سپس هیچ‌کدام باقی نماندند

استيو بنن استراتژيست كاخ سفيد به عنوان نفر چهاردهم در كمتر از 7 ماه استعفا كرد…

بهارستانه: قطار کابینه دونالد ترامپ در هفتمین ماه ورود او به کاخ سفید، شاهد خروج یکی دیگر از حلقه مشاوران نزدیک او بود. «استیو بنن» که او را استراتژیست کاخ سفید می‌خوانند و نقشی کلیدی در پیروزی انتخاباتی ترامپ داشت، جمعه شب کناره‌گیری کرد. با کناره‌گیری بنن، مخالفان ترامپ یک گام دیگر خودشان را به هدف نهایی، یعنی استیضاح و برکناری وی نزدیک کردند. وال‌استریت ژورنال نوشت: «از زمانی که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا از بیستم ژانویه قدرت را در دست گرفته است، تاکنون ۱۴مقام ارشد برکنار شده‌اند.» خود بنن هم ریاست جمهوری ترامپ را به قبل و بعد از حضور خودش در کاخ سفید تقسیم کرده و گفته که آن دوره ریاست جمهوری قبلی دیگر تمام شده و از الان به بعد چیز دیگری خواهد بود. « رینس پرنس» رئیس دفتر سابق ترامپ، «مایک فیلین» مشاور سابق امنیت ملی و«شان اسپایسر سخنگوی سابق کاخ سفید از مقامات ارشدی بودند که پیش از از «استیو بنن» دولت ترامپ را ترک کردند. فرایندی که یادآور رمان جنایی آگاتا کریستی  نویسنده معروف رمان‌های جنایی با عنوان «و سپس هیچ کدام باقی نماندند» است.
استیو بنن، ۶۳ ساله که معمار اصلی شعار «اول امریکا» خوانده می‌شود، جمعه شب از سمت خود کنار رفت. بنن از ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ به عنوان استراتژیست ارشد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا بود و طی دوره‌ای کوتاه به قدری نفوذ پیدا کرده بود که ترامپ او را وارد جلسات شورای امنیت ملی کرد. بنن که نماینده جریان موسوم به راست و ملی‌گرای افراطی محسوب می‌شد، نماینده گروه‌هایی چون نئونازی‌ها و کوکلاس‌کلان‌ها در کابینه ترامپ بود و توانسته بود آرای راستگرایان تندرو و لیبرال‌های راستگرا را به نفع دونالد ترامپ جمع کند. ترامپ روز گذشته به فاصله ۱۲ ساعت بعد از کناره‌گیری بنن، از فرصت کناره‌گیری او برای حمله مجدد به هیلاری کلینتون استفاده کرد و در توئیتر نوشت: «می‌خواهم از استیو بنن به خاطر خدماتش تشکر کنم. او به کارزار انتخاباتی من علیه هیلاری کلینتون حقه‌باز آمده بود. فوق‌العاده بود. ممنونم استیو.»  خبر خروج بنن از کاخ سفید را سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌ سفید، جمعه شب در یک کنفرانس خبری اعلام کرد و گفت، امروز آخرین روز کاری آقای بنن در کاخ‌سفید بوده است.
خروج استیو بنن از کاخ سفید به دنبال تغییراتی رخ داده که جان کلی، رئیس دفتر تازه ریاست جمهوری امریکا در میان کارکنان ارشد تیم دونالد ترامپ آغاز کرده و رسانه‌های امریکایی گفته‌اند ژنرال جان کلی و استیو بنن بعد از یک جلسه دو نفره به این نتیجه رسیدند که روز جمعه آخرین روز حضور بنن در کاخ ‌سفید باشد. گزارش‌های مختلفی به خصوص طی هفته‌های اخیر درباره اختلاف استراتژیست ارشد ترامپ که برخی او را مغز ترامپ خوانده‌اند، منتشر شده از جمله اینکه گفته می‌شد بنن طی ماه‌های اخیر با برخی دیگر از کارکنان ارشد کاخ‌سفید و همچنین از جمله اعضای خانواده ترامپ شامل کوشنر داماد ترامپ، ‌ایوانکا ترامپ دختر ترامپ،‌گری کوهن مشاور اقتصادی ارشد ترامپ، هربرت مک‌مستر مشاور امنیت ملی ترامپ، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان امریکا و میچ مک‌کانل رهبر اکثریت سنای امریکا اختلاف نظر و جنگ قدرت داشت، به همین دلیل جان کلی مسئول دفتر ترامپ که اخیراً جای راینس پریبس، رئیس دفتر مستعفی ترامپ را گرفت در راستای سامان‌بخشی به ساختار اداری و ارتباطاتی کاخ‌سفید او را متقاعد به کناره‌گیری کرده است.
دیگرانی که خواهند رفت

