امریکا زیر میز عادی‌سازی با کوبا زد

اوباما‌زدايي در همه عرصه‌هاي سياست خارجي و داخلي از اولويت‌هاي دونالد ترامپ بعد از گرفتن جاي او در كاخ سفيد بوده است.

بهارستانه: اوباما‌زدایی در همه عرصه‌های سیاست خارجی و داخلی از اولویت‌های دونالد ترامپ بعد از گرفتن جای او در کاخ سفید بوده است. رئیس‌جمهور امریکا در ایالت فلوریدا از لغو بهبود روابط امریکا با کوبا که در دولت اوباما انجام گرفته بود، خبر داد. واکنش‌های مقامات ونزوئلا و بولیوی در حمایت از کوبا نشان می‌دهد ترامپ این استعداد را دارد که البته از روی بلاهت ذاتی خود جبهه ضد واشنگتنی منطقه امریکای لاتین را که اوباما تلاش کرده بود منفعل کند، دوباره فعال کند.
امریکای لاتین در تاریح معاصر خود شاهد مداخلات و بدعهدی‌های زیادی از جمله کودتاها و تحریم‌ها علیه دولت‌های مردمی این منطقه بوده‌‌است. حالا کوبایی که در سال ۲۰۱۴ بعد از حدود ۵۰ سال از اردوگاه مقاومت  در امریکای لاتین درآمده و به دست دوستی باراک اوباما اعتماد کرده و در مسیر عادی‌سازی رابطه با واشنگتن گام برداشته بود با فرمان ترامپ برای پایان دادن این ماه عسل کوتاه مدت روبه‌رو شد. در سال ۲۰۱۴ که کوبا و امریکا روابط خود را برقرار کردند، برخی رسانه‌ها در ایران تعابیری مانند « برد- برد  امریکا و کوبا»، «شروعی تازه در روابط کوبا و امریکا»  و«آغاز روابط بعد از ۵۴ سال» به‌کار بردند و تلاش کردند آن را الگویی برای ایران معرفی کنند. ولی حالا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا در جریان سخنرانی خود در میامی، یکی از سیاست‌های نمادین باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری‌اش یعنی برقراری روابط حسنه با کوبا را زیر سؤال برده و فرمان لغو آن را صادر می‌کند.  وی روز جمعه از شهر میامی در ایالت فلوریدا، لغو توافق میان واشنگتن و هاوانا را که در سال ۲۰۱۴ میلادی منعقد شده بود اعلام و گفت: منع گردشگری امریکایی‌ها در کوبا دوباره برقرار و تحریم‌ها علیه هاوانا اعمال می‌شوند.  ترامپ دولت کاسترو را رژیمی «وحشی» خواند و در توصیف توافق میان دولت‌های کاسترو و اوباما گفت که این توافق «به مردم کوبا کمکی نمی‌کند بلکه باعث تقویت رژیم کوبا می‌شود.» وی تأکید کرد: دستور لغو این توافق باید به‌سرعت اجرا شود.
رئیس‌جمهور امریکا همچنین به مردم کوبا و ایالات متحده امریکا وعده انجام «معامله بهتری» را داد.  ترامپ افزود: «حال که من رئیس‌جمهور هستم، امریکا جنایات رژیم کوبا را محکوم خواهد کرد و برای درد و رنجی که مردم کوبا حدود شش دهه متحمل شدند، تأسف خواهد خورد.»  وی همچنین خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی در کوبا شد و گفت: «ما تا زمانی که همه زندانیان سیاسی آزاد نشوند، تحریم‌ها علیه رژیم کوبا را لغو نخواهیم کرد.» چند زندانی سیاسی سابق کوبایی در سخنرانی ترامپ حاضر بودند و او در ابتدای صحبت‌هایش آنها را ستایش کرد.  ترامپ همچنین در این سخنرانی از محدودیت‌های جدید در انجام معاملات با سازمان‌ها و نهادهایی خبر داد که تحت کنترل ارتش کوبا هستند.  وی همچنین با اشاره به آنکه ارتش کوبا در تمام بخش‌ها از جمله گردشگری به‌طور قوی حاضر است، بر افزایش محدودیت‌ها برای سفر به این جزیره تأکید کرد.  تنها در پنج ماه اول سال ۲۰۱۷ میلادی حدود ۳۰۰ هزار امریکایی به کوبا سفر کرده‌اند که رشدی ۱۴۵ درصدی را در این باره نشان می‌دهد.
کوبا در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز در مجموع میزبان ۲۸۴ هزار و ۹۳۷ بازدیدکننده امریکایی بود که این رقم نیز ۷۴ درصد بیشتر از شمار امریکایی‌هایی بود که در سال ۲۰۱۵ میلادی رهسپار این جزیره شده بودند، البته دولت امریکا سفارت این کشور در کوبا را تعطیل نمی‌کند و پروازهای هواپیماهای تجاری ادامه خواهند شد. امریکایی‌ها همچنین این اجازه را دارند که کماکان اجناس کوبایی با خود به کشور بیاورند.  امریکا از زمان به قدرت رسیدن فیدل کاسترو و انقلاب کمونیستی در کوبا روابط خود با این کشور را قطع کرد و از سال ۱۹۶۰ علیه کوبا، تحریم اقتصادی به اجرا گذاشت اما پس از چند دهه و در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما روابط میان دو کشور از سر گرفته شد.
