دولت دوازدهم با تخم‌مرغ خارجی آ مد

گرانی‌های اخیر در حوزه مواد غذایی موجب شده این سؤال مطرح شود که آیا دولت بی‌خیال سفره مردم و تولید کالاهای اساسی در داخل شده و بیشتر تمایل به افزایش واردات پیدا کرده است…

بهارستانه: گرانی‌های اخیر در حوزه مواد غذایی موجب شده این سؤال مطرح شود که آیا دولت بی‌خیال سفره مردم و تولید کالاهای اساسی در داخل شده و بیشتر تمایل به افزایش واردات پیدا کرده است و آیا اگر اقتصاد مقاومتی جدی گرفته می‌شد حالا در روز معارفه دولت جدید نیازی به واردات تخم‌مرغ خارجی بود؟
نگاهی به آمار شاخص بهای قیمت کالاها و خدمات نشان می‌دهد افزایش قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به شدت از ماه‌های پایانی سال گذشته و در سال جاری رو به افزایش گذاشته و از شاخص کل قیمت کالاها و خدمات (شاخص تورم) فاصله معناداری گرفته است. با این حال همزمان با روشن شدن تکلیف دولت دوازدهم قیمت کالاهای سفره مردم به خصوص گوشت، مرغ، سیب‌زمینی و به تازگی تخم‌مرغ (به عنوان اصلی‌ترین و پرمصرف‌ترین کالای سفره مردم) به طرز عجیبی رو به افزایش گذاشته است.  همچنین آمار رسیده حاکی از آن است که بهای مصرف‌ تخم‌مرغ در مرداد‌ماه امسال ۵۰ درصد نسبت به ماه مشابه در سال قبل افزایش یافته و رکورد زده است، در حالی که گوشت و حبوبات بیش از ۲۰ درصد گران شده و روغن نیز با مجوز گرانی سازمان حمایت به زودی افزایش قیمتی بالاتر از ۲۰ درصد را تجربه خواهد کرد.  این در حالی است که این کالا سهم بزرگی در سبد کالاهای خانوار‌های دهک‌های متوسط به پایین را به خود اختصاص می‌دهد.  با این حال نسخه آنی هیئت دولت برای گرانی تخم‌مرغ برخلاف توافق با تولیدکنندگان تخم‌مرغ، وارد کردن آن از خارج است. این در حالی است که گفته می‌شود مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت تخم‌مرغ در فصل گرما (که علی‌القاعده در این فصل قیمت تخم‌مرغ کاهش می‌یابد) صادرات آن به قطر بوده است!
با این حال، دلیل هرچه باشد ناشی از دو کم‌کاری و ناتوانی مدیریتی دولت است که موجب شده هم واردات کالاهای اساسی در سال جدید بیشتر شود و هم دولت دوازدهم معرفی کابینه خود را با واردات تخم‌مرغ خارجی همزمان کند. به عبارت بهتر بی‌توجهی به تحقق اقتصاد مقاومتی به خصوص در تولید کالا‌های اساسی و عملکرد ستاد تنظیم بازار دولت باعث شده تا این سؤال در بین کارشناسان مطرح شود که دولت به سفره‌های مردم پس از پیروزی در انتخابات بی‌توجه شده و به جای اقتصاد مقاومتی به واردات گسترده روی آورده است.
چند هفته‌ای است قیمت تخم‌مرغ مانند سایر کالاهای مصرفی افزایش یافته است. شنیده‌ها از افزایش صادرات به قطر حکایت دارد اما انجمن تولیدکنندگان معتقد است کمبودی در بازار نداریم و مشکل اصلی در سیستم توزیع است که مجوز واردات با کاهش ۲۵ درصدی تعرفه واردات و نیز کاهش ۲۵درصدی تولید و خودداری میادین میوه و تره‌بار از عرضه تخم‌مرغ به نرخ دولتی، راه را برای سودجویان بازکرده است. هرساله در فصل تابستان به دلیل کاهش تقاضا بازار با مازاد تولید تخم‌مرغ مواجه می‌شد اما امسال به دلیل شیوع بیماری‌ها و از بین رفتن مرغ‌های تخمگذار، تولید ۲۵ درصد کاهش یافته، به طوری که قیمت هرکیلو تخم‌مرغ در مرغداری‌ها از ۴ هزار و ۲۰۰ به ۵ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته است. همچنین آمار رسیده حاکی از آن است که بهای مصرف‌کننده در مرداد ماه امسال ۵۰ درصد نسبت به ماه مشابه در سال قبل افزایش یافته و رکورد زده است.
