه مدیران اصلاح‌طلب. معاونت سینمایی وزارت ارشاد دولت اصلاحات نیز چهره‌ای معتدل است که وی نیز مدیریت بی‌حاشیه‌ای داشته است. تابش مدیرعامل فعلی بنیاد سینمایی فارابی به خاطر قرابت خانوادگی با رئیس دولت اصلاحات از سوی برخی رسانه‌ها به عنوان گزینه مد‌نظر صالحی‌امیری نام برده شده است.
رضا میرکریمی، مدیر عامل سابق خانه سینما که نشان داده همیشه جزو حلقه‌های نزدیک به قدرت است، گزینه‌ای است که می‌توان شانس خوبی برای وی قائل بود. اما محمدمهدی حیدریان که هم‌اکنون در وزارت رفاه فعال است و سابقه طولانی در مدیریت در سینما دارد و پروژه مهم «محمدرسول الله(ص)» را تهیه کرده است، شاید جدی‌ترین گزینه جایگزینی ایوبی باشد. حیدریان نیز از جمله مدیران سینمایی دولت اصلاحات است که برخلاف دیگر مدیران سینمایی آن دوران حضور پررنگ خود را در سینما حفظ کرده است.

از دیگر مدیرانی که نام وی به عنوان گزینه احتمالی معاونت سینمایی وزیر ارشاد مطرح می‌شود، علیرضا رضاداد است که تقریباً در همه سطوح سینمایی سابقه مدیریت دارد. حیدریان و رضاداد نشان داده‌اند که می‌توانند سینماگران را با خود همراه کنند و حتی اگر در چند ماه منتهی به انتخابات نتوانند برنامه‌های بلند‌مدتی را برای بهبود سینما اجرا کنند اما حداقل از افزایش نارضایتی‌ها جلوگیری کرده و جایگاه دولت روحانی را در اذهان اهالی سینمای‌ها بازسازی کنند. البته تعداد گزینه‌هایی که خود را وارث صندلی ایوبی می‌دانند کم نیست و احتمالاً در روزهای دیگر رسانه‌ها در گمانه‌زنی‌های‌شان به اسامی جدیدی نیز برسند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.