واکنش داخلی
اتاق بازرگانی امریکا با محکوم کردن تصمیمات جدید دونالد ترامپ اعلام کرد که سخنان و فرامین او «امکان ایجاد تغییرات مثبت در جزیره کوبا را محدود می‌کند» و به این ترتیب این خطر وجود دارد که این سیاست‌ها فرصت‌هایی را در اختیار «کشورهای دیگری» بگذارد که با امریکا ارزش‌های مشترکی ندارند.  پاتریک لیهی، سناتور دموکرات نیز در واکنش به سخنان روز جمعه دونالد ترامپ، بازگشت به «سیاست‌های دوران جنگ سرد» را محکوم کرد و گفت: این سیاست‌ها تنها خوشایند «جناح کوچکی» از فعالان ضد کاسترو در ایالات متحده امریکاست.
او افزود: به این ترتیب کاخ سفید جنگ دوباره‌ای را علیه مردم کوبا آغاز کرده است، حتی جمهوریخواهان هم زبان به انتقاد از ترامپ باز کردند «جاستین آماش»، نماینده جمهوریخواه ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان امریکا گفت، ترامپ در حالی از امنیت ملی سخن می‌گوید که «با عربستانی‌ها می‌رقصد و به آنها سلاح می‌فروشد.» «تام ایمر» نماینده ایالت مینه‌سوتا در مجلس نمایندگان هم از ترامپ بابت وعده‌هایی که در تبلیغات انتخاباتی برای تعییر وضع موجود داده بود، انتقاد کرد.  این نماینده همچنین در بیانیه‌ای نوشت: «مهم‌تر از همه، تصمیم امروز با دعوت از سایر کشورهای خارجی برای حضور در حیاط خلوت ما جهت پر کردن خلأ ناشی از این تصمیم، نوعی خطر امنیتی جدید برای مردم امریکا و سرزمین ما ایجاد می‌کند.» جف فلیک نماینده جمهوریخواه در مجلس سنا هم اعلام کرد: هر گونه سیاستی که توان امریکایی‌ها برای سفر آزاد به کوبا را محدود کند در راستای منافع مردم امریکا یا کوبا نیست.
واکنش کوبا
دولت کوبا در واکنش به تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها اعلام کرد هر نوع تلاش برای نقش حاکمیت این کشور با شکست مواجه خواهد شد.  دولت کوبا در واکنش گفته است، امریکا در موقعیتی قرار ندارد که به این کشور درس حقوق بشر بدهد. کوبا گفته است هر نوع تلاش برای نقض حاکمیت کوبا یا تحمیل تغییرات سیاسی و اقتصادی بر این کشور با شکست مواجه خواهد شد.  کوبا در عین حال گفته است که به همکاری‌های خود با امریکا ادامه خواهد داد.  رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری کوبا ضمن آنکه اعلام کرد، صحبت‌های ترامپ پر از لفاظی‌های خصمانه بود، طی بیانیه‌ای که در وبسایت دولتی و تلویزیون کوبا منتشر شد گفت که کوبا به دنبال تداوم مذاکرات با امریکا روی مسائل مختلف است.
در همین حال کشورهای چپ‌گرای امریکایی لاتین هم این اقدام ترامپ را تقبیح کردند. نیکولاس مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا روز جمعه در سخنانی اقدام دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا در اعمال محدودیت‌های شدید علیه کوبا را محکوم کرد و آن را یک تجاوز و حمله آشکار علیه امریکای لاتین ارزیابی کرده است.  مادورو تأکید کرد: اظهارات رئیس‌جمهور امریکا تجاوزکارانه و تهدیدآمیز بوده است. این اظهارات نشانگر جهل و حقارت ترامپ بوده است. ما اظهارات دونالد ترامپ علیه کشور برادرمان کوبا را رد می‌کنیم. این یک تجاوز علیه امریکای لاتین است.  رئیس‌جمهور بولیوی هم در حمایت از کوبا، اقدام اخیر رئیس‌جمهور امریکا را محکوم و تصریح کرد: «این سوءاستفاده از قدرت توسط امپراتوری امریکاست که به حمایت همه جهان در مخالفت با محاصره کوبا گوش نمی‌دهد.  «اوو مورالس» افزود: «ترامپ به جای اینکه از کوبا بخواهد زندانیان سیاسی را آزاد کند، باید سیاسیون مجرمی که در امریکا سکنی گزیده‌اند را اخراج کند.»

کارشناسان معتقدند این اقدام ترامپ می‌تواند شکافی را که اوباما تلاش داشت با خارج کردن کوبا از دایر کشورهای چپ‌گرا در امریکای لاتین و تضعیف روحیه مقاومت در برابر واشنگتن در این منطقه ایجاد کند تا حدودی ترمیم کند.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.