قاليباف پلي به عمق سنگر‌هاي ايثار دفاع مقدس زد

دوباره جهادی

در طول رقابت‌هاي گذشته انتخاباتي از سال 84 تاكنون اتحاد نامزدهاي انتخاباتي جبهه انقلابي براي حضور يكپارچه در عرصه رقابت‌ها يكي از مهم ترين اولويت‌هاي نيروهاي انقلابي بوده است.

بهارستانه: در طول رقابت‌های گذشته انتخاباتی از سال ۸۴ تاکنون اتحاد نامزدهای انتخاباتی جبهه انقلابی برای حضور یکپارچه در عرصه رقابت‌ها یکی از مهم ترین اولویت‌های نیروهای انقلابی بوده است. با این حال تجارب تلخ سال ۸۴ و ۹۲ این باور را در ذهن بسیاری از ناظران تقویت کرده بود که چنین مسئله‌ای عملاً امکان ناپذیر است.
با این حال اقدام دیروز قالیباف به نفع حجت‌الاسلام رئیسی برای رقابت‌های انتخاباتی نشان داد که برای نیروهای جبهه انقلاب امکان‌ناپذیر وجود ندارد. ‌ قالیباف نشان داد که برخی از خصایص انقلابی به‌رغم اینکه از سوی برخی جناح‌ها به فراموشی سپرده شده، در بین نامزدهای جبهه انقلاب از موقعیت رفیعی برخوردار است.  این نکته برای کاندیداهای جبهه انقلاب از همه مهم‌تر است که اصالت خدمت بر قدرت باید حفظ شود و انقلابیون همچنان باید ایثار را به عنوان سرلوحه‌ای برای اقدامات خود قرار دهند، البته در این بین برخی انتقادها نسبت به کاندیداتوری قالیباف و انصراف وی وجود داشت، اما آنچه در این فرآیند حائز اهمیت است، تولید سرمایه‌های اجتماعی در جبهه انقلاب بود.

همچنین مبارزات قالیباف چهره‌ای دقیق از قطب‌بندی گفتمانی بین اشرافی گری و انقلابی گری را نشان داد. همچنین برای اولین بار بحث شفافیت اموال شخصی به صورت داوطلبانه مطرح شد، به گونه‌ای که درخواست اجرای آن به یک مطالبه عمومی از سوی افکار عمومی انجامید. به طور حتم آقای قالیباف در چنین شرایطی با تحمل دشواری‌های فراوان که ناشی از کناره‌گیری وی از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود، الگویی از تواضع ‌ را به نمایش گذاشت؛ اقدامی که می‌تواند ثمرات فراوانی داشته باشد.

استقبال رئیسی از  تصمیم  قالیباف

تصمیم قالیباف به نفع رئیسی گرچه اتفاقی شوک گونه در عرصه سیاسی محسوب می‌شد، اما برخی شواهد و اخبار در روزهای گذشته پیشاپیش از امکان وقوع چنین اتفاقی خبر می‌داد.  روز گذشته به تدریج انتشار شایعات گوناگون در مورد کناره قالیباف اوج گرفت، تا اینکه وی با انتشار اعلامیه رسمی کناره‌گیری خود را به نفع رئیسی به صورت رسمی در قالب یک بیانیه اعلام کرد.  اولین واکنش رسمی به این بیانیه از سوی حجت‌الاسلام رئیسی بود. وی در جریان سفر انتخاباتی خود به استان فارس و جمع مردم شیراز گفت: من هم از آقای قالیباف تشکر می‌کنم، ایشان حرکت انقلابی انجام دادند. وضعیت کشور را بنده و آقای قالیباف می‌بینیم. شما می‌گویید از رکود عبور کرده‌ایم اما رکود رکورد‌زده است.

باهنر: اقدام ‌‌انسجام بخش نیروهای انقلاب

از سوی دیگر شخصیت‌های سیاسی نیز از اقدام قالیباف در کناره‌گیری به نفع رئیسی تجلیل کرده و آن را نمادی از ترجیح اصالت خدمت بر اصالت قدرت می‌دانند.  محمد رضا باهنر از فعالان سیاسی با اشاره به کناره‌گیری قالیباف از رقابت‌های انتخاباتی به نفع حجت‌الاسلام رئیسی گفت: جناب آقای قالیباف در این مدت زحمات زیادی کشیدند و در میدان جبهه رقابت به وظیفه خودشان عمل کردند و به‌رغم همه این تلاش‌ها و کوشش‌ها امروز به این جمع‌بندی رسیدند که برای تقویت نیروهای جبهه انقلاب مصلحت آن است که کنار روند.  دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری تأکید کرد: این آزمون بزرگی بود که قالیباف از پس آن برآمد و باعث انسجام بیشتر نیروهای انقلاب می‌شود و وحدت‌آفرین است.

وحدت، زمینه‌ساز موفقیت نیروهای اصولگرا‌

همچنین حجت‌الاسلام پژمانفر، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای نیز، درباره کناره‌گیری محمدباقر قالیباف از انتخابات ریاست‌جمهوری به‌نفع حجت‌الاسلام رئیسی، گفت: رفتاری که امروز برادر عزیزمان آقای قالیباف انجام داد نشان داد که اصولگرایی شعار نیست بلکه اصولگرایی یک مرام است و امروز دیگر باید تمامی نیروهای مؤمن و انقلابی در جهت یک انتخابات پرشور و با آرای بالا به‌نفع آقای رئیسی تلاش کنند.
وی افزود: در فضایی که نیروهای اصولگرا، متدین و انقلابی از اینکه کشور را به جریانی بسپرند که کشور را با مشکلات عدیده روبه‌رو کرده است احساس خطر کردند، وقوع این اتفاق در جهت خواست ملت برای عبور از دولت روحانی بسیار مفید است. خواسته مهم مردم این بود که این دولت بی‌کفایت است و در ۲۹ اردیبهشت مردم پایان این دولت بی‌کفایت را رقم خواهند زد.

ترجیح منافع ملی بر منافع شخصی

همچنین سید حسین نقوی حسینی، نماینده مردم ورامین در واکنش به این اقدام قالیباف، قالیباف را مدیری توانمند، شایسته و در شأن و تراز ریاست‌جمهوری دانست و افزود: آقای قالیباف با اقدامی که در کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی انجام داد، منافع ملی و آینده کشور و ملت را به مسائل شخصی و فردی‌اش ترجیح داد.  نماینده مردم ورامین در مجلس کناره‌گیری قالیباف از رقابت‌‌های انتخاباتی را وحدت یکپارچه‌ بین تمامی نیروهای انقلابی کشور ارزیابی و تصریح کرد: قطعاً این وحدت، زمینه‌ساز موفقیت نیروهای اصولگرا در رقابت ۲۹ اردیبهشت خواهد بود و پیوند نیروهای اصولگرا برای اولین بار، بالاخره این نوید پیروزی بزرگ را خواهد داد.

این اقدام آقای قالیباف نشانه عقلانیت و هدف‌گرایی است

احمد توکلی نماینده سابق مردم تهران نیز درباره کناره‌گیری محمدباقر قالیباف به نفع حجت‌الاسلام رئیسی، اظهار داشت: این اقدام آقای قالیباف نشانه عقلانیت و هدف‌گرایی است و در خور تجلیل است، امید است دولت جدیدی با انگیزه‌ها و رفتار متفاوت برای تغییر وضع موجود و به اراده مردم سر کار بیاید.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.