لبخند وکلا به وعده‌های وزرا

بالاخره ماراتن رسيدگي به صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم كه از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز شده بود، ديروز با همه حرف و حديث‌هايي كه داشت به خط پايان رسيد و امروز رأي‌‌گيري نهايي براي 17 وزير پيشنهادي انجام مي‌شود.

بهارستانه: بالاخره ماراتن رسیدگی به صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم که از روز سه شنبه هفته گذشته آغاز شده بود، دیروز با همه حرف و حدیث‌هایی که داشت به خط پایان رسید و امروز رأی‌‌گیری نهایی برای ۱۷ وزیر پیشنهادی انجام می‌شود.
روز گذشته نیز برنامه‌های وزرای پیشنهادی راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، نفت و نیرو مورد نقد و بررسی قرار گرفت و نمایندگان مخالف و موافق به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند. گرچه دیروز مانند روزهای گذشته مخالفت‌های چندان پر رنگی با صلاحیت وزرای پیشنهادی صورت نگرفت، لیکن مخالفت دو نفر از فعالان سیاسی اصلاح طلب با سید عباس صالحی، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با حاشیه‌هایی همراه بود.
قاسم میرزایی نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه که برای مخالفت با سید عباس صالحی پشت تریبون قرار گرفته بود، ضمن یادآوری این نکته به رئیس‌جمهور که رأی خود را مدیون حمایت تمام قد اصلاح‌طلبان است، از وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست که موضع سیاسی خود را شفاف بگوید. او طی نطق خود چند بار با حذف « ارشاد اسلامی» از عنوان شاهنشاهی این وزارتخانه – فرهنگ و هنر- استفاده کرد؛ موضوعی که در سخنان محمود صادقی، دیگر نماینده اصلاح‌طلب مخالف وزیر پیشنهادی تکرار شد و او نیز ترجیح داد بگوید: «وزارت فرهنگ و هنر»! شاید همین اصرار بر تکرار یک عبارت غلط بود که سید علی ادیانی، نماینده موافق مردم قائمشهر با وزیر پیشنهادی را بر آن داشت که ضمن حمایت از برنامه‌های دکتر عباس صالحی تصریح کند: وزارت فرهنگ، پسوند «ارشاد اسلامی» دارد. با این توصیف به نظر می‌رسد، وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم برای گرفتن رأی اعتماد از مجلس آنگونه که پیش‌بینی شده بود، به مشکل چندانی برنخواهند خورد. گرچه بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس روز گذشته در حاشیه نشست علنی پارلمان گفت: تجربه نشان داده معمولاً ممکن است یک یا دو وزیر نتوانند از مجلس رأی اعتماد بگیرند.
در کنار دفاع وزرا از برنامه پیشنهادی خود و سخنان نمایندگان، بحث برگزاری یک مناظره در کمیسیون اصل ۹۰ بین محمد رضا پور ابراهیمی و علی ربیعی وزیر پیشنهادی کار، رفاه و تعاون مهم‌ترین اتفاق حاشیه‌ای دیروز مجلس بود. مناظره‌ای که برای اولین بار از سوی محمد صادقی با یک پست در شبکه توئیتر رسانه‌ای شد و پس از آن پور ابراهیمی نماینده مردم کرمان از صحت آن خبر داد.

وی در گفت و گو با رسانه‌ها گفت: در روز چهارشنبه در بررسی برنامه وزیر پیشنهادی تعاون اتفاقاتی افتاد و مخالفان وزیر به عنوان موافق صحبت کردند و عملاً شرایطی پیش آمد که از اینجانب که قصد داشتم صحبت کنم سلب حق شد. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به اتفاقات مذکور صادقی رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس در این باره با بنده تماس گرفت و عنوان کرد مجلس جای صحبت کردن است بنابراین پیشنهاد تشکیل جلسه مناظره بین بنده و وزیر پیشنهادی تعاون با حضور نمایندگان را در کمیسیون اصل ۹۰ دادند که با موافقت بنده رو‌به‌رو شد با این حال و با وجود اینکه قرار بود در ساعت یک بعد از ظهر این جلسه نهایی شود، اما در نهایت علی ربیعی وزیر پیشنهادی کار به بهانه اینکه در خصوص این برنامه هماهنگی با وی نشده از حضور در کمیسیون اصل ۹۰ طفره رفت. به طور حتم این عملکرد ربیعی می‌تواند در خصوص رأی اعتماد به وی تأثیر‌گذار باشد.

