گرانی ۱۰ تا ۱۶ میلیونی خودروهای خارجی

سناريوي گراني خودروهاي وارداتي كه در گزارش 16 مرداد ماه «جوان» با تيتر «پديده نادر افزايش واردات به قصد گرانفروشي! » تيتر يك روزنامه شده بود بعد از گذشت 14 روز محقق شد.

بهارستانه: سناریوی گرانی خودروهای وارداتی که در گزارش ۱۶ مرداد ماه با تیتر «پدیده نادر افزایش واردات به قصد گرانفروشی! » تیتر یک روزنامه شده بود بعد از گذشت ۱۴ روز محقق شد. بنا بر اذعان فعالان بازار خودرو، افزایش قیمت‌های نامعقول خودروهای خارجی عاملی شده تا مردم دست از خرید بکشند و منتظر تعیین تکلیف وضعیت واردات خودرو باشند.

این گرانی در حالی است که تنها در چهار ماهه اول امسال بر اساس آمار گمرک به اندازه یک سال واردات خودرو انجام گرفته اما به بهانه مشکوک ممنوعیت ثبت سفارش گرانی‌ها محقق شده است. به این ترتیب باید سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی درباره واردات خودروی امسال و اقدامات مشکوکی که در این بازار انجام شده بررسی ویژه‌ای کنند، زیرا کسانی که در ماه‌های پایانی سال گذشته به جای تک‌نرخی کردن ارز به دنبال افزایش نرخ ارز بودند و دائم از طریق رسانه‌های‌شان از نقش مؤثر افزایش نرخ ارز در تولید سخن می‌گفتند، ظاهراً به اهداف خود رسیده‌اند زیرا با افزایش حجم واردات و حرکت آرام افزایش نرخ ارز و ممنوعیت ثبت ناگهانی سفارش واردات خودرو بهانه برای گرانفروشی نیز مهیا شده است، به عنوان مثال همزمان با واردات بیش از یک میلیارد دلار (حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان) خودرو گرانی خودروهای وارداتی نیز کلید ‌زده شده است. به گفته شیوا رئیس شورای رقابت خودروهای خارجی تا ۲۰ درصد گران شده‌اند، در حالی که واردات خودروهای خارجی به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

واردات یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار خودرو

نگاهی به آمار گمرک نشان می‌دهد براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در چهار ماهه نخست سال‌جاری بیش از ۲۶ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شده است. آمار مقدماتی چهار ماهه نخست سال ۱۳۹۶ گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد در این مدت ۲۶‌هزار و ۶۶۶ دستگاه خودروی سواری به ارزش ۷۵۲ میلیون و ۶۸۹ هزار و ۵۳ دلار به کشور وارد شده است و همچنین ارزش کل خودرو و قطعات وارد شده به ایران از کشورهای مختلف در این مدت رقمی برابر یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون دلار بوده که چیزی حدود ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

خرید متوقف شد
 با این حال این روزها بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو باعث شده قیمت انواع خودروهای وارداتی در بازار افزایش قابل توجهی داشته باشد. بنا بر اذعان فعالان بازار خودرو، افزایش قیمت‌های نامعقول خودروهای خارجی عاملی شده تا مردم دست از خرید بکشند و منتظر تعیین تکلیف وضعیت واردات خودرو باشند.
متأسفانه هنوز دلیلی برای گرانی خودروهای وارداتی نیست زیرا کسانی که خودروهای خود را در زمان حاضر عرضه می‌کنند با دلار‌های قبلی وارد شده و بدیهی است نمی‌تواند حتی ثبت سفارش خودرو بهانه‌ای برای افزایش قیمت خودرو‌های صفر از سوی نمایندگی‌ها باشد ولی در بازار قیمت خودرو‌ها از ۱۰ میلیون تا ۱۶ میلیون تومان افزایش یافته است، ‌البته در این میان برخی وارد‌کنندگان خودروهای چینی نیز در این فضا از فرصت استفاده کرده و در حال رونمایی خودروهای جدید خود هستند.
در حال حاضر قیمت توسان از ۱۸۰ میلیون تومان به ۱۹۶ میلیون تومان رسیده است. همچنین سراتو با افزایش ۱۰ میلیون تومانی با قیمت ۱۴۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت النترا هم با رشد ۱۰ میلیون تومانی به ۱۵۳ میلیون تومان رسیده است، ‌البته علاوه بر افزایش قیمت خودروهای وارداتی پراید ۱۱۱ هم از قافله گرانی‌ها عقب نمانده و هم اکنون با قیمت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. فروشندگان خودرو دلیل افزایش قیمت این محصول را عرضه محدود آن توسط خودروسازان می‌دانند.

