انتقال قدرت سعودی به پسر ۳۱ ساله

يك ماه پس از انتخاب محمد بن سلمان به وليعهدي عربستان، دربار سلطنتي عربستان طي فرماني از فرزند شاه سعودي خواست تا در غياب وي و سفر به خارج از کشور، اداره امور کشور را در دست بگيرد…

بهارستانه: یک ماه پس از انتخاب محمد بن سلمان به ولیعهدی عربستان، دربار سلطنتی عربستان طی فرمانی از فرزند شاه سعودی خواست تا در غیاب وی و سفر به خارج از کشور، اداره امور کشور را در دست بگیرد؛ اقدامی که گفته می‌شود گام آزمایشی و اولیه برای کناره‌گیری ملک سلمان از قدرت است. در روزهای اخیر برخی منابع گزارش داده بودند در ماه‌های آینده ملک سلمان به نفع پسرش کناره‌گیری خواهد کرد.
سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی که از زمان روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۱۵ با تغییرات گسترده در کابینه این کشور راه را برای ولیعهدی و متعاقب آن پادشاهی محمد بن سلمان فرزندش هموار کرده بود، این‌بار گام نهایی را برای رسیدن بن سلمان به تاج و تخت برداشت. ملک سلمان که درست یک ماه پیش در اقدامی جنجالی محمد بن نایف ولیعهد سابق را برکنار و پسرش را به ولیعهدی برگزید، روز دوشنبه طی دستوری عملاً اداره کشور را به پسرش واگذار کرد تا در غیاب وی به اداره امور بپردازد. به گزارش شبکه العربیه، دربار سلطنتی عربستان روز دوشنبه فرمانی را از جانب سلمان بن عبدالعزیز، شاه عربستان برای محمد بن سلمان ارسال و در آن تأکید کرد که در دوره غیبت وی به دلیل سفر به خارج از کشور، امور کشور را بر اساس منافع مردم اداره کند. دربار سلطنتی عربستان اعلام کرد که شاه عربستان برای مرخصی به خارج از کشور می‌رود. برخی فعالان اجتماعی می‎گویند که ملک سلمان بیمار است و برخی دیگر نیز از زمینه‌سازی برای انتقال قدرت به فرزندش خبر می‌دهند.
همزمان روزنامه رأی الیوم به نقل از منابعی در کاخ پادشاهی عربستان از احتمال کناره‌گیری شاه سعودی به نفع فرزندش محمد بن سلمان، در پنج ماه آینده خبر دادند. منابع مطلع از پشت پرده قصر پادشاهی در عربستان اعلام کردند که به دنبال قطعی شدن برخی پرونده‌های بزرگ داخلی و منطقه‌ای عربستان، احتمال کناره‌گیری ملک سلمان بن عبدالعزیز به نفع فرزندش محمد بن سلمان تا پنج ماه آینده بعید به نظر نمی‌رسد. به گفته این منابع، شاه سعودی می‌خواهد برای سپری کردن تعطیلات دو ماهه خود به شهر طنجه در شمال مغرب سفر کند و امور کشور را به دست ولیعهد و دستیاران وفادار و نزدیکانی خواهد سپرد که طی چند هفته اخیر آنها را در پست‌های حساس مملکتی منصوب کرده است، به گونه‌ای که ملک سلمان بن عبدالعزیز و نزدیکان وی تنها به نظارت بر کار ولیعهد و تیم وی اکتفا کرده و برخی اوقات هم توصیه‌های لازم را خواهد کرد.
بنابراین محمد بن سلمان در طول ماه آگوست تا آخر شهریور پادشاه فعلی عربستان خواهد بود و این مدت آزمایشی است تا ملک سلمان زمان دقیق اعلام کناره‌گیری خود از قدرت به نفع فرزندش را قطعی کند. بر این اساس، ملک سلمان افکار عمومی عربستان را برای فرضیه چشم‌پوشی‌اش از پادشاهی آماده کرد؛ فرضیه‌ای که غیرمنتظره نخواهد بود بلکه عربستانی‌ها به عنوان اقدامی که ممکن است در هر لحظه رخ دهد، آن را می‌پذیرند.  پادشاه سعودی روز پنج‌شنبه نیز با مجموعه احکامی تغییرات جدی را در رأس نهادهای امنیتی این کشور ایجاد کرد که به گفته ناظران گام نهایی برای کنار کشیدن ملک سلمان از رأس قدرت بود، چراکه این تغییرات در جهت افزایش قدرت ولیعهد بود. ایجاد سازمان امنیتی جدیدی به نام «سازمان ریاست امنیت کشور» زیر نظر ولیعهد برای هموار کردن مسیر برای رسیدن به تاج و تخت انجام شده است. دربار سعودی روز شنبه نیز برای توجیه برکناری بن نایف از ولیعهدی مدعی شد که وی به مواد کوکائین معتاد بوده است و توانایی اداره امور را نداشته است. همه این برنامه و تغییرات سیاسی که طی یک ماه انجام شده راهی برای برکناری سلمان از قدرت و سپردن امور به ولیعهد جدید بود. کناره‌گیری سلمان از قدرت دو ماه پس از سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا به عربستان انجام می‌شود که گفته شده است یکی از اهداف سفر ترامپ به ریاض جلب نظر واشنگتن برای حمایت ولیعهد در رساندن وی به تاج و تخت بوده است و امضای قراردادهای چندصد میلیارد دلاری با امریکا نیز در این راستا انجام شده است.
افزایش سیاست تخاصم با همسایگان

