دیپلماسی یمن بعد از ۲۸ ماه به تهران رسید

نماينده ويژه سازمان ملل در امور يمن براي اولين بار طي 28 ماه بعد از حمله عربستان به يمن، به تهران آمده و…

بهارستانه: نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای اولین بار طی ۲۸ ماه بعد از حمله عربستان به یمن، به تهران آمده و در دیدار با مقام‌های ایرانی، خواستار این شده که ایران به حل بحران یمن کمک کند. سازمان ملل چند هفته است که طرح جدیدی برای حل بحران یمن ارائه کرده که انصارالله آن را نمی‌پذیرد، ولی ظاهراً در گفت‌و‌گو با مقام‌های ایرانی تلاش دارد، زمینه پیشبرد طرح خود را فراهم کند.
دیروز با سفر اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده سازمان ملل متحد در یمن به تهران، نشانه دیگری از تمایل عربستان به تعدیل سیاست‌های منطقه‌ای خود نمایان شد. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ۱۱ اردیبهشت‌ماه بود که در گفت‌و‌گو با شبکه ان‌بی‌سی، هرگونه مذاکره مستقیم با ایران بر سر یمن را رد کرد: «چطور با آنها گفت‌وگو کنیم؟ منطق آنها این است که مهدی منتظرخواهد آمد و آنان باید زمینه را برای ظهور او فراهم کنند و باید جهان اسلام را تحت سلطه دربیاورند.» ولیعهد عربستان گفته بود که اگر حمایت‌های ایران نباشد، نیروهای ائتلاف سعودی می‌توانند شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح را «ظرف چند روز ریشه‌کن» کنند.

حالا بعد از حدود سه ماه، اسماعیل ولد الشیخ احمد، نماینده دبیرکل سازمان ملل که در طول مأموریت خود، کمتر خارج از زمین بازی سعودی‌ها ایفای نقش کرده، به تهران سفر کرده و ضمن ارائه گزارشی از «تلاش‌ها و رایزنی‌های اخیر خود برای تحرک مجدد در مسیر حل سیاسی بحران یمن، از جمهوری اسلامی ایران درخواست کرد. از این تلاش‌ها حمایت کند.» طی ۲۸ ماهی که از شروع حملات سعودی‌ها به یمن گذشته، این اولین باری است که نماینده سازمان به ایران می‌آید؛ سفری که دو هفته بعد از سپردن زمام امور به دست محمد بن سلمان و پس از آن، مصافحه معنادار محمدجواد ظریف با عادل الجبیر همتای سعودی خود معنادار به نظر می‌رسد. ولد الشیخ احمد دیروز بعد از ملاقات با ظریف، در یک ناهار کاری با جابری انصاری، معاون خاورمیانه‌ای او، درباره «ایده‌های جدید برای ایجاد گشایش در بن‌بست سیاسی موجود» تبادل‌نظر کرد. نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با حسین جابری انصاری گفت: «در چارچوب حل سیاسی بحران یمن به ایران سفر و با آقای جابری‌‌انصاری دیدار کردم تا جنگی که یمن و ملت آن را درگیر کرده است، خاتمه یابد.»

عمان؛ باز هم معبر مذاکرات
ولد الشیخ احمد، دو هفته قبل خواستار بازگشایی فوری فرودگاه بین‌المللی صنعا شده بود و اواسط مرداد ماه در ملاقات با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در مسقط، جزئیات طرح خود برای حل بحران یمن را ارائه کرد. منابع به روزنامه رأی‌الیوم گفته‌اند که سفر اسماعیل ولد الشیخ احمد به عمان، با یک مجموعه دیپلماسی دیگر از جمله سفر نماینده اتحاد اتحادیه اروپا به صنعا در ارتباط بوده و به درخواست عربستان از عمان برای افزایش تلاش‌ها جهت میانجیگری در بحران یمن مرتبط است. گفته می‌شود نماینده دبیرکل سازمان ملل در طرح خود که برای طرف‌های عمانی از واگذاری بندر الحدیده به طرف سوم و از سرگیری مذاکرات حل بحران یمن گفت‌وگو کرده و از عمان خواسته که با جنبش انصارالله در خصوص دور کردن بندر الحدیده از هرگونه اقدام نظامی گفت‌وگو کند.

