جنگ و مذاکره برای تأمین امنیت اسرائیل در سوریه

يك روز بعد از حمله همزمان امريكا و داعش به نيروهاي حشدالشعبي و متحدان در نزديكي گذرگاه استراتژيك تنف، عمليات امريكا در رقه نيز تشديد شده است.

بهارستانه: یک روز بعد از حمله همزمان امریکا و داعش به نیروهای حشدالشعبی و متحدان در نزدیکی گذرگاه استراتژیک تنف، عملیات امریکا در رقه نیز تشدید شده است. همچنین منابع اسرائیلی برای اولین بار فاش کردند در مذاکرات امریکا با روس‌ها برای برقراری آتش‌بس در جنوب غربی روسیه، دیپلمات‌های بلندپایه اسرائیلی هم حضور داشته‌اند. ناظران می‌گویند وجه مشترک هر سه تحول، تلاش برای تضمین امنیت رژیم صهیونیستی در وضعیتی است که شرایط در سوریه به سمت تثبیت شدن پیش می‌رود.
به گزارش «جوان»، ‌منابع خبری از تشدید حملات امریکا طی چند روز گذشته در شهر رقه، پایتخت خلافت خوانده داعش خبر دادند. امریکا حدود ۷۰ روز است عملیات تسلط بر شهر رقه واقع در شمال شرقی سوریه را آغاز کرده‌ است. بهانه امریکا شکست داعش در این شهر است اما همانطور که مقامات امریکایی نیز به آن اذعان کرده‌اند هدف اصلی واشنگتن جلوگیری از ایجاد یک مسیر زمینی است که تهران را به سواحل مدیترانه وصل می‌کند. رسانه‌ها و دیپلمات‌های غربی با نیت فرقه‌گرایانه این مسیر را هلال شیعی می‌خوانند. حضور نظامی امریکا در جنوب شرقی سوریه، یعنی در گذرگاه مرزی تنف نیز در همین راستاست. واشنگتن قصد داشت از طریق پیشروی سمت تنف و همچنین از رقه به شهر دیرالزور برسد تا بدین طریق شکافی بزرگ در مرزهای عراق و سوریه ایجاد کند تا مانع از اتصال جغرافیایی این دو کشور در یک گستره جغرافیایی بزرگ شود. ناظران معتقدند هدف اصلی امریکا از این اقدامات تأمین امنیت رژیم‌صهیونیستی است. سعدالله زارعی کارشناس مسائل منطقه به «جوان» گفت: «واقعیت این است که امریکایی‌ها در شرق سوریه در نظر دارند یک دژ دفاعی برای اسرائیل ایجاد کنند، به این معنا که با جدا‌سازی سوریه و عراق از یکدیگر ضمن به وجود آوردن یک حائل بین دو کشور عملاً مانع دست به دست هم دادن مردم عراق و سوریه در مبارزه با صهیونیست‌ها شوند.»  امریکایی‌ها در حالی برای تأمین امنیت اسرائیل در شرق سوریه هزینه می‌کنند که آنها اساساً جنگ سوریه را برای تضعیف محور مقاومت به راه انداخته‌اند.
دمشق یکی از مهم‌ترین عناصر محور مقاومت محسوب می‌شود و نقش کلیدی در حمایت از حزب‌الله در جریان جنگ تابستان ۲۰۰۶ ایفا کرد. بر اساس اسناد منتشر شده از همان زمان دولت سوریه هدف برنامه‌های بی‌ثبات‌ساز غربی‌ها قرار گرفت. اگر دولت‌های غربی موفق می‌شدند نظام سوریه به رهبری بشار اسد را ساقط کنند، ضربه بزرگی به محور مقاومت وارد می‌کردند و حزب‌الله در جنگ بعدی با رژیم‌صهیونیستی آسیب‌پذیر می‌شد اما محور مقاومت با تبدیل این تهدید به فرصت نه تنها جلوی سقوط دمشق را گرفت بلکه قدرتمندتر از قبل ظاهر شد. سعدالله زارعی معتقد است: «پیش‌بینی صهیونیست‌ها این است که با پایان یافتن بحران تروریسم در سوریه، موقعیت امنیتی آنها به خطر می‌افتد چراکه شکست تروریسم و داعش در این منطقه به دست محور مقاومت صورت خواهد گرفت؛ نیرویی که بسیار پیچیده‌تر از اسرائیل می‌جنگند، لذا بعد از کسب چنین تجربه‌ای مقاومت آمادگی مقابله با اسرائیل را بیش از پیش خواهد داشت.»
