مخالفت بی‌دلیل برای استخدام رسمی معلمان

در حالي كه وزارت آموزش و پرورش با سونامي بازنشستگي معلمان روبه‌رو است، مقاومت عجيبي براي استخدام بيش از 40 هزار معلم حق‌التدريس وجود دارد

بهارستانه: آموزش و پرورش گرفتار یک سونامی به نام بازنشستگی معلمان شده است. چنانکه از همین امسال تا سال ۱۳۹۹، ۳۲۰ هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته خواهند شد و براین اساس این وزارتخانه در چرخه تدریسی خود نیاز به ۳۰۰ هزار معلم خواهد داشت. وضعیت به‌گونه‌ای است که مسئولان آموزش و پرورش خود می‌گویند در چهار سال آینده به اندازه ۱۵ سال گذشته، بازنشسته در آموزش و پرورش خارج می‌شود. در مقابل تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزش‌یاران نهضت سوادآموزی مدت‌هاست که بلاتکلیف مانده است و دولت تلاش می‌کند تا از پیگیری کردن طرح مرتبط با آن توسط نمایندگان جلوگیری کند. اکنون به‌رغم این حجم از بازنشستگی و با وجود ۴۰ هزار معلم حق‌التدریس که در انتظار تعیین وضعیت استخدامی خود هستند، تلاش مجلس هم برای متقاعد کردن دولت برای اصلاح طرح موجود و ارائه لایحه به نتیجه‌ای نمی‌رسد و وضعیت همچنان معلق مانده است.
سال‌هاست که معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی آرزوی استخدام در سر می‌پرورانند، استخدامی که نمایندگان مجلس می‌گویند باید بدون شرکت در آزمون و با گذراندن دوره‌های آموزشی انجام شود، اما آموزش‌وپرورشی‌ها مصرند این افراد باید همانند سایر داوطلبان در آزمون استخدامی شرکت کنند و در صورت داشتن صلاحیت علمی و قبولی در آزمون به استخدام آموزش وپرورش درآیند.

در گذشته قانونی مبنی بر اینکه آموزش و پرورش باید با نیروهای خود که در قالب خرید خدمات با آن همکاری داشته، قرارداد حق‌التدریس منعقد و درصورت امکان استخدام کند، مصوب شد. این قانون آموزش‌‌و‌پرورش را مکلف کرد تا نیروهای حق‌التدریس آزاد خود را استخدام کند اما از جمعیت ۳۰هزار نفره این نیروها همچنان ۱۰هزار نفر حق‌التدریسی نشدند و مجلس برای موظف کردن دولت به استخدام آنها طرحی با یک فوریت را به تصویب رساند.
طرحی که هشت اصلاحیه به خود دید و همین اصلاحیه‌های مختلف، داشتن آمار دقیق از حق‌التدریسی‌ها را غیر‌ممکن کرد و در نهایت هم توسط کمیسیون آموزش رد شد.

دلایل مخالفت آموزش و پرورش
 مسئولان آموزش‌وپرورش با استخدام نیروهای حق‌التدریس بدون برگزاری آزمون مخالفند و برای مخالفت خود نیز دلایلی دارند. مثلاً اسفندیار چهاربند، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نیروی انسانی وزارت آموزش‌وپرورش در اینباره چنین می‌گوید: هم اکنون تعدادی مربیان پیش‌دبستانی داریم که به نیت فعالیت در پیش دبستانی به صورت غیراستخدام جذب شده‌اند که با قانون مجلس به صورت حق‌التدریس به دبستان‌ها وارد شده‌اند، اما مجلس تبصره‌ای را ذکر کرده است که این افراد باید استخدام شوند ما مخالف استخدام نیستیم، اما معتقدیم که آنها باید در‌آزمون استخدامی شرکت کنند. هم اکنون این افراد اصرار بر شرکت  نکردن در آزمون دارند، اما ما می‌گوییم ۱۰ هزار مجوز در آزمون استخدامی داریم و این مربیان به همراه سایر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در‌ آزمون استخدامی شرکت کنند.
اما نمایندگان مجلس، بحران بازنشستگی نیروی انسانی در آموزش وپرورش را علت مهمی برای تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی می‌دانند و معتقد هستند با توجه به شیب تند بازنشستگی در آموزش و پرورش و خروج بیش از ۴۰۰هزار نفر نیرو از این وزارتخانه طی چند سال آینده باید نیروهای غیررسمی با سال‌ها تجربه کار به مرور جذب شوند.

آنها می‌گویند متأسفانه آموزش و پرورش اراده‌ای برای جذب این نیروها نداشته و با برگزاری آزمون آزاد، جمعی را که تاکنون تجربه کار آموزشی نداشته‌اند، استخدام کرده است، اما آموزش‌وپرورش باید معلمان حق‌التدریس را که سابقه معلمی دارند پس از گذراندن دوره‌های آموزشی بدون نیاز به شرکت در آزمون استخدامی به استخدام درآورد.

طرح استخدامی معلمان حق‌التدریسی به صحن می‌آید

اکنون نیز وزارت آموزش و پرورش به‌رغم آنکه با سونامی بازنشستگی مواجه است و طبق گفته مسئولان تا سال ۱۳۹۹ به ۳۰۰ هزار معلم نیاز دارد، اما خواستار توقف پیگیری این طرح توسط نمایندگان است؛ طرحی که به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش و پرورش به «جوان» قرار است بعد از جلسات رأی اعتماد در حضور نمایندگان دولت به صحن علنی وارد شود.

نمایندگان هم می‌گویند فقط در صورت ارائه لایحه از وزارت آموزش و پرورش برای تعیین‌تکلیف استخدام حق‌التدریسان و آموزشیاران، می‌توان از پیگیری طرح توسط نمایندگان جلوگیری کرد؛ چراکه به اذعان آنها تدوین و بررسی طرح یاد شده تنها به دلیل انفعال وزارت آموزش و پرورش در تمکین از قانون بوده است.

داوود محمدی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی می‌گوید: بارها از مسئولان مرتبط درخواست شد تا برای تعیین‌تکلیف افراد مذکور لایحه ارائه کنند، اما این مهم محقق نشد.
وی در ادامه باز هم تأکید می‌کند: در صورتی که وزارت آموزش و پرورش برای تعیین‌تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی لایحه به مجلس شورای اسلامی ارائه کند، می‌توان از ادامه پیگیری طرح نمایندگان جلوگیری کرد، زیرا در این صورت محل تأمین منابع و آمارها به طور دقیق مشخص خواهد شد و خللی در روند اجرای آن به‌وجود نخواهد آمد.
سؤال اینجاست وقتی وزارت آموزش و پرورش نیازمند تأمین نیروی انسانی بوده و مسئولان این وزارتخانه تریبونی جهت اعلام آمار دراین‌باره شده‌اند، بهتر نیست به جای سنگ‌اندازی و تلاش جهت پیگیری نکردن طرح توسط نمایندگان، هر چه زودتر و قبل از آنکه این بحران به معضل تبدیل شود، فکری به حال آن کنند؟!

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.