صدها میلیارد دلار خانه خالی

از جمله وزرایی که در صحن علنی مجلس از خود دفاع کردند، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بود. آخوندی که روز پنج‌شنبه با انتقادات برخی از نمایندگان فراکسیون امید روبه رو شده بود، در این جلسه عملاً به مخالفان خود تاخت. آخوندی با بیان وجود ۲ میلیون و یکصد هزار خانه دوم در کشور، افزود: اگر هر خانه را صدهزار دلار در نظر بگیریم جمع آن می‌شود ۴۷۰ میلیارد دلار ثروت این مملکت بدون استفاده در خانه‌های خالی و خانه‌های دوم انباشته شده است؛ یعنی بیش از چهار برابر کل ارزش بازار بورس ایران و این وضعیت دستکاری شده مسکن در کشور است. آخوندی جلوگیری از شهر فروشی و همچنین مقابله با فساد در حوزه شهری را از مهم ترین اقدامات خود در حوزه شهری عنوان کرد.

توجه به شهرک‌های محروم صنعتی

محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت نیز روز گذشته پس از ارائه آمار کلی از وضعیت فعلی وزارت صنعت و تجارت وعده‌هایی داد که ممکن است در مقام اجرا با مشکلاتی مواجه شود، مانند وعده کاهش نرخ تسهیلات بانکی و حمایت از ایجاد شهرک‌های صنعتی در مناطق محروم ‌. وی از توجه به شهرک‌های صنعتی در مناطق محروم سخن گفت، اما به طرح‌های آمایش سرزمین اشاره‌ای نکرد و وعده داد: ۹۵۹ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور داریم که برای ۸۶۰ واحد از این صنعت‌ها زمین، آب و برق تهیه شده و برای ۱۵۰ واحد نیز تقاضای مؤثر وجود دارد. ضمن اینکه توجه به شهرک‌های صنعتی در مناطق محروم با اتخاذ شیوه‌های مشوق و حمایتی از مهم‌ترین برنامه‌های ماست.

۴۶ برنامه صالحی برای حوزه فرهنگ

همچنین سید عباس صالحی‌، وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با دفاع از برنامه‌های خود گفت: برنامه‌های اینجانب متکی به اسناد بالادستی، برنامه‌های فرهنگی دولت و برنامه ششم توسعه است، برای ارائه برنامه‌هایمان نیز تمامی اسناد بالادستی مورد مطالعه دقیق قرار گرفت. صالحی تأکید کرد: برنامه من سه هدف صیانت و تعالی هویت، ‌حمایت از محصولات فرهنگی و هنری، دیپلماسی فرهنگی را دنبال می‌کند، این سه هدف نیز هفت عرصه را در بر می‌گیرد که شامل هنر و ادبیات، مناسبات و اقوام، صنایع فرهنگی، مصرف فرهنگی، مناسبات ادیان و مذاهب و موارد دیگر می‌شود. وی افزود: با بررسی موانع و فرصت‌های حوزه فرهنگ و هنر به ۱۴ مسئله رسیدیم و این ۱۴ مسئله نیز به ۴۶ برنامه تبدیل شد و آماده اجرا است.

تکلیف ما را با حلال و حرام مشخص کنید

با این حال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مخالفان سرسختی در بین اصلاح‌طلبان داشت. قاسم میرزایی نیکو، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس در سخنان خود خطاب به روحانی گفت: حمایت تمام قد اصلاح‌طلبان از جنابعالی را یادم نمی‌رود. بله؛ شما صد در صد به تفکر ۲۴ میلیونی خیلی بدهکار هستید. آیا وزارت ارشاد حق مسلم هنرمندان و چهره‌های ماندگار و نخبگان فرهنگ، هنر و ادب این مرز و بوم نیست؟ میرزایی‌نیکو با تأکید براینکه موضع سیاسی وزیر پیشنهادی فرهنگ باید شفاف باشد، گفت: اگر خط فکری شما معلوم نباشد همان‌ آش و همان کاسه می‌شود و مسلخ اصلاح‌طلبان و روشنفکران به دست تحجر و دلواپسی خواهد بود و رأی ما به مثابه کالا می‌شود. همچنین محمود صادقی، نماینده مردم تهران با اشاره به تجارب کاری وزیر پیشنهادی ارشاد خاطرنشان کرد: سابقه آقای صالحی بیشتر در حوزه کتاب است و در برنامه خود نیز به رشد تیراژ کتاب اشاره کرده که قابل تقدیر است اما ایشان از تجربه لازم برای حوزه فرهنگ برخوردار نیست.