حالا اسرائیلی‌ها تلاش دارند به حداقل خواسته‌های خود دست پیدا کنند تا مانع از ایجاد جبهه دیگر به رهبری حزب‌الله در مجاور بلندی‌های جولان اشغالی شوند. در همین راستا، روزنامه هاآرتص فاش کرد مسئولان اسرائیل، امریکا و روسیه اوایل ژوئیه دیدارهای محرمانه‌ای را با هدف بررسی توافق آتش‌بس در جنوب سوریه برگزار کرده بودند. بر اساس گزارش هاآرتص، این دیدارها که قبل از اعلام ایجاد مناطق امن در جنوب سوریه انجام شده بود، در اردن و یکی از کشورهای اروپایی با مشارکت دیپلمات‌ها و مسئولان امنیتی- نظامی امریکا، اسرائیل و روسیه برگزار شد. این روزنامه در ادامه نوشت: هیئت اسرائیلی با توافق کاهش تنش مخالفت کرد. به نظر تل‌آویو توافق مناطق کاهش تنش در جنوب سوریه فایده‌ای در زمینه کاهش نفوذ ایران در خاک سوریه ندارد.  روسیه از متحدان کلیدی دمشق محسوب می‌شود و حدود دو سال قبل به صورت مستقیم وارد جنگ سوریه شد. با ترکیب توانایی‌ها و قابلیت‌های ایران و روسیه ضربات سختی بر گروه‌های تروریستی تحت حمایت غرب وارد شد و دولت سوریه موفق شد مناطق زیادی از وجود این گروه را بازسازی کند. باوجود همکاری و هماهنگی گسترده روسیه و ایران، ‌به نظر می‌رسد نگاه دو کشور درباره امنیت اسرائیل یکسان نیست.
با این وجود ناظران معتقدند، ‌محور مقاومت خود را به توافق‌های یکجانبه روسیه ملزم نمی‌داند. زارعی گفت: «روی زمین محوریت عملیات با جبهه مقاومت است. طبق توافق مقاومت با روس‌ها، مسکو تنها عملیات پشتیبانی هوایی محدودی از آنها خواهد داشت، لذا توافق احتمالی روسیه و امریکا نمی‌تواند لطمه‌ای به روند امنیت‌سازی روی زمین توسط جبهه مقاومت وارد سازد. همچنین اگر این توافق به هیچ وجه مورد تأیید مقاومت نباشد، نیروهای مقاومت تعهدی به آن ندارند، از این رو توافق مذکور زیرپای اجرایی نخواهد داشت.»
العهد بندهای توافق را منتشر کرد
چند روز پس از افشای عقب‌نشینی عربستان در مقابل موضوع ریاست جمهوری بشار اسد، اکنون پایگاه خبری «العهد» لبنان، جزئیات جدیدی از این امر منتشر کرد. اخیراً پایگاه خبری شبکه ماهواره‌ای الجسر وابسته به مخالفان سوریه فاش کرد، عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در نامه‌ای به هیئت عالی مذاکره‌کننده مخالفان سوریه (مقیم ریاض) گفته که واقعیت سوریه نشان می‌دهد کناره‌گیری بشار اسد از قدرت در زمان فعلی، غیرممکن است و باید درباره مدت حضورش بحث شود. العهد به نقل از منابعی از بین معارضان سوری نوشت، این یادداشت قرار است در نشست ماه آینده طرف‌های معارض سوری در ریاض مورد بررسی قرار گیرد، نشستی که عربستان تلاش می‌کند گروه‌های معارضان سوری مستقر در قاهره و مسکو را در آن شرکت دهد. به گفته منابع معارض سوری، هیئت عالی مذاکره‌کننده مخالفان سوری و عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در دیدار اخیر خود با یکدیگر درباره بندهای آتی به توافق رسیدند.
بند نخست، موافقت با حضور ۱۸ ماهه بشار اسد در دوره انتقالی سوریه و حق وی برای نامزدی در دور بعد ریاست جمهوری این کشور است. بند دوم، تضمین حفظ ارتش و دستگاه امنیتی سوریه و فرونپاشیدن آن است تا نهادهای حکومتی هم از سقوط مصون بمانند. بند سوم، تضمین سلامت و مشارکت اقلیت‌ها در دولت آتی سوریه است. بند چهارم، پایان دادن به اقدامات مسلحانه و وجود سلاح سنگین به‌خصوص در ادلب و مبارزه با مخالفان این قضیه است. بند پنجم، همکاری بین ارتش آزاد و ارتش سوریه برای مبارزه با تروریست‌ها در آینده است.  منبع رسانه‌ای وابسته به معارضان سوریه چند روز پیش گزارش داد عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در دیدار با نمایندگان هیئت عالی مذاکره‌کنندگان معارضان سوریه و ریاض حجاب رئیس آن به آنها گفته که بشار اسد در قدرت باقی است و امکان کنار زدن او در آغاز مرحله انتقالی نیست و باید طبق این واقعیت وارد مذاکرات آتی شد و مدت حضور او در مرحله انتقالی و اختیاراتش در آن مرحله را بررسی کرد. عادل الجبیر گفته که «ورود به مذاکرات بر اساس دیدگاهی جدید که منطبق بر واقعیت‌های میدانی و وضعیت بین‌المللی جدید باشد، ضرورت دارد.» او همچنین هشدار داده اگر معارضان خود را با این دیدگاه منطبق نکنند، «قدرت‌های بزرگ شاید به دنبال راهکاری خارج از معارضه بگردند.»
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.