تل‌آویو نگران انتقال کانون بحران به کره

با تشديد تنش بين كره‌شمالي و امريكا، نگراني‌هاي رژيم صهيونيستي از تصاعد اين بحران در حال تشديد شدن است.

بهارستانه: با تشدید تنش بین کره‌شمالی و امریکا، نگرانی‌های رژیم صهیونیستی از تصاعد این بحران در حال تشدید شدن است. نگرانی اسرائیلی‌ها از این نیست که یک جنگ اتمی بین دو طرف، آنگونه که ویلیام پری، وزیر دفاع سابق امریکا گفته «یک میلیون تلفات» داشته باشد.

ژنرال عاموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل گفته که نگرانی تل‌آویو این است که کانون توجه امریکا به عنوان مهم‌ترین حامی اسرائیل از غرب  به شرق آسیا جلب شود.

به گزارش «جوان»، جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا روز گذشته گفت، دیپلماسی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه امریکا و تیم او در مورد بحران در شبه‌جزیره کره در حال کار کردن است، ولی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا روز پنج‌شنبه یک بار کره‌شمالی را تهدید کرد و گفت: «شاید زمان آن رسیده که بالاخره یک نفر در دفاع از مردم کشورمان برابر کره‌شمالی بایستد. شاید هم آن عبارت خشم و آتش به اندازه کافی خشن نبوده است.»
ترامپ چهارشنبه هم پیونگ‌یانگ را با سلاح‌های هسته‌ای امریکا تهدید کرده و گفته بود که تسلیحات هسته‌ای امریکا «قدرتمندتر از همیشه است […] امید که ما هیچ‌وقت مجبور به استفاده از آن نشویم.» با تشدید جنگ لفظی بین امریکا و کره، چین دکترین خود را در سناریوی جنگ احتمالی مشخص کرد؛ سناریویی که در آن اگر امریکا «به منظور تلاش برای سرنگونی رژیم کره‌شمالی با هدف تغییر شرایط سیاسی شبه‌جزیره کره» شروع‌کننده جنگ باشد، چین مانع «چنین اقدامی خواهد شد»، ولی «اگر کره‌شمالی به پرتاب موشک مبادرت ورزد به نحوی که خاک ایالات متحده را مورد تهدید قرار دهد و ایالات متحده این اقدام را تلافی کند، جمهوری خلق چین در این میان بی‌طرف خواهد ماند.» روزنامه گلوبال تایمز، ارگان وابسته به حزب کمونیست چین در مقاله خود که در تشریح نحوه برخورد پکن با بحران در شبه‌جزیره کره تأکید می‌کند: «چین هم با اتمی شدن شبه‌جزیره کره و هم تحریک به درگیری نظامی در این منطقه مخالف است.  جمهوری خلق چین قویاً در برابر هر یک از طرف‌ها که در نظر داشته باشد وضعیت کنونی منطقه در ارتباط با منافع چین را تغییر دهد، مقاومت خواهد کرد.» این در حالی است که شورای امنیت ملی کره‌جنوبی، دیروز از کره‌شمالی خواست به دلیل افزایش تنش‌ها در شبه‌جزیره کره فوراً اقدامات تحریک‌آمیز بیشتر را کنار گذاشته و به میز مذاکره بازگردد.
تل‌آویو نگران است
با تشدید بحران در شبه‌جزیره کره، توجه بازیگران بیشتری به این بحران در حال جلب شدن است. مالکوم ترنبول، نخست‌وزیر استرالیا روز جمعه وعده داد که کشورش در صورتی که کره‌شمالی علیه امریکا اقدام کند، به واشنگتن در برابر پیونگ‌یانگ کمک خواهد کرد. این در حالی است که استراتژیست‌های اسرائیلی که تاکنون گمان می‌رفت بحران در شبه‌جزیره کره، کمتر توجه آنها را به خود جلب می‌کند، با دقت بیشتری این بحران را زیر نظر گرفته‌اند. روزنامه رأی‌الیوم چاپ لندن گزارش کرده که هرچند تحقیق و تفحص درباره فساد مالی نتانیاهو در صدر تمرکز‌ها قرار دارد، اما تل‌آویو به شکل قابل توجهی روی بحران بین کره‌شمالی و امریکا متمرکز شده و نگرانی عمیق خود را از بروز جنگ بین دو طرف ابراز می‌دارد؛ جنگی که اسرائیلی‌ها می‌گویند عواقب بسیار خطرناکی خواهد داشت.
روزنامه اسرائیلی هاآرتص چهارشنبه در گزارشی با عنوان «بحران اتمی ترامپ با کره‌شمالی: خبری خوب برای ایران و خبری بد برای خاورمیانه»، نوشت: «کمپین علیه کره‌شمالی نه تنها فرصت آموزشی خوبی برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی است بلکه می‌تواند تعیین‌کننده موضع امریکا در برابر ایران باشد.» آنور گولو، نویسنده گزارش هاآرتص ابراز نگرانی کرده که بحران شبه‌جزیره کره ممکن است موضع امریکا در مقابل ایران را تضعیف کند.  ژنرال عاموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات نظامی اسرائیل معتقد است کره‌شمالی خود را به یک قدرت هسته‌ای بزرگ تبدیل می‌کند تا در وحشت مقابل امریکا توازن ایجاد کند. به گفته او، در اسرائیل این بحران زیر نظر گرفته می‌شود و بازتاب‌های آن به ویژه آنچه مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است، بررسی می‌شود. او می‌گوید: «این نگرانی وجود دارد که خویشتنداری امریکا و رفتار تحریک‌آمیز کره‌شمالی این پیام را به تهران مخابره کند که کشوری که بر عبور از آستانه هسته‌ای پافشاری کند، در نهایت موفق به چنین کاری خواهد شد، حتی اگر واشنگتن مخالفت کند.»

نکته مهم‌تری که یادلین بر آن تأکید می‌کند و بازتاب‌دهنده نگاه استراتژیک اسرائیلی بر بحران کره است اینکه تل‌آویو نگران است بحران در شبه‌جزیره کره مرکز ثقل بحران‌ها را از خاورمیانه به شرق آسیا منتقل کند؛ چیزی که به نظر می‌رسد اسرائیلی‌ها به هیچ وجه موافق آن نیستند. یادلین می‌گوید: «تنش در کره‌شمالی توجه امریکا را به خود جلب می‌کند و در نتیجه خلأیی که واشنگتن در خاورمیانه به جای می‌گذارد، گسترش می‌یابد. همچنین اگر دولت ترامپ به سیاست ایران در خاورمیانه به عنوان تهدیدی برای منافع امریکا در این منطقه بنگرد، به سبب تمرکزش بر آنچه در کره‌شمالی می‌گذرد، توجه کمتری به اوضاع خاورمیانه خواهد داشت.»

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.