تذکر در خصوص ثروت ۷۰۰ میلیاردی

در بین تذکراتی که در صحن علنی مجلس دیروز پر سرو صدا شد، اشاره یکی از نمایندگان به ثروت ۷۰۰ میلیاردی یکی از وزرا بود. احمد بیگدلی نماینده مردم سلماس گفت: طبق قانون وزرا باید اموال خود را اعلام کنند، اما در مورد وزرای پیشنهادی این اتفاق نیفتاده است. ما گاهی می‌شنویم یک وزیر ۷۰۰ میلیارد دارایی دارد و معلوم نیست آن را از کجا و طی چه زمانی به دست آورده است. وی افزود: وقتی ما این اطلاعات را راجع به وزرای پیشنهادی نداریم چطور می‌خواهیم به آنها رأی بدهیم؟ خواهشمندم که این اطلاعات را به طور شفاف در اختیار نمایندگان قرار دهید. علی لاریجانی در پاسخ به این اخطار گفت: طبق قانون اساسی دارایی رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان، وزیران، همسر و فرزندان آنان قبل و بعد از خدمت توسط قوه قضائیه بررسی می‌شود. آقایانی هم که قبلاً بودند فهرست اموال را به قوه قضائیه دادند و در مورد کسانی که جدید آمدند می‌توانید سوال کنید.

انتخابات را تمام الکترونیک می‌کنیم
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی با ادامه بررسی برنامه‌های وزرای نفت و کشور ادامه یافت. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر پیشنهادی کشور یکی از وزرایی بود که در طول وزارت خود با حملات فراوانی به خصوص از سوی اصلاح طلبان رو به رو شده بود. با این حال انتقادات نسبت به رحمانی فضلی در جلسه دیروز چندان سنگین نبود و استقبال به نسبت خوبی از وزارت رحمانی فضلی از سوی اصلاح طلبان مجلس انجام شد. عمده انتقادها نسبت به رحمانی فضلی از سوی زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه به دلیل عدم توجه به بانوان در وزارت کشور و بی توجهی به اقتصاد مقاومتی از سوی علی اسماعیلی نماینده نور‌آباد صورت گرفت. موافقان رحمانی فضلی توجه وی به امنیت مرزی و همچنین برگزاری موفقیت آمیز انتخابات خردادماه را مهم ترین دلیل تصدی این سمت از سوی وزیر پیشنهادی کشور بودند.

رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور در دفاع از برنامه‌های خود گفت: وزارت کشور، وزارت حاکمیتی است که می‌تواند در جهت تأمین امنیت و اقتدار ملی و رضایت عمومی مردم مؤثر باشد، سیاست خارجی دنباله سیاست داخلی است و تعامل این دو ناگسستنی است؛ یک کشور منسجم، متعهد، توسعه یافته و مقتدر با مردم رضایتمند می‌تواند پشتوانه محکمی برای سیاست خارجی باشد تا سیاست خارجی در تأمین منافع کشور حرکت کند. وی در ادامه با اشاره به برخی از دستاوردهای خود در حوزه مبارزه با حاشیه نشینی، توسعه اقتصاد روستایی، ایجاد فضای باز سیاسی و همچنین ساماندهی کولبران گفت: برخی از دوستان گلایه داشتند که آثار عزل و نصب‌ها در انتخابات وجود داشته است، در صورتی که اصلاً سیاست وزارت کشور مداخله در عزل و نصب‌ها مبتنی بر گرایش‌های سیاسی نیست. این نظر بنده و رئیس‌جمهور است. اگر مواردی در استان‌ها اتفاق افتاده باشد قطعاً با آن برخورد خواهم کرد. چرا که ما به عنوان امین مردم و ‌مجلس هستیم و باید محور کار ما قانون و قانون‌گرایی باشد. وی ادامه داد: ما در چهار سال آینده تلاش خواهیم کرد مشارکت‌ها را افزایش دهیم، تلاش خواهیم کرد انتخابات را تمام الکترونیک کنیم و تلاش خواهیم کرد بتوانیم آگاهی‌های سیاسی و تقویت نهاد حزب را داشته باشیم.