استیو بنن نشان‌دهنده سطح و عمق کشمکشی است که دولت ترامپ در آستانه هفت ماهگی خود با آن روبه‌رو است؛ کشمکشی که به نظر نمی‌رسد کنار رفتن استراتژیست ارشد کاخ‌سفید آن را آرام کند. بنن به ویکلی استاندارد گفته که استعفایش را هفتم آگوست اعلام کرده اما قبول کرد کناره‌گیری‌اش را به تأخیر بیندازد و سرانجام روز جمعه تصمیم گرفت این نظر ژنرال کلی را بپذیرد که باید برود. رسانه‌های امریکایی دیروز نوشتند، پاکسازی‌هایی که ژنرال کلی برای سامان‌بخشی امور در کاخ سفید شروع کرده، هنوز تمام نشده و ممکن است به زودی افراد دیگری که به حلقه استیو بنن نزدیک بودند شغل خود را از دست بدهند. بنن دوره ریاست جمهوری ترامپ را به دو بخش قبل و بعد حضور خود در کاخ‌سفید تقسیم کرده و گفته آن دوره ریاست جمهوری قبلی دیگر تمام شده و از الان به بعد چیز دیگری خواهد بود. بنن گفته: از الان به بعد ما شاهد هر نوع درگیری خواهیم بود… اما آن ریاست جمهوری قبلی دیگر تمام شد. با این حال بنن به سایت راستگرای بریت بارت گفته: ما «هنوز یک جنبش بزرگ» داریم و وعده کرده از همین دوره ریاست جمهوری ترامپ نیز چیز‌هایی به دست خواهد آورد.  او به مخالفان خود اعلام جنگ کرده و وعده داد: «اپوزیسیون را درهم خواهم شکست.»

خود ترامپ هم می‌رود؟!
«واشنگتن اگزماینر» روز جمعه از قول چند مقام کاخ سفید خبر داد که احتمالاً استفن میلر، مشاور ‏ارشد ترامپ که نامش با فرمان جنجالی منع سفر ترامپ گره خورده، جانشین استیون بنن خواهد شد، به همین دلیل سی‌ان‌ان و رسانه‌های نزدیک به چپ معتقدند هرچند ترامپ استیو بنن را اخراج کرد، اما بنن همچنان برنده و نفوذ وی در کاخ سفید پابرجا خواهد بود. با این حال، برخی ناظران کناره‌گیری بنن را نشانه نزدیک شدن بحران به حلقه مشاوران نزدیک ترامپ می‌دانند؛ بحرانی که ممکن است در نهایت به استیضاح او منجر شود.
روز جمعه ساعاتی قبل از انتشار خبر کناره‌گیری استراتژیست ارشد ترامپ، اعضای کمیته هنر و انسانیت که برخی از آنها از چهره‌های مشهور هستند در واکنش به نحوه موضع‌گیری ترامپ درخصوص اتفاقات نژادی شارلوتزویل استعفا کردند. شخصیت‌هایی مانند کل پن، هنرپیشه سینما و نقاش شناخته‌شده امریکایی با نام چاک کلوزکه عضو این کمیته بودند در نامه‌ای به ترامپ نوشته‌اند: «ارزش‌های شما متفاوت از ارزش‌های امریکایی است. تبعیض و برتری‌جویی جدا از ارزش‌های امریکایی است.»  آنها در نامه خودشان گفته‌اند به این نتیجه رسیده‌اند در صورت ادامه فعالیت در این کمیته نیز شریک جرم رئیس‌جمهوری امریکا هستند. برایان شاتز سناتور دموکرات از ایالت هاوایی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی‌سی، از همه اعضای یهودی کابینه ترامپ خواسته در اعتراض به اظهارات رئیس‌جمهور امریکا پس از خشونت‌های اخیر در شهر شارلوتزویل استعفا کنند. زو لوفنر، نماینده دموکرات ایالت کالیفرنیا نیز با ارائه لایحه‌ای خواستار آن شد که دونالد ترامپ تحت آزمایشات سلامت روان و جسم قرار گیرد.
از دیروز همزمان با انتشار خبر کناره‌گیری استیو بنن، تصویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که پنج نفر از افرادی که در مراسم سوگند ریاست جمهوری دونالد ترامپ حضور داشتند، دیگر جایی در کاخ سفید ندارند. به‌جز استیور بنن، شان اسپایس،  معاون مطبوعاتی جنجالی ترامپ، کتی والش معاون رئیس دفتر ترامپ، مایکل فلین مشاور امنیت ملی ترامپ در این تصویر دیده می‌شوند.  به نوشته اسپوتنیک، افراد دیگری نیز هستند که برکنار شده‌اند ولی در این عکس دیده نمی‌شوند که از آن جمله می‌توان به مایک دوک (استعفا بعد از سه ماه) کی تی مک فارلند (استعفا بعد از چهار ماه)، آنتونی اسکاراموچی (استعفا بعد از یک هفته) و پنج نفر دیگر اشاره کرد. وال استریت ژورنال نوشت:  از زمانی که دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا از بیستم ژانویه قدرت را در دست گرفته است، تاکنون ۱۴ مقام ارشد برکنار شده‌اند. براساس این گزارش، ۱۰ کارمند و مقام کاخ سفید و چهار کارمند شاخه اجرایی از کار برکنار شده‌اند. تونی شوارتز روزنامه‌نگار در صفحه خود در شبکه توئیتر نوشت: ترامپ پیش از آنکه رابرت مولر وکیل امریکایی تحقیقات خود درباره دخالت روسیه در انتخابات امریکا را آغاز کند،  استعفا خواهد کرد. وی پیش‌بینی کرد که ترامپ در پاییز آینده یا قبل از آن استعفا کند.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.