دادستان: وارد فضای مجازی انتخابات شوید اما به موقع و بدون «تخلف»!

تنها حدود 44 روز به انتخابات پنجمين دوره شوراهاي شهر و روستا و دوازدهمين دوره رياست جمهوري زمان باقي است.

بهارستانه: تنها حدود ۴۴ روز به انتخابات پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا و دوازدهمین دوره ریاست جمهوری زمان باقی است. با آغاز شمارش معکوس این انتخابات‌ کم‌کم زمان آغاز تبلیغات رسمی کاندیداها فرا می‌رسد هر چند بسیاری از داوطلبان نشستن روی کرسی‌های سبز بهشت و صندلی ریاست قوه مجریه از مدت‌ها قبل تبلیغات خود را آغاز کرده‌اند؛ تبلیغاتی که با عنایت به ضریب نفوذ و فراگیری فضای مجازی بخش عمده آن به شکل نرم و بی‌سر و صدا در فضای مجازی و از طریق کانال‌های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی داوطلبان و شبکه‌های سازماندهی شده طرفدارانشان آغاز شده و برخی از کاندیداها که اتفاقاً اغلبشان چهره‌های شناخته شده‌ای هم هستند، در حال پر کردن سبد آرای خود با رأی جمع کردن در فضای مجازی هستند. با وجود این اما دادستان کل کشور با تأکید بر رصد لحظه به لحظه فضای انتخاباتی هم در جامعه و هم در فضای مجازی به کاندیداها درباره تخلفات، توهین و تخریب در فضای مجازی هشدار داد.

با گسترش ضریب نفوذ اینترنت و فراگیر شدن حضور و عضویت مردم در شبکه‌های اجتماعی حالا دیگر این فضای حقیقی است که از فضای مجازی تأثیر می‌پذیرد و برخی ویژگی‌های این فضا موجب شده تا آنچه در فضای مجازی منتشر می‌شود برای مردم باورپذیرتر باشد. همین ویژگی‌ها کافی است تا فضای مجازی را به ابزاری برای مهندسی فرهنگی و نفوذ و مدیریت فکری تبدیل کند. از سوی دیگر مدیریت افکار بهترین راهکار برای جهت دهی به انتخاب افراد برای برهه‌های حساسی همچون دوران انتخابات است. همین امر هم موجب شده تا بسیاری از چهره‌ها و شخصیت‌هایی که قصد حضور در رقابت‌های انتخاباتی شورای شهر و ریاست جمهوری را داشتند از مدت‌ها قبل فعالیت‌های جهت‌دار و انتخاباتی خود را در فضای مجازی آغاز کنند؛‌چهره‌هایی که با عنایت به همین فعالیت‌ها حضورشان در میدان رقابت‌های انتخاباتی قابل پیش‌بینی شده است، آن هم در شرایطی که هنوز تا زمان رسمی آغاز تبلیغات انتخابات فاصله زیادی داریم. این فعالیت‌های انتخاباتی اما به اعلام دیدگاه‌ها و برنامه‌های کاندیداها محدود نمی‌شود و خیلی وقت‌ها مبنای چنین تبلیغاتی تخریب رقبا، ‌توهین و گاهی اوقات ترویج شایعات و موهومات است؛‌موضوعی که حجت الاسلام والمسلمین منتظری درباره آن به کاندیداها اینگونه هشدار می‌دهد «به کسانی که قصد ورود به انتخابات یا فعالیت‌های انتخاباتی دارند، اعلام می‌کنیم اگر به سمت تخلف و جرائم رفتند و سایت‌شان فیلتر شد، گلایه نکنند.»

فعالیت در فضایی که امن نیست

فضای مجازی کشور امن نیست؛ این را می‌توان از اظهارات صریح وزیر اطلاعات در گفت‌وگوی ویژه خبری متوجه شد، وقتی حجت‌الاسلام علوی در پاسخ به سؤال مجری درباره امنیت فضای مجازی با توجه به نزدیک شدن به انتخابات اینگونه پاسخ داد «‌درباره فضای مجازی هم می‌توانید از آقای واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دعوت کنید.‌» و با بیان اینکه «اگر شما مایل نیستید مردم ما برخی چیزها را بدانند ما در خدمت شما هستیم اگر نه، شما اجازه دهید مردم برخی مسائل را بدانند.‌» ‌در ادامه به صحبت درباره کیک زرد پرداخت!

