پارس جنوبی جرقه نیست

تنها چهار هفته از ليگ برتر مي‌گذرد، اما پارس‌جنوبي‌جم توانسته با سه‌پيروزي، يك‌مساوي وكسب 10 امتياز با تفاضل گل كمتر نسبت به پرسپوليس در جايگاه سوم جدول قرار گيرد…

بهارستانه: تنها چهار هفته از لیگ برتر میگذرد، اما پارسجنوبیجم توانسته با سهپیروزی، یکمساوی وکسب ۱۰ امتیاز با تفاضل گل کمتر نسبت به پرسپولیس در جایگاه سوم جدول قرار گیرد. تیمی که طی سهسال گذشته از لیگ دسته دو به لیگ برتر رسید وحالا با نتایجی که مهدی تارتار، سرمربی آن معتقد است میتواند ادامه دهد، چشم همه را به خود خیره کردهاست.

لیگ برتر را خیلی خوب شروع کردید اما آیا این نتایج شانسی به دست آمده یا میتواند ادامه داشته باشد؟

هدفمان از حضور در لیگ یک رسیدن به جایگاهی مناسب بود، نه قهرمانی. در لیگ برتر هم از ابتدا هدفمان حفظ بقا بود، اما خب تیم خوبی داریم و بچه ما را امیدوار کردند که به جایگاههای بهتر هم فکر کنیم. خیلی به ادامه روندی که در پیش گرفتهایم امیدواریم؛ چراکه وقتی به هفته چهارم میرسید و باتیمهای باکیفیت بازی میکنید و فوتبال خوبی به نمایش میگذارید، یعنی نتایج به دست آمده جرقه یا شانسی نیست. این را همه آنهایی که بازیهای ما را دیدهاند، تأیید میکنند، ولی نباید سطح توقعات از ما بالا برود. البته خودمان میتوانیم از خودمان توقع بالایی داشته باشیم، اما رسانهها و مردم نمیتوانند از ما توقع داشته باشند این روند را تا پایان فصل ادامه دهیم.

پارس جنوبی جم با استقلال خوزستان مقایسه میشود، فکر میکنید بتوانید مثل این تیم قهرمان شوید؟

استقلال خوزستان دو سال با پلی آف در لیگ برتر ماند و سال سوم قهرمان شد اما ما اولین سال حضور خود در لیگ برتر را تجربه میکنیم و همین که بتوانیم در لیگ برتر بمانیم برایمان یک موفقیت به حساب میآید. ضمن اینکه تازه هفته چهارم هستیم و هنوز موفقیتی به دست نیامده و ما باید پایان فصل اگر به جایگاهی دست یافتیم خوشحالی کنیم.

تیمهای بسیاری با موفقیت لیگ را آغاز میکنند و در ادامه راه به ناکجا آباد میبرند، برای این مسئله و غرور کاذب چه فکری کردهاید؟

بازیکنان ما میدانند اگر دچار غرور شوند به زمین نمیروند و باید جای خود را به رقیب بدهند. بازیکنانی در تیم ما بازی میکنند که بیادعا باشند و با تمام وجود بازی کنند. همواره سعی کردم در تیم هایم دو بازیکن تقریباً هم سطح در یک پست بگیرم که بازیکن اگر غفلت کرد، جایش را به هم پستی آمادهاش بدهد.

موفقیت این تیم بوشهری در چهار هفته لیگ بار دیگر بحث هزینههای نجومی را به میان میآورد، وقتی که تیمی مثل استقلال با هزینههای میلیاردی نتوانسته موفقیتی به دست آورد، اما تیم تارتار با هزینه اندک رده دوم جدول است.

ما هزینه زیادی نمیکنیم. حتی سال گذشته نیز در جدول هزینهها، ما تیم یازدهم بودیم، اما پرداختهایمان سرموقع انجام میشود و این به مدیریت خوب باشگاه برمیگردد. البته شما میتوانید یک بازیکن ۲میلیاردی هم بخرید اما ۵میلیارد از او بازی بگیرید، ولی ما در پارس جنوبی، روی بازیکن هزینه میکنیم. مهم درست هزینه کردن است نه زیاد هزینه کردن. ما انتخاب خوب داریم و بازیکنان با کیفیت و کم هزینه را جذب میکنیم. استعدادهای زیادی در فوتبال ما هست که فقط باید شناسایی شوند و ما برخی از آنها را برای تیم خود شناسایی کنیم و سپس کار کردیم. مهم این است که شما تیم خوبی ببندید و روی آن کار کنید تا نتیجه بگیرید. میگویید استقلال، تک تک بازیکنانی که این تیم جذب کرده در تیمهای سابق خود یک وزنه بودند که میتوانستند نتیجه را عوض کنند. اما باید زمان بگذرد تا آنها در کنار هم هماهنگ شوند و بهترین ترکیب شناخته شود. مشکل استقلال به نظر من این است که هنوز به ترکیب ایده آل خود نرسیدهاست.

پارس جنوبی پرگل میبرد و بازی باخته را با پیروزی عوض میکند، چرا معتقدید باید طرز تفکر تیم عوض شود؟

ما باید حرفهایتر عمل کنیم نباید اول از حریف گل بخوریم بعد جبران کنیم باید از اول با تمرکز بالا بازی کنیم اما هنوز نیروی جوانی باعث میشود بیپروا باشیم. بچههای ما بیپروا بازی میکنند و به همین دلیل گل زیاد زدیم. باید بیپروا اما هشیار باشیم و با تمرکز بالا بازی کنیم. وقتی میتوانیم به حریف گل بزنیم چرا باید اول از آنها عقب بیفتیم وبعد جبران کنیم؟ بهتر است از اول به گونهای بازی کنیم که عقب نیفتیم.

مسائل اخلاقی چه جایگاهی در تیم مهدی تارتار دارد و چقدر میتواند باعث موفقیت آن شود؟

اولین فاکتور در تیم ما برای انتخاب بازیکن مسائل اخلاقی است. وقتی میخواهیم با بازیکن قرارداد ببندیم ابتدا مسائل اخلاقی را مطرح کرده و حتی در قراردادهایمان نیز بحث انضباطی را داریم و اگر بازیکنی از نظر اخلاقی مشکلی ایجاد کند، میتوانیم قراردادش را یک طرفه فسخ کنیم. بازیکنانی که با ما کار کردند میدانند اولین فاکتور ما مسائل اخلاقی و بعد فنی است. باید احترامها حفظ شود. کوچکترها به بزرگترها احترام بگذارند و بزرگترها احترام خود را نگه دارند و همه مسائل اخلاقی رعایت شود تا بتوانیم موفق شویم. مسائل اخلاقی بسیار مهم است خصوصاً در تیمداری. ضمن اینکه جوانان جامعه ما ورزشکاران، به خصوص فوتبالیستها را الگوی خود قرار میدهند و یک فوتبالیست بااخلاق میتواند الگوی خوبی برای جامعه و جوانانش باشد و این وظیفهای سنگین روی دوش ماست.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.