بندر الحدیده که به عروس دریای سرخ معروف است، در ۲۲۶ کیلومتری شهر صنعا پایتخت یمن قرار دارد و ائتلاف سعودی استان الحدیده را به دلیل مجاورت با دریای سرخ، معبری برای ورود سلاح و تجهیزات نظامی از خارج از یمن به این کشور می‌داند در حالی که انصارالله این بندر را به‌رغم تخریب‌های گسترده، همچنان رگ حیاتی یمن تلقی می‌کند و تقریباً ۸۰ درصد کمک‌های بشردوستانه به این کشور از طریق بندر الحدیده وارد می‌شود. فؤاد احمد عیاش یکی از اعضای دفتر سیاسی جنبش انصارالله در واکنش به طرح جدید سازمان ملل گفته است: «طرحی که اسماعیل ولد الشیخ احمد به اتحادیه عرب پیشنهاد کرده است مورد قبول انصارالله واقع نخواهد شد و این گروه با واگذاری شهر الحدیده در ازای حقوق و مزایا موافقت نخواهد کرد زیرا در صورت توافق، در آینده خواسته خواهد شد تا صنعا نیز واگذار شود، ضمن اینکه الحدیده تنها شریان زندگی برای ملت یمن است.» در تازه‌ترین موضع‌گیری، صالح الصماد، رئیس شورای عالی یمن وابسته به انصارالله در دیدار با رئیس هیئت اتحادیه اروپا در یمن گفت: «ما آماده صلح و تلاش و برخورد مثبت و مسئولانه با هر طرحی هستیم که در راستای تحقق صلح باشد؛ طرح‌هایی که روند کار اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن را که تنها وقت تلف کردن و وخیم‌تر کردن اوضاع است، نداشته باشد.»

روس‌ها به دنبال پایگاه در یمن
هنوز مشخص نیست موضع تهران در قبال طرح فرستاده سازمان ملل چیست و آیا تهران کمکی به مذاکره انصارالله بر سر آن خواهد کرد یا نه، با این حال، منابع خبری در تهران عصر دیروز گزارش کردند که جابری انصاری در ملاقات با ولد الشیخ احمد ضمن ابراز نگرانی از بحران شدید انسانی در یمن و اعلام حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ و بحران یمن، چارچوب پیشنهادی جمهوری اسلامی برای حل سیاسی بحران یمن و اصولی را که باید در مسیر حل این بحران مورد توجه قرار گیرد برشمرده است. همزمان با سفر نماینده‌ویژه سازمان ملل به تهران، دیپلماسی برای حل بحران یمن در دو محور دیگر هم فعال شده است. دیروز منابع خبری از تماس سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه با عادل الجبیر همتای سعودی خود و توافق دوطرف برای پایان دادن به بحران یمن خبر دادند. پیش از این، اسپوتنیک به نقل از نشریه یمنی «مارب پرس» نوشته بود که مسکو در پی دیپلماسی خردمندانه و سیاست مصرانه تلاش می‌کند به بازیگری تبدیل شود که قادر باشد بر فرجام اختلاف در یمن تأثیر بگذارد. به نوشته این نشریه عربی، منابع روسیه می‌گویند انتصاب سفیر جدید یمنی به مسکو امکان خواهد داد روند حل و فصل سیاسی در یمن را زیر کنترل خود قرار دهد.

به‌تازگی، دریادار فیلیکس گروموف، فرمانده سابق نیروی دریایی روسیه گفته است که وجود پایگاه نظامی در یمن اهمیت راهبردی دارد زیرا خلیج عدن محل تلاقی مسیرهای تجاری مهم است. موازی با روس‌ها، دیپلماسی اروپا نیز در یمن تقویت شده است. ماریا آنتونیا کالفو، رئیس هیئت اتحادیه اروپا هفته قبل در سفر به یمن با هشام شرف، وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن دیدار کرد. این دیدار، نخستین سفر یک مسئول برجسته بین‌المللی از زمان آغاز حملات عربستان علیه یمن اعلام شده است.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.