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به عنوان وزیر دیگری که فضای مجازی را در اختیار دارد نیز عملکرد مثبتی در حوزه امنیت فضای مجازی ارائه نداده است و در حالی که بنا بود در فرصتی یک ساله که همین روزها به پایان می‌رسد از پیام‌رسان تلگرام بخواهند یا سرورهایش را به داخل کشور انتقال دهد یا فیلتر شود، حالا خبرهایی از مذاکراتش با مدیر تلگرام برای برقراری رایگان امکان تماس صوتی برای کاربران ایرانی به گوش می‌رسد‌! به گفته وی راه‌اندازی فاز نهایی شبکه ملی اطلاعات هم که قرار بود اردیبهشت ماه همزمان با روز جهانی ارتباطات صورت بگیرد به واسطه تعطیلات و فضای انتخاباتی موجود در کشور به بعد از انتخابات موکول شد تا فضای مجازی کشورمان در آستانه انتخابات همچنان ناامن و در دسترس نفوذ باقی بماند. کنار هم چیدن قطعات این پازل اهمیت فعالیت‌های انتخاباتی و تبلیغات نامزدها در فضای مجازی و لزوم ورود دادستانی به این حوزه را جدی‌تر به نمایش می‌گذارد.

اسفند ماه سال گذشته و در آستانه انتخابات مجلس دهم «دستور‌العمل تبلیغاتی انتخابات در فضای مجازی» تدوین و ابلاغ شد. بر طبق این دستور‌العمل تبلیغات انتخاباتی نامزد‌ها در فضای مجازی محدود به مواعد مقرر در قوانین و مقررات مربوطه بوده و هرگونه فعالیت تبلیغاتی تحت عنوان کاندیداتوری خارج از زمان مجاز و قانونی در این فضا ممنوع است. نامزدهای نمایندگی و طرفداران آنان به هیچ وجه مجاز به تبلیغ علیه نامزدهای دیگر در فضای مجازی نبوده و تنها می‌توانند شایستگی‌های خود یا داوطلب مورد نظرشان را مطرح کنند. همچنین هرگونه توهین، تهمت، افترا و انتشار اسرار مطابق قانون مجازات اسلامی و قانون جرائم رایانه‌ای توسط نامزدهای انتخاباتی در فضای مجازی ممنوع است و با متخلفان طبق قوانین و مقررات برخورد خواهد شد. بر خلاف بندهای ذکر شده اما برخی داوطلبان که تبلیغات خود را از مدت‌ها قبل آغاز کرده‌اند مبنای تبلیغات خود را بر تخریب رقبا قرار داده‌اند و آشکارا این دستورالعمل را زیر پا می‌گذارند.

متخلفان گله نکنند

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور در خصوص تأمین امنیت فضای انتخابات با تأکید بر رصد فعالیت‌های انتخاباتی در سطح جامعه و در فضای مجازی می‌گوید: ایجاد فضای انتخاباتی سالم، تأمین امنیت انتخابات و برخورد با مجرمان و افرادی که قصد برهم زدن فضای انتخابات را دارند، از جمله وظایف ماست که در انجام آن کوتاهی نخواهیم کرد.
دادستان کل کشور با تأکید بر لزوم نظارت جدی بر فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی تصریح کرد: ما به همه گروه‌ها و جریان‌های رسمی سیاسی کشور که در چارچوب قانون حرکت می‌کنند، احترام می‌گذاریم با این حال به معاونت مربوطه در دادستانی کل و دادستان‌های سراسر کشور تأکید می‌کنم فضای مجازی را لحظه به لحظه رصد کنند و اگر تخلفی دیدند بلافاصله برخورد مناسب و قانونی انجام دهند. همه کسانی که قصد ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی دارند و به همه افرادی که در این زمینه فعالیت خواهند کرد، اعلام می‌کنیم در فضای مجازی به سمت تخریب و توهین به دیگران و به سمت تخلفات و جرائم نروند و اگر چنین کردند بعد گلایه نکنند که چرا فلان سایت فیلتر یا بسته شد.
منتظری از همه مدیران و افرادی که قصد ورود به عرصه انتخابات را دارند، خواست تا در راستای تحقق اهداف آسمانی و الهی قرآن قدم بردارند و فضا را آلوده و مسموم نکنند. از سخنران‌ها هم انتظار می‌رود که به منفی‌بافی روی نیاورند و از اهانت و جسارت به دیگران پرهیز کنند.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.