استخدام نمایندگان بازمانده از انتخابات در وزارت نفت

در ادامه جلسه بررسی برنامه‌های وزرای پیشنهادی بررسی صلاحیت وزیر نفت در دستور کار نمایندگان قرار گرفت. مهم‌ترین انتقادات به وزیر نفت را هدایت‌الله خادمی، نماینده ایذه و باغملک داشت که البته با تذکرات جدی لاریجانی نیز همراه بود. خادمی گفت: بزرگ‌ترین دستاورد وزارت نفت با وزیری که از سه دهه تجربه وزارت برخوردار است، متأثر از دیپلماسی وزارت خارجه است، بنابراین نباید بازگشت به تولید به حساب وزارت نفت گذاشته شود، بلکه باید به حساب نظام و وزارت خارجه گذاشته شود که چنین فضایی را ایجاد کردند که اجازه فروش نفت حاصل شد. خادمی گفت: زنگنه اظهار کرده بود ژنرال‌ها را جایگزین گروهبان‌ها می‌کنم که البته به این ادبیات نیز ایراد وارد است و در صنعت جایگاهی ندارد، اما معاون و قائم مقامی که در وزارت نفت بوده‌اند استعفا دادند و رفتند، شاید منظور از ژنرال‌ها همان تعداد زیادی از نمایندگان بازمانده از انتخابات مجلس است که هیچ تخصصی در حوزه وزارت نفت ندارند.

نفت و نیرو چه خبر است

همچنین محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی شهر نیز خطاب به زنگنه گفت: شما به ما روشن بگویید خودتان، معاونانتان و رئیس دفترتان در باشگاه نفت چکار می‌کنید. این باشگاه یک مؤسسه خصوصی است و سال ۹۴ درست شده و تصمیمات راهبردی نفتی در این باشگاه گرفته می‌شود. نمی‌شود که هم مدعی و هم مدعی علیه یک وکیل داشته باشند چون معلوم است در چنین شرایطی فساد ایجاد می‌شود و باید تکلیف این روشن شود، چون تعارض منافع ایجاد می‌کند. آقایان می‌توانند باشگاه بزنند و در باشگاه هم نروند ولی وقتی رئیس شرکت ملی نفت ایران و رئیس دفتر آقای زنگنه و دیگران هستند، اینها تصمیم‌گیر هستند و بخواهید یا نخواهید در معرض اتهام هستند و نباید باشند. سپس بیژن زنگنه در دفاع از برنامه پیشنهادی خود گفت: قریب به ۹۸ درصد از انرژی اولیه از نفت و مشتقات آن تهیه و بخش عمده منابع ریالی کشور هم به طور مستقیم وغیرمستقیم از طریق نفت تأمین می‌شود؛ این اهمیت عظیم نفت در کشور موجب شده دشمنان ما در برخورد با جمهوری اسلامی بیش از هر موردی به اعمال تحریم و اشکال تراشی  علیه صنعت نفت پای بفشارند و صنعت نفت و همکاران ومدیرانش رزمندگان به معنایی خط مقدم مبارزه با دشمن هستند.

وی خاطرنشان کرد: می‌گویند نمایندگان ادوار را استخدام کردید. خب هر دوره‌ای که تمام می‌شود یکی از دغدغه‌های هیئت رئیسه مجلس این است که با وزرا جلسه می‌گذارد تا این نمایندگانی که کاری ندارند را به کار گیرند. خب نماینده‌ای که کار ندارد چه شود آیا باید در جامعه رها شود؟ اگر نماینده‌ای نگران شغل آینده خود باشد حتی در حد یک حقوق دولتی هزار مفسده دیگر ایجاد می‌شود. لذا من هم افتخار می‌کنم که تعدادی از این نمایندگان ادوار را به کار گرفتم و این کار مخفیانه نیست که این سخنان با احسنت،‌احسنت نمایندگان مواجه شد.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.