محمد بن سلمان که در دو سال گذشته به عنوان وزیر دفاع عربستان در کابینه حضور داشت عملاً قدرت اصلی این کشور را در دستان خود قبضه کرده بود. شروع جنگ ظالمانه علیه مردم بی‌دفاع یمن و افزایش تنش‌ها با ایران و آغاز بحران با قطر در ماه‌های اخیر همگی سیاست‌های خصمانه‌ای است که پسر شاه سعودی در پیش گرفته است، بنابراین بسیاری از ناظران باتوجه به ویژگی‌های شخصیتی که بن‌سلمان دارد معتقدند با انتخاب وی به عنوان پادشاه، تنش عربستان با همسایگان تشدید خواهد شد. از طرفی اتحاد گسترده ولیعهد با دولت جدید امریکا در مقابل ایران می‌تواند منطقه را درگیر بحران‌های جدیدی کند. بن سلمان در ماه‌های گذشته سیاست تخاصم با ایران را علنی‌تر کرده و مدعی شده است باید درگیری‌ها به خاک ایران کشیده شود.

نافرمانی برخی شاهزادگان

هرچند ملک سلمان توانسته موافقت بسیاری از اعضای شورای سلطنتی را برای پادشاهی پسرش جلب کند اما برخی شاهزادگان این کشور با تغییرات جدید در خاندان سلطنتی مخالفند. به گزارش روزنامه رأی‌الیوم، کارشناسان مسائل عربستان بر اساس اطلاعاتی محرمانه که به بیرون درز کرده در امریکا خبر دادند که یک جریان معارض بی‌سر‌وصدا در محافل خاندان حکومتی در حال قدرت گرفتن است که هسته‌های آن را سه شاهزاده‌ای تشکیل می‌دهند که از بیعت با محمد بن سلمان ولیعهد کنونی اجتناب کردند و در عین حال مهره‌های مهمی در این خاندان شمرده می‌شوند. شاهزاده احمد بن عبدالعزیز، وزیر کشور اسبق و یکی از چهره‌های جریان سدیری‌ها در خاندان حاکم سعودی، شاهزاده عبدالعزیز بن عبدالله، معاون وزیر خارجه و نماینده جناح ملک عبدالله بن عبدالعزیز و گارد ملی در هیئت بیعت و شاهزاده محمد بن سعد، جانشین امیر منطقه ریاض که مورد تأیید محافل شاهزادگان غیرسدیری و همچنین شاهزادگان غیرنسل بنیانگذار سعودی از جمله مخالفان بیعت با ولیعهد کنونی بودند.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.