تهديد حريم خصوصي از طريق گوشي و تلويزيون‌هاي هوشمند

این دیگر توهم توطئه نیست!

همواره بيان خيلي از واقعيات درباره جاسوسي بيگانگان از طريق ابزار الکترونيک چون تلفن همراه و تلويزيون‌هاي هوشمند از سوي برخي با مقاومت روبه‌رو مي‌شود و برچسب داشتن توهم توطئه به افرادي که روي اين مسائل پافشاري کنند، زده مي‌شود.

بهارستانه: اگر به قصد آگاهی‌بخشی درباره استفاده خارجی‌ها از وسایل مدرن برای جاسوسی پافشاری کنید، شما را به تلاش برای بزرگنمایی اقدامات سرویس‌های جاسوسی بیگانه ضدایران متهم می‌کنند. «برو بابا اینطوری هم نیست، اصلاً او‌ن‌ها مگه بیکارن که بخوان از ایرانی‌ها جاسوسی کنن؟ مگه ما کی هستیم؟ این حرفارو می‌زنن که مارو بترسونن تا از ابزار روز استفاده نکنیم، می‌خوان مارو تو فضای مجازی محدود کنن، آدم‌های مهم‌تری وجود دارن که بخوان ازشون اطلاعات تهیه کنن.»

اما گزارش اخیری که بی‌بی‌سی از اسناد افشا شده ویکی‌لیکس منتشر کرده، نشان می‌دهد که این مسائل به هیچ‌وجه توهم توطئه نیست و سازمان‌های جاسوسی غربی در حجمی وسیع اقدام به جاسوسی از شهروندان کشورهای دیگر و حتی شهروندان خودشان از طریق وسایل مدرنی چون تلفن‌ها و تلویزیون‌های هوشمند می‌کنند. جالب است که چندی پیش عکسی از زاکربرگ، مدیرعامل شبکه اجتماعی فیس‌بوک منتشر شد که هنگام استفاده از لپ‌تاپ خود روی دوربین دستگاهش چسب گذاشته بود تا خیالش از اینکه توسط دیگران دیده شود، راحت باشد.

بیان اینکه شبکه‌های مجازی بهترین ابزار جاسوسی برای سازمان‌های اطلاعاتی هستند، اگرچه تا چندی پیش از سوی برخی تنها یک شوخی تلقی می‌شد، اما اضافه کردن امکانات و ابزار جدید برای این شبکه‌ها نشان می‌دهد که حساب ویژه‌ای روی جاسوسی از طریق این ابزار باز شده است، برای مثال شبکه اجتماعی اینستاگرام چندی پیش بدون اعلام و اطلاع‌رسانی قبلی امکان جدیدی برای کاربران این شبکه با عنوان «لایو» تعریف کرد که باعث شد بسیاری از کاربران به خاطر ناآگاهی از این ابزار جدید دچار دردسر شوند و فیلم زندگی خصوصی آنها در حریم شخصی‌شان به‌طور زنده در سراسر جهان پخش شود. این مسئله حتی دامن مدیر و گرداننده پیج حسن روحانی را در اینستاگرام هم گرفت و بدون اینکه خبر داشته باشد ساعات زیادی از فعالیت او مقابل لپ‌تاپش به دنیا مخابره شد.
این مسئله برای مردم ایران که به اعتقادات دینی پایبند هستند بیش از دیگر مردم جهان می‌تواند آسیب‌زا باشد، چراکه حریم خصوصی در ایران بیش از کشورهای دیگر برای خانواده‌ها اهمیت دارد و از این منظر حساسیت به رعایت موارد ایمنی برای در معرض نامحرمان قرار نگرفتن برای ایرانیان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

به گزارش «جوان» به نقل از بی‌بی‌سی، ویکی‌لیکس هزاران سند محرمانه منتشر کرده است که ثابت می‌کند حاوی جزئیات نرم‌افزارهایی است که سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) به‌طور گسترده برای هک کردن ابزارهای کامپیوتری استفاده کرده است. هرچند تلویزیون به ظاهر خاموش است، اما در واقع تلویزیون در حالت «خاموشی ساختگی» است و در حال ضبط تمام صداهای محیط و ارسال آنها به سیاست.

سیا ابزاری تولید کرده که به تلفن‌های همراه نفوذ کرده، ضمن فعال کردن دوربین و میکروفن آنها، اطلاعات مکانی، مکاتبات و مکالمات فرد را ثبت می‌کند.
گفته می‌شود «سلاح‌های سایبری» افشا شده از سوی ویکی‌لیکس، برای نفوذ سازمان سیا به کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند و همچنین ابزارهای خانگی از جمله تلویزیون‌های هوشمند و حتی مودم‌های اینترنت خانگی استفاده شده است.

بر اساس گزارش ویکی‌لیکس، بعضی از این بدافزارهای نفوذی، در داخل خود سازمان سیا طراحی شده‌اند، اما گفته می‌شود که سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا (ام‌آی‌فایو) نیز در طراحی یک نرم‌افزار جاسوسی برای حمله به تلویزیون‌های سامسونگ مشارکت داشته است. گفته می‌شود سازمان سیا راهی برای نفوذ به تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ پیدا کرده است که می‌تواند مکالماتی را که در نزدیکی این تلویزیون‌ها انجام می‌شود، شنود کند.

منبع : روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.