همچنین درخرده‌فروشی‌ها نیز هر شانه تخم‌مرغ ۳۰ عددی ساده در تهران ۱۲ هزار تومان تا ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان و درمیادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران ۱۱ هزار و ۱۹۰ تومان است. رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران درگفت‌و‌گو با «جوان» با بیان اینکه از دی ۹۵ به دلیل شیوع آنفلوآنزا، حدود ۳۰ میلیون قطعه مرغ در کشور از بین رفته می‌گوید: حدود ۷۵ درصد سالن‌های تولید تخم‌مرغ خالی است و این وضعیت در سایر استان‌ها نیز دیده می‌شود، همین مسئله دلیل گرانی تخم‌مرغ است.
ناصر نبی‌پور، میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ را در مرغداری ۵ هزار و ۱۰۰ تا ۵ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده و درباره دلایل افزایش قیمت این محصول در بازار می‌افزاید: از دی ماه ۹۵ به دلیل شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور، ۱۳ تا ۱۴ میلیون مرغ معدوم شد. وی با اشاره به از بین بردن شعاع یک تا سه کیلومتری کانون‌های آلوده نیز می‌گوید: در این میان مرغ‌های پیر نیز، مزید بر علت شد و در مجموع حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون مرغ از بین رفت. هنوز این خلأ در تولید پر نشده و همین مسئله باعث کاهش شدید تولید و ایجاد نابسامانی در بازار تخم‌مرغ شده است.
وی با انتقاد از عدم همکاری میادین میوه و تره‌بار برای توزیع تخم‌مرغ ارزان می‌گوید: هفته گذشته با همکاری وزارت جهاد کشاورزی قرار شد اتحادیه، تخم‌مرغ ارزان توسط میادین میوه و تره بار به دست مصرف کنندگان برساند اما به دلیل سود پایین آن، میادین از خرید و عرضه خودداری کردند و مصرف‌کنندگان همچنان با قیمت بالا این کالای مصرفی را خریداری می‌کنند. نبی‌پور با انتقاد از عملکرد تنظیم بازاری دولت و تصمیم اخیر هیئت وزیران مبنی بر صدور مجوز واردات تخم‌مرغ می‌گوید: هفتم مرداد در جلسه‌ای که با مسئولان وزارت جهادکشاورزی برگزارشد توافق شد اتحادیه تخم‌مرغ مورد نیاز میادین را با قیمت دولتی تأمین کند اما این مسئولان سه روز بعد از جلسه در تاریخ ۱۱ مرداد ماه مجوز واردات از سوی هیئت وزیران صادرشد. روز گذشته کاهش تعرفه واردات تخم‌مرغ از۳۰ به ۵ درصد تصویب شد و معاون وزیر جهاد کشاورزی صدور مجوز واردات تخم‌مرغ را برای کمک به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان اعلام کرد.
بر اساس مصوبه هیئت دولت، حقوق ورودی تخم‌مرغ خوراکی با مجوز واردات تا پایان فصل پاییز تعیین شد. بر این اساس مهلت ثبت سفارش تخم‌مرغ تا پایان آبان ماه سال جاری ۵درصد تعیین شده است. حداکثر مهلت ترخیص این ماده خوراکی نیز تا پایان آذر ماه در نظر گرفته شده است. همچنین در این مصوبه آمده است، با توجه به ما‌به‌التفاوت محموله تخم‌مرغ‌های خوراکی وارداتی با تعرفه ۵درصد، توزیع آن زیر نظر کار گروه تنظیم بازار خواهد بود. رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران اظهار می‌دارد: کمبود تولید توجیه درستی برای صدور مجوز واردات نیست، ما خوشحال بودیم وزیر جهاد کشاورزی از منافع تولید‌کنندگان دفاع می‌کند و اجازه واردات را صادر نمی‌کند اما درکمال ناباوری سه روز بعد از توافق برای تأمین تخم‌مرغ، از هیئت دولت خبر رسید که تعرفه‌ها ۲۵ درصد کاهش یافته است.
اگر قرار باشد به محض کاهش تولید و عرضه، فرمان واردات صادر شود؛ پس تولیدکنندگان با چه امیدی می‌توانند تولیدشان را ادامه دهند و زیانشان را جبران کنند.

نبی‌پور با اشاره به اینکه واردات تخم‌مرغ ممکن است بیماری‌هایی را به کشور منتقل کند، می‌افزاید: آقایان مجوز واردات را صادرکردند اما از کجا می‌خواهند وارد کنند که به صرفه و اقتصادی باشد. سال ۹۰-۸۹ از ترکیه وارد شد اما به دلیل آلودگی مورد استقبال قرار نگرفت و بسیاری مرجوع شد. در شرایط فعلی مرغ‌های ترکیه نیز دچار بیماری شدند و واردات از این کشور منطقی نیست. شاید واردات از اوکراین صورت گیرد که قیمت آن باز هم به ۵ هزار تومان می‌رسد که نه ارزان است نه اقتصادی.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.