داروگر ۹۰ ساله هم تعطیل شد

پس از تعطیلی برخی کارخانجات قدیمی مثل ارج و مینو نوبت به شرکت قدیمی معروف «داروگر» با قدمت بیش از۹۰ سال رسید، گفته می‌شود این شرکت به دلیل مشکلات بانکی و مدیریتی تعطیل شد وبرای سال جدید کارگران خود را نپذیرفته است.

به گزارش بهارستانه به نقل از جوان آنلاین، شرکت معروف به «داروگر» با عنوان شرکت سهامی عام کف با داشتن قدمت ۹۰ ساله در تولید انواع صابون، شامپو و سایر مواد شوینده در روزهای پایانی سال ۹۵تعطیل شد و کارگران این شرکت در سال جاری با درهای بسته این کارخانه مواجه شدند و مرخصی اجباری رفتند. این شرکت علاوه بر آنکه پایه‌گذار تولید صنعتی صابون کشور محسوب می‌شود، پایه و ساختار پودر لباسشویی را هم در ایران ایجاد کرده است. شرکت «داروگر» دارای شرکت‌هایی زیر مجموعه‌ای مانند تولی‌پرس، کیوان، تولیدارو، کیمیا ایران و صنایع بسته‌بندی داروگر است که برندهای معتبر و مشهوری چون ریکا، خمیر دندان پاوه، صابون نخل زیتون، شامپو پاوه، شوما، دریا، جام و… را به بازار و مغازه‌ها عرضه می‌کند. یکی از پرسنل این کارخانه روز گذشته در واکنش به درخواست ما برای تماس با مدیر عامل یا سایر مسئولان این شرکت گفت: به غیر از نگهبان کسی در کارخانه باقی نمانده و فردی برای پاسخگویی رسانه‌ای وجود ندارد. وی افزود: کارگران این شرکت بعد از تعطیلات عید نتوانستند به شرکت بیایند و اکنون در تعطیلی به سر می‌برند تا تکلیف کارخانه و آنها مشخص شود.

بدهی بانکی دلیل اصلی تعطیلی «داروگر»

همچنین یک عضو سابق انجمن شویندگان با بیان اینکه با تعطیلی داروگر باید منتظر تعطیلی سایر شرکت‌های وابسته به این برند از جمله تولی‌پرس، تولیدارو، کیوان و حتی روغن جهان باشیم، گفت: بارها مشکلات شرکت را گفتیم ولی کسی اهمیت نداد. وی اظهار داشت: به دلیل مشکلات بانکی و مدیریتی طی سال‌های گذشته مشکلات این شرکت تشدید شده و سهم این برند قدیمی در بازار کاهش پیدا کرده است. متأسفانه در طول این سال‌ها نقدینگی این شرکت کاهش و بدهی آن به سیستم بانکی افزایش یافته است اما هر بار که فعالان حوزه شوینده وضعیت وخیم این کارخانه را به وزارت صنعت بیان کردند، هشدارها شنیده نشده و گشایشی ایجاد نشده است. این عضو سابق انجمن شویندگان در خصوص میزان بدهی این واحد تولیدی افزود: به صورت دقیق از میزان بدهی این واحد تولیدی به سیستم بانکی اطلاع ندارم اما تا حدودی می‌توان گفت بدهی داروگر به بانک‌ها ۸۰۰ میلیارد تومان است که این رقم بیش از ارزش دارایی کارخانه است.

طلبکاران حکم ضبط اموال کارخانه را گرفته بودند
عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز با اعلام این خبر که مشکلات این کارخانه به قبل از سال بازمی‌گردد، گفت: حکم خروج دستگاه‌ها از کارخانه را هم گرفته بودند که در صورت اجرا کارگران زیادی اخراج می‌شدند. محمدرضا فرزعلیان با اعلام این خبر که تاکنون کارگری در این شرکت اخراج نشده است، اظهار داشت: مشکلات این شرکت به قبل از سال باز می‌گردد به طوری که قرار بود دستگاه‌های این شرکت با حکم قضایی از کارخانه خارج شود. وی افزود: یکی از طلبکاران شرکت حکمی را از دادگاه گرفته بود که بابت بدهی‌اش دستگاه‌های شرکت برداشته شود و اگر این اتفاق رخ می‌داد قطعاً کارگران بیکار می‌شدند. این نماینده کارگری خاطرنشان کرد: این شرکت پس از واگذاری به بخش خصوصی طبق قانون با مشکلات متعددی مواجه شد و تولید آن از ۵۰۰ قلم به ۱۰ قلم کاهش پیدا کرد. فرزعلیان افزود: برای جلوگیری از اخراج کارگران و بیکاری افراد شاغل در آن با اداره کار شمال‌غرب هماهنگی‌هایی انجام شد و در این باره مانع از اجرای حکم خروج دستگاه‌ها از کارخانه داروگر شدیم.

مدیر صنایع غیرفلزی وزارت صنعت نیز با بیان اینکه قرار بود بعد از عید برای حل مشکلات داروگر از طریق ستاد تسهیل اقدام شود، گفت: برای این کار، مدیرعامل هلدینگ باید به وزارت صنعت مراجعه می‌کرد اما تاکنون مراجعه‌ای نداشته است. مهدی صادقی نیارکی در گفت‌ و گو بافارس اظهار داشت: قبل از تعطیلات نوروز، مدیرعامل داروگر مراجعه‌ای به وزارت صنعت داشت و در جلسه‌ای قرار شد در سال جدید جزئیات مشکلات واحدهای تولیدی زیرمجموعه این هلدینگ صنعتی را به وزارت صنعت اعلام کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.