تل‌آویو به دنبال «منطقه حائل» در دل آتش‌بس سوریه

تل‌آويو از توافق آتش‌بس امريكا و روسيه استقبال كرده ولي حاضر نيست در چارچوب آن عمل كند.

بهارستانه: تل‌آویو از توافق آتش‌بس امریکا و روسیه استقبال کرده ولی حاضر نیست در چارچوب آن عمل کند. نخست وزیر رژیم‌صهیونیستی روز یک‌شنبه از توافق آتش‌بس در جنوب غرب سوریه استقبال کرد ولی دیروز وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی تأکید کرد که اسرائیل آزادی عمل برای عملیات در سوریه را برای خود محفوظ می‌داند و هر زمانی که نیاز ببیند علیه این کشور اقدام خواهد کرد. به نظر می‌رسد رژیم‌صهیونیستی قصد دارد در دل آتش در سوریه منطقه حائلی برای جلوگیری از ضربه‌پذیری خود ایجاد کند.
به گزارش «جوان»، به رغم توافق روسیه و امریکا برای اجرای آتش‌بس در جنوب سوریه اما رژیم‌صهیونیستی تفسیر متفاوتی از این توافق دارد. هر چند این رژیم از توافق آتش‌بس در جنوب سوریه استقبال کرده است اما مقامات این رژیم مدعی هستند حاضر نیستند در چارچوب این توافق عمل کنند. آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل با اشاره به آغاز روند آتش‌بس در جنوب غرب سوریه مدعی شد: «ما تنها به منافع خود فکر می‌کنیم و به این آتش‌بس توجهی نخواهیم داشت.» به نوشته روزنامه «جروزالم پست» لیبرمن یک‌شنبه شب با بیان اینکه تل‌آویو مشغول ارزیابی توافق مسکو- واشنگتن است، مدعی شد: «صرف نظر از هرگونه توافق یا تحول جدید، اسرائیل آزادی عمل کامل را برای خود حفظ می‌کند. ما هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهیم.» اسرائیل روز یک‌شنبه از توافق آتش‌بس در جنوب سوریه استقبال کرده بود اما در تلاش است از این فرصت به دست آمده برای افزایش امنیت مرزهای خود استفاده کند.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم‌صهیونیستی نیز روز دوشنبه طی پیام‌هایی در توئیتر که به ‌زبان فارسی نیز منتشر شد، با اعلام این موضوع که اسرائیل از یک آتش‌بس راستین در سوریه استقبال خواهد کرد، مدعی شد، این آتش‌بس نباید اجازه استقرار نظامی به ایران و دست‌نشاندگانش را در سوریه و مخصوصاً جنوب سوریه بدهد. نتانیاهو افزود: «وزیر خارجه امریکا، رکس تیلرسون و رئیس‌جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین گفتند که موضع اسرائیل را درک می‌کنند و خواسته‌های ما را مدنظر قرار می‌دهند.» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در ادامه تأکید کرد: «ما به تحت نظر گرفتن تحولات در آن سوی مرزهایمان ادامه خواهیم داد و همزمان خطوط قرمز خویش را حفظ می‌کنیم و از تقویت حزب‌الله از راه سوریه، با تأکید بر دستیابی به تسلیحات با دقت بالا، جلوگیری می‌کنیم.» برخی منابع اسرائیلی گفته‌اند تل‌آویو ترجیح می‌دهد واشنگتن همچنان نقش تعیین‌کننده خود را در سوریه ادامه دهد و به صورت ویژه، مانع حضور ایران یا تشکیلات وابسته به این کشور از جمله حزب‌الله در مناطق مرزی یعنی نزدیک تپه‌های جولان شود.
اسرائیل با استفاده از توافق آتش‌بس به دنبال ایجاد منطقه حائل در مرزهای سرزمین‌های اشغالی است تا ضریب امنیتی خود را افزایش دهد. منطقه حائل که رژیم‌صهیونیستی درپی ایجاد آن است، به طول بیش از ۳۰ مایل از شرق بلندی‌های اشغالی جولان سوریه آغاز می‌شود و با گذشتن از شهر درعا به شهر سویدا می‌رسد. پروژه ایجاد منطقه امن در سوریه اولین بار از سوی ترکیه مطرح شد و طی سال‌های گذشته آنکارا تلاش زیادی برای ایجاد این مناطق در سوریه انجام داد اما توفیقی در این راه کسب نکرد. اکنون به نظر می‌رسد تل‌آویو به دنبال همان سیاست ترکیه است اما ظواهر نشان می‌دهد اسرائیل نیز نمی‌تواند در این راه موفق باشد چراکه مخالفت روسیه با این طرح مانع از آن می‌شود که اسرائیل برنامه‌های خود را عملی کند. مقامات اسرائیلی آتش‌بس در جنوب سوریه را فرصتی برای پیشبرد برنامه‌های خود می‌دانند و مدعی هستند این آتش‌بس به نفوذ ایران و حزب‌الله در مرزهای سرزمین‌های اشغالی پایان می‌دهد، اما برخی منابع غیررسمی در تهران می‌گویند برقراری آتش‌بس در جنوب غرب سوریه منجر به تأمین امنیت رژیم اسرائیل نخواهد شد. صهیونیست‌ها نسبت به اقدامات ایران در مرز‌ با سرزمین‌های اشغالی از جمله تلاش این کشور برای ایجاد یک کریدور از سوریه به سمت لبنان نگران هستند و تلاش می‌کنند تا مانع افزایش نفوذ تهران در منطقه شوند.
تشکیل ارتش در جنوب سوریه
علاوه بر تلاش‌های رژیم‌صهیونیستی برای ایجاد منطقه حائل در جنوب سوریه، منابع امنیتی اسرائیلی اعلام کردند این رژیم به دنبال تشکیل یک ارتش سوری در مرزهای جولان اشغالی و مرز با اردن است تا بتواند جلوی ایران را بگیرد. به گزارش روزنامه «الشرق‌الاوسط»، این ایده رژیم‌صهیونیستی برگرفته از تشکیل «ارتش جنوب لبنان» در دهه ۷۰ به فرماندهی «سعد حداد» و «آنتوان لحد» است. بر اساس این گزارش، مناطق «درعا و سویدا» و سایر مناطق همجوار با بلندی‌های جولان، مناطقی هستند که رژیم‌صهیونیستی منفعت سیاسی و امنیتی در آن برای خود قائل است، تل‌آویو در مناطق یاد شده چندین متحد دارد مانند برخی از طوایف دروزی و افراد وابسته به ارتش آزاد سوریه، بنابراین معتقد است امکان تشکیل یک ارتش جدید مانند ارتش جنوب لبنان با استفاده از طوایف و افراد ذکر شده وجود دارد.
الشرق‌الاوسط به به نقل از منابع اسرائیلی افزود: «هدف این ارتش جلوگیری از تسلط نیروهای حزب‌الله و نیروهای متحد با ایران در بلندی‌های جولان و نیز انصراف نیروهای امریکایی از منطقه بعد از جنگ علیه داعش است.» بر اساس این گزارش، احتمال می‌رود پس از انصراف نیروهای امریکایی، زمین بازی فقط برای روس‌ها باقی بماند، با وجود اینکه اسرائیل در سوریه با روسیه هماهنگی امنیتی دارد و سطح این هماهنگی حتی به تماس مستقیم از پایگاه‌های نظامی اسرائیلی در جولان با پایگاه‌های نظامی روسی در هر زمانی رسیده اما اسرائیل به روس‌‌ها اعتماد ندارد و احتمال می‌دهد روسیه با ایران در راستای منفعت مشترکشان برای ابقای بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به تفاهماتی برسد.
تحرکات ترکیه برای حمله جدید

