عیار واقعی کولاکوویچ در ژاپن مشخص می‌شود

مسابقات والیبال قهرمانان قاره‌ها فرصت خوبی است برای ملی‌پوشان ایرانی تا ثابت کنند نه‌تنها دچار بی‌انگیزگی نشده‌اند…

بهارستانه: مسابقات والیبال قهرمانان قاره‌ها فرصت خوبی است برای ملی‌پوشان ایرانی تا ثابت کنند نه‌تنها دچار بی‌انگیزگی نشده‌اند، بلکه با همان تعصب و جدیت گذشته برای پیروزی و شاد‌کردن دل مردم به جنگ حریفان می‌روند. در رقابت‌های قهرمانان قاره‌ها برزیل، امریکا، ایتالیا، فرانسه و ژاپن حریفان شاگردان کولاکوویچ هستند؛ بهترین‌های جهان که حساب ویژه‌ای روی تیم ایران باز کرده‌اند. این رقابت‌ها سومین رویداد رسمی است که کولا هدایت تیم کشورمان را بر عهده دارد و انتظار می‌رود با عملکرد قابل‌قبول بلندقامتان در ژاپن نتایج لیگ جهانی به دست فراموشی سپرده شود. مسعود آرمات، کارشناس و مربی در گفت‌وگو با «جوان» به بررسی اوضاع و احوال تیم ملی و حریفان کشورمان در قهرمانی قاره‌ها پرداخته است.

با توجه به وضعیت والیبال کشورمان حضور تیم ملی ایران در مسابقات قهرمانان قارهها را چگونه ارزیابی میکنید؟

بدون شک رقابتهایی بسیار سخت را در پیش داریم؛ چراکه بهترینهای قارههای مختلف به ژاپن میآیند تا باز هم قدرتنمایی کنند. سطح بالای مسابقات و تیمهای حاضر اجازه هیچگونه پیشبینی را به ما نمیدهد، حتی اگر بهترین تیم دنیا هم باشیم. بر این باورم که تیم کشورمان نتیجه خوبی میگیرد. ملیپوشان ایران در مسابقات اردبیل که برای سهمیه جهان میجنگیدند، عملکرد قابلقبولی داشتند. خوشبختانه بازیکنان ایران هم از نظر بدنی و هم از نظر روحی به آمادگی کامل رسیدهاند.

فکر میکنید شاگردان کولاکوویچ نتیجه ضعیف و عملکرد بحثبرانگیز خود در لیگ جهانی را به دست فراموشی سپردهاند؟

قطعاً همینطور است. باید لیگ جهانی را فراموش کنند؛ چراکه نتیجه بسیار ضعیفی گرفتیم. ناکامی در آن مسابقات زنگ خطری بود برای والیبال ایران. خوشبختانه ملیپوشان بعد از این عملکرد ضعیف به خودشان آمدند. درست است که در مسابقات اردبیل حریفان ما پایینتر و ضعیفتر از تیم ما بودند، منتها ملیپوشانمان همدلی و رفاقت خود را بار دیگر نشان دادند. با این حساب همه منتظر هستیم تا عملکردی به مراتب بهتر از لیگ جهانی را از تیم ملی در قهرمانان قارهها ببینیم و دوباره به اوج برگردیم.

رقابتهای قهرمانی قارهها سومین رویداد مهمی است که تیم ملی ایران با هدایت کولاکوویچ در آن شرکت میکند. آیا این بار با سرمربیگری کولاکوویچ میتوان انتظار درخشش را از بلندقامتان داشت؟

از آنجا که در دو رویداد قبلی نتوانستیم انتظارات را برآورده کنیم، در رقابتهای ژاپن کار کولاکوویچ قطعاً سخت است. تا پیش از این همه بر ناشناخته بودن بازیکنان برای سرمربی جدید تأکید میکردیم. اما حالا زمان زیادی گذشته و دیگر نمیتوانیم ادعا کنیم کولاکوویچ شناخت کافی از بازیکنانش ندارد. در حقیقت در رقابتهای قهرمان قارهها عیار واقعی این مربی مشخص میشود.

عملکرد کولاکوویچ قابل مقایسه با سرمربیان قبلی (ولاسکو، کواچ و لوزانو) است؟

زمان خولیو ولاسکو والیبال قویتر و روان تری را ارائه میکردیم ولی در زمان کواچ و لوزانو شاهد افت کیفیت بازی تیم ملی بودیم و این دو مربی عملکرد ضعیفتری نسبت به ولاسکو داشتند. عملکرد کولا نیز تحت تاثیر شناخت نداشتن از والیبال ایران قرار گرفت. البته در حال حاضر تمام دنیا والیبال کشورمان را شناخته است. در مقایسه بین مربیان خارجی اخیر مسلماً بهترین عملکردمان مربوط به زمان حضور ولاسکو در تیم ملی بود. امیدواریم والیبال ایران با کولاکوویچ دوباره به اوج برگردد.