در کنار افزایش قیمت محصولات خارجی، سایپا و پارس‌خودرو هم بر اساس مجوز شورای رقابت لیست جدید قیمت محصولات خود را تعیین و از فردا اجرایی خواهند کرد. بر همین اساس بازار راکد خودرو از فردا شاهد افزایش قیمت خودروهای داخلی هم خواهد بود.

هشدار وزارت صنعت به نمایندگان خودروسازان خارجی
وزارت صنعت، معدن و تجارت به نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی هشدار داده با هرگونه افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها برخورد می‌شود. التهاب بازار خودروهای وارداتی موجب شد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان بازوی اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت در کنترل قیمت‌ها، وارد عمل شود و نسبت به هرگونه برنامه‌ای برای افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها به واردکنندگان خودرو و نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی هشدار دهد.
این سازمان با انتشار بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «قیمت‌های فروش خودروهای وارداتی در نمایندگی‌های رسمی (خودروسازان خارجی) و همچنین در بازار از سوی این سازمان رصد می‌شود و پس از بررسی و در صورت تغییرات غیرمنطقی قیمت‌ها، برخورد قانونی لازم اعمال خواهد شد.»

ایسنا نیز در این باره نوشته است: ‌هشدار وزارت صنعت، معدن و تجارت به واردکنندگان خودرو در زمینه هرگونه تلاش برای افزایش قیمت‌ها در حالی است که به دنبال جوسازی برخی از واردکنندگان در زمینه طرح ساماندهی واردات خودرو، قائم‌مقام این وزارتخانه نیز شخصاً وارد عمل شده و اعلام کرد واردات خودرو متوقف نشده، ضمن آنکه با توجه به افزایش قابل توجه واردات خودرو در سال جاری، ‌قیمت این محصولات نه افزایش بلکه باید کاهش یابد.

مجتبی خسروتاج در این زمینه اظهار کرد: «خریداران خودرو آگاه باشند محدودیتی در واردات خودرو از محل ثبت سفارشات قبلی وجود ندارد و آنچه در چهار ماهه اول امسال ثبت سفارش شده به مراتب بالاتر از ثبت سفارش دوره مشابه سال قبل است که در صورت واردات در شش ماه آتی می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها شود زیرا عرضه نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز افزایش یافته است.»
در سه ماهه نخست امسال، واردات خودرو رشد بیش از ۱۳۰ درصدی داشت و همین رشد باعث شد وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف ساماندهی واردات خودرو، ثبت سفارش جدید برای واردات این محصولات را تا زمان تصویب نهایی در هیئت دولت، متوقف کند هرچند واردات خودرو براساس ثبت سفارش‌های پیشین همچنان ادامه دارد.  برخی فعالان بازار بر این باورند این اقدام نعمت‌زاده در روزهای آخر سؤال‌برانگیز است اما رابطه میان حجم واردات با گرانی این روزها مشکوک به نظر می‌رسد.
در عین حال گفته می‌شود برخی از نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی به دلیل به خطر افتادن منافعشان به تکاپو افتاده و تلاش کردند به این وزارتخانه فشار بیاورند تا ثبت سفارش جدید برای واردات خودرو را از سر بگیرد، به همین دلیل در گفت‌وگوهایی عنوان کردند به دلیل توقف ثبت سفارش، واردات خودرو متوقف شده و این موضوع باعث کاهش عرضه و به دنبال آن افزایش قیمت‌ها در بازار خواهد شد.
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.