۷۰۰ مدرسه «در تهران» حتی با باد هم فرو می‌ریزند !

همه ما اين ضرب‌المثل را شنيده‌ايم كه «توش خودمونو كشته بيرونش مردمو»! ضرب‌المثلي كه گوياي اين حقيقت بوده كه همه از بيرون نگاه مي‌كنند و به‌به و چه‌‌چه‌شان به راه است و ما از داخل ويران هستيم و دم نمي‌زنيم.

بهارستانه: این مقدمه را نوشتیم تا بگوییم کلانشهر تهران به مصداق آنچه از بیرون دیده می‌شود و آنچه حقیقت زندگی در آن نهفته است تفاوت‌هایی دارد و یکی از مصادیق این تفاوت وقتی است که مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران می‌گوید: این شهر در بحث فضای آموزشی جزو فقیرترین استان‌هاست و در ادامه تأکید می‌کند دیوار ۷۰۰ مدرسه شهر تهران حتی با وزیدن طوفان نیز می‌ریزد.  این حرف وقتی سنگین و غمگین می‌شود که می‌شنویم کمتر از چند ثانیه ساختمان ۷۸ مدرسه بر اثر زلزله در غرب کشور آوار شدند. بعد از اعلام این آمار هم مسئولان مدعی شدند همه این مدارس پیشتر در لیست ساختمان‌های تخریبی آموزش‌وپرورش ثبت شده، اما به دلیل نبود «پول» موفق به تخریب آنها و ساختن مدارس جدید نشده بودند.  پیشتر از این اعلام آمار نیز زهرا نژادبهرام، عضو هیئت رئیسه شورای شهر با اشاره به ناایمن بودن ساختمان‌هایی نظیر مدارس گفته بود: ۲۵درصد فضای غیرایمن شامل بیش از هزار مدرسه تهران می‌شود.
در واقع در صورتی که شاهد شرایط بحرانی مانند زلزله و حوادث مشابه باشیم ممکن است آسیب جدی به فضاهای آموزشی برسد.  هرچند که باید گفت طبق گفته مسئولان از این دست مدارس در مناطق مختلف کشور کم نیست. در حال حاضر ۱/۵ میلیون دانش‌آموز کشور در مدارس ناایمن تحصیل می‌کنند، مدارس ناامنی که عمر خود را کرده‌ و حالا در شرایطی که جزو لیست مدارس فرسوده و تخریبی قرار گرفته‌اند، همچنان پذیرای دانش‌آموزان هستند، اما شنیدن نام تهران در رتبه پنجمین شهرصاحب مدارس فرسوده کمی عجیب‌تر از سایر استان‌هایی است که به اصطلاح محروم نامگذاری می‌شوند.
اما به هر حال میان آنچه بلای طبیعی به اسم زلزله نامیده می‌شود و آنچه وزیدن طوفان می‌گویند، تفاوت عجیبی وجود دارد و مهم‌تر اینکه ظاهراً حساسیت‌ها وقتی شدت می‌گیرد که دیوار مدارس بر اثر زلزله فرو بریزد و تمامی این اعلام آمارها تنها برای نگرانی والدین بیان شود و شاید در نگاهی دیگر مسئولان و نگاه خیران مدرسه‌ساز را هم متوجه شهر تهران می‌کنند تا دستان توانمند آنها، دانش‌آموزان را از فضاهای نا‌امن آموزشی نجات بدهد، حالا اینکه در این میان بودجه‌های تخصیص یافته چه می‌شود، بماند برای بعد که بعید نیست حکایت کمبودهای امروز را فردا در اخبار مختلف و تحت عناوین متفاوتی چون اختلاس بشنویم. البته فرضیه ما وقتی بیشتر تأیید می‌شود که مدیرکل آموزش‌و‌پرورش شهر تهران با اشاره به اقدامات خیران مدرسه‌ساز در شهر تهران می‌گوید: خیران شهر تهران برای ساخت مدارس به شهرستان‌ها می‌روند، اما باید تأکید کنم شهر تهران در فضای آموزشی جزو فقیرترین استان‌هاست و بهتر است این کمک‌ها در همین شهر تهران مورد استفاده قرار گیرد !
منبع: روزنامه جوان

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.