اساساً حضور مداوم در تورنمنتهای معتبری چون لیگ جهانی، قهرمانی جهان و قهرمانان قارهها چه تأثیری در بالا رفتن سطح والیبال کشورمان گذاشته است؟

قطعاً حضور همیشگی در بالاترین سطح رقابتها به رشد والیبال کمک میکند، تجربه بازیکنان بالا میرود و رویارویی با حریفان قدرتمند دنیا را تجربه میکنیم. بدونشک یکی از فاکتورهای تیمهای موفق دنیا شرکت در چنین رویدادهایی است.

اصلیترین رقیب ما در قهرمانان قارهها از بین برزیل، امریکا، ایتالیا، فرانسه و ژاپن کدام تیم است؟

در این تورنمنت هیچ تیم ضعیفی حضور ندارد. حتی ژاپن میزبان را هم نمیتوان دست کم گرفت و ژاپنیها نیز این توانایی را دارند که ما را به دردسر بیندازند. با توجه به اینکه والیبال ما در لیگ جهانی ضعیف عمل کرده است، رویارویی با تمامی حریفان سخت و دشوار است. انتظار میرود کادرفنی و بازیکنان کاری کنند که تیم با روحیه به میدان برود. تیم دست و پا شکسته نمیتواند نتیجه لازم را بگیرد. ضمن اینکه استرس بازی ملیپوشان را تحت تاثیر قرار میدهد. همه کشورها روز به روز پیشرفت میکنند و برای باقی ماندن در کورس بهترینها حتی رقبای آسیایی را نیز نباید دست کم گرفت.

نظرتان در مورد میدان دادن به جوانها در چنین رویداد مهمی چیست؟

باید به جوانان فرصت داد، البته نه به این معنی که به یکباره کل تیم دستخوش تغییرات شود. معتقدم در هر تورنمنت باید دو جوان تازهنفس به تیم اضافه شود و تجربه کسب کند تا در آینده جای ملیپوشان قدیمی را پر کنند. در حال حاضر شهرام محمودی از تیم ملی خداحافظی کرده و هنوز جای خالی او احساس میشود. به همین دلیل است که باید بازیکنان جدید را در چنین میادینی در کنار بزرگان به زمین بفرستیم تا تجربه لازم را کسب کنند. قطعاً برای ادوار بعدی ما به تواناییهای آنها نیاز داریم و سرمربی هم بتواند از این بازیکنان در ترکیب اصلی استفاده کند. در حقیقت جوانگرایی تدریجی کمک بزرگی به تیم ملی میکند.

حمایت مردم از والیبال و تغییر نگاه جامعه به این رشته، انتظارات را از تیم ملی بالا برده است. در تورنمنت پیش رو چه انتظاری میتوان از تیم کولاکوویچ داشت؟

جای امیدواری دارد که در چند سال گذشته توجهات به والیبال بیشتر شده است. به همین خاطر است که انتظار داریم والیبالیستهای ملیپوش جوری بازی کنند که نتایج ضعیف لیگ جهانی از ذهن همه پاک شود. از زمانی که خولیو ولاسکو از والیبال ایران رفت، نتایج تیم ملی تحت تاثیر قرار گرفت و حرف و حدیثهایی را نیز به همراه داشت. در قهرمانی قارهها باید نتیجهای بگیریم که والیبالمان به اوج برگردد.

حواشی در خصوص کمکاری یا بیانگیزگی بازیکنان بعد از بازیهای المپیک و لیگ جهانی به وجود آمد. کادر فنی چطور میتواند این حواشی را مدیریت کند؟

بحث کمکاری یا بیانگیزگی را قبول ندارم. البته بازیکنان وقتی بزرگ میشوند و طرفداری زیادی پیدا میکنند ممکن است اسیر غرور کاذب شوند. با این حال ملیپوشان ما اسیر چنین حواشی نمیشوند و روز به روز تجربهشان بالا میرود. منتها خستگی در عملکرد بازیکنان تأثیر میگذارد. وقتی نتایج ضعیف باشد این حرف و حدیثها هم به وجود میآید. اینگونه حواشی برای ایرانیها قابل قبول نیست و همه میدانند بازیکنان کشورمان همیشه با تعصب و غیرت بازی میکنند. مربیان باید انگیزه بازیکنان را به بالاترین حد برسانند. در صورتی که ملیپوشان نسبت به جایگاهشان احساس خطر کنند، باانگیزهتر به میدان میروند.

پیشبینی شما از عملکرد تیم ملی والیبال در رقابتهای قهرمانی قارهها چیست؟

تمام کشورهای صاحبنام والیبال از تیم ایران میترسند، حتی امریکا و برزیل. مصاف با ژاپن نیز دشواریهای خاص خود را دارد و با توجه به آمادگی بازیکنان امیدوارم حداقل به سه پیروزی دست یابیم. از همه ملیپوشان میخواهم به عنوان یک ایرانی همه مسائل را مد نظر قرار دهند؛ چراکه آنها الگوی نوجوانان و جوانان زیادی هستند. منتظریم تا یک تیم هماهنگ و یکدل را در بازیها ببینیم.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.