همزمان با تلاش‌های روسیه و امریکا برای حفظ آتش‌بس در سوریه، برخی گزارش‌ها حاکی از این است که ترکیه می‌خواهد عملیات جدیدی را در شمال سوریه آغاز کند. شاخص‌های راهبردی منطقه و مواضع سران ترکیه نشان از آن دارد که عملیات نظامی ترکیه با نام «شمشیر فرات» درمناطق عفرین و ادلب سوریه نهایی شده و تنها چیزی که باقی مانده تعیین زمان آن است. رسانه‌های ترکیه در تشریح عملیات شمشیر فرات گفتند که این عملیات دست‌کم با ۷ هزار نظامی ترک آغاز خواهد شد. این در حالی است که برخی از این رسانه‌ها سقف نیروهای شرکت‌کننده در این عملیات به همراه جریان‌های مسلح هوادار ترکیه را بالغ بر ۲۰ هزار نفر ارزیابی می‌کنند، البته تاکنون سطح این عملیات و مراحل مختلف آن و مناطق مورد هدف و رابطه آن با تفاهم‌های جدید منطقه‌ای و بین‌المللی مبهم است. ترکیه از تابستان سال گذشته عملیات «سپر فرات» را برای مقابله با پیشروی کردها در شمال سوریه شروع کرد و به نظر می‌رسد تابستان امسال نیز به فکر لشکرکشی جدیدی در سوریه است. این درحالی است که ترکیه در ماه‌های اخیر به یکی از طرف‌های اصلی در مذاکرات صلح سوریه تبدیل شده است.

واکنش‌ها به آتش‌بس

آتش‌بس در سوریه با استقبال برخی طرف‌های درگیر در بحران این کشور روبه‌رو شده است. معارضان سوری اعلام کردند مردم این کشور به صلح چشم دوخته‌اند و بخشی از معارضان نیز می‌خواهند آنچه در جنوب رخ داده در سراسر سوریه امتداد یابد. حزب معارض «الغد» ضمن استقبال از این توافق، از همه طرف‌های حاضر در آن خواست به توافق مذکور پایبند باشند. وبگاه خبری «الیوم السابع» به نقل از این حزب، گزارش داد که طرف‌های بین‌المللی ناظر بر این توافق باید هر چه سریع‌تر بر سر مسائل مربوط به نظارت بر آتش‌بس و نیروهای ناظر بر آن به توافق برسند. به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا هم در پی آغاز آتش‌بس سوریه از روز یک‌شنبه در پیامی توئیتری گفت: «آتش‌بسی که مورد مذاکره امریکا، روسیه و اردن قرار گرفته به نجات جان انسان‌ها کمک می‌کند.»

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.