امریکا، کره شمالی را تهدید اتمی کرد

«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور امريكا پس از آنكه روز سه‌شنبه به كره‌شمالي نسبت به تهديد دوباره كشورش هشدار داد

بهارستانه: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا پس از آنکه روز سه‌شنبه به کره‌شمالی نسبت به تهدید دوباره کشورش هشدار داد، بعد از ظهر روز چهارشنبه از قدرت زرادخانه هسته‌ای امریکا سخن گفت و ابراز امیدواری کرد مجبور نشود از آن استفاده کند تا عملاً پیونگ یانگ را تهدید اتمی کرده باشد. اما کره‌شمالی از همان روز سه‌شنبه از زمان تهدید اول ترامپ از طرح خود برای آمادگی پیشدستانه برای حمله به خاک امریکا خبر داد و اعلام کرد طرح‌هایی برای حمله به پایگاه امریکایی واقع در جزیره گوام دارد.
روز سه‌شنبه روزنامه واشنگتن پست امریکا در گزارشی نوشت که جامعه اطلاعاتی امریکا عقیده دارد کره‌شمالی دارای سلاح‌های هسته‌ای قابل سوار شدن بر موشک‌های بالستیک از جمله موشک‌های بالستیک قاره‌پیماست و از یک ارزیابی اطلاعاتی دیگر نوشت که در آن برآورد شده است کره‌شمالی اکنون نزدیک به ۶۰ سلاح هسته‌ای دارد که شوکی خبری به خوانندگان امریکایی داد. ساعاتی بعد از این گزارش، دونالد ترامپ زبان به تهدید پیونگ یانگ باز کرد که اگر تهدیدهای کره‌شمالی ادامه پیدا کند امریکا با آتش و خشمی که جهان قبلاً مانند آن را ندیده، پاسخ خواهد داد. وی تلاش کرد اثر این گزارش غافلگیرکننده را کم کند اما در مقابل پیونگ یانگ ضمن اعلام آمادگی برای حمله پیشگیرانه به خاک امریکا از در دست داشتن طرح‌هایی برای حمله به جزیره گوام خبر داد. شدت اثر این خبرها روی اذهان امریکایی‌ها به حدی بود که تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا مجبور شد بگوید که تهدید کره‌شمالی، قریب‌الوقوع نیست و «امریکایی‌ها باید شب‌ها آسوده بخوابند.»
وزیر خارجه امریکا افزود: رد و بدل کردن تهدیدات بین این کشور و کره‌شمالی، بدان معنا نیست که واشنگتن در حال حرکت به سمت اقدام و گزینه نظامی است.  وی با دفاع از اظهارات جنجالی اخیر ترامپ تأکید کرد که این مواضع در واقع ارسال پیامی قوی «به زبانی است که کیم جونگ اون(رهبر کره شمالی) خوب می‌تواند آن را درک کند.» اما روز چهارشنبه ترامپ سطح تهدید خود بالاتر برده و مشخصاً طرف مقابل را به حمله اتمی تهدید کرد. به گزارش رویترز، ترامپ در پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر در این باره نوشت: «نخستین دستور من به عنوان رئیس‌جمهوری امریکا بازسازی و نوسازی زرادخانه هسته‌ای کشور بود، هم اکنون بسیار قوی‌تر و نیرومندتر از هر زمان دیگری است.»  رئیس‌جمهوری امریکا در پیام دیگری افزود: امیدوارم هرگز مجبور به استفاده از این نیرو نشویم اما هیچ ‌زمانی وجود نخواهد داشت که ما قدرتمندترین ملت در جهان نباشیم.
انتقاد داخلی و خارجی از لفاظی ترامپ
سناتور مک‌کین در یک مصاحبه در واکنش به صحبت‌های ترامپ گفت: من برای این نظرات رئیس‌جمهور استثنا قائل می‌شوم زیرا شما باید مطمئن باشید چیزی را که می‌گویید می‌توانید انجام دهید.  وی افزود: رهبران بزرگی که من دیده‌ام هیچ‌وقت کسی را تهدید نمی‌کنند مگر آنکه آمادگی عمل به این تهدید را داشته باشند. من مطمئن نیستم که دونالد ترامپ آماده عمل به تهدیدش باشد.  همچنین قانونگذاران دموکرات نیز ترامپ را متهم به «بی‌احتیاطی» و مطرح کردن تهدیدهای «گزاف و دیوانه‌وار» کردند.  سناتور «چاک شومر» که یک دموکرات است روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت: ما باید نسبت به کره‌شمالی محکم و سنجیده عمل کنیم اما لفاظی‌های همراه با بی‌احتیاطی راهبردی برای امن نگه داشتن امریکا نیست.
سناتور دیان فاینستاین نیز گفت: ترامپ با مطرح کردن این «حرف‌های گزاف» نمی‌تواند به تنش‌زدایی از وضعیت کمک کند.  یک نماینده دموکرات دیگر به نام «الیوت انگل»، عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا نیز هشدار داد: ترامپ ممکن است خط قرمزی روی شن‌ها ترسیم کند که بعداً نتواند از آن عقب‌نشینی کند.  این قانونگذار ارشد امریکایی در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس‌جمهور ترامپ بار دیگر اعتبار امریکا را با ترسیم یک خط قرمز عجیب و غریب، تضعیف کرده است. او خودش را به پاسخ دادن به آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی با «آتش و خشم» که جهان قبلاً آن را شاهد نبوده، متعهد کرده است. وی ادامه داد: «اشتباه نکنید. کره‌شمالی یک تهدید واقعی است اما واکنش نامتوازن رئیس‌جمهور این را به ذهن می‌آورد که او شادی در پاسخ به یک اظهارنظر زشت دیکتاتور کره‌شمالی، از سلاح‌های اتمی امریکا استفاده کند.» عضو ارشد کنگره امریکا افزود: «اساس امنیت امریکا نه فقط مبتنی بر توانمندی نیروهای مسلح ماست بلکه به اعتبار فرمانده کل قوای ما هم مبتنی است.
رفتار بی‌ملاحظه امروز رئیس‌جمهور ترامپ و عصبانیت او، امنیت مردم امریکا و دوستان و متحدان ما را تضعیف کرد. کیم جونگ اون، این رفتار(ترامپ) را بلوف خواهد خواند و دشمنان امریکا هم نظاره‌گر ماجرا خواهند بود.» داگلاس پال، دیپلمات امریکایی سابق و عضو فعلی اندیشکده کارنگی گفت: ترامپ نباید با پیونگ یانگ وارد جنگ لفظی شود.  اما در سطح جهانی پاریس آنچه «عزم و اراده» دولت ترامپ علیه کره‌شمالی خوانده، تمجید به عمل آورد و «مارتین شافر» سخنگوی وزارت خارجه آلمان در لحنی ملایم‌تر از تمامی طرفین درگیر در تنش‌های شبه‌جزیره کره خواست تا تلاش کنند از طریق تلاش‌های دیپلماتیک به حل بحران بپردازند.
۳ موشک کره‌شمالی که گوام را می‌زند

آسوشیتدپرس در گزارشی ضمن بررسی تهدید کره شمالی برای هدف قرار دادن پایگاه امریکایی در جزیره «گوام» نوشت که از زرادخانه کره‌شمالی سه نوع موشک قادر به عمل کردن این تهدید هستند. هوآسونگ- ۱۲این موشک با سوخت مایع است و برای شلیک از سکوهای متحرک زمینی طراحی شده است و قبلاً گزارش شده بود که این موشک‌ها برای حمله به آلاسکا و هاوایی ساخته شده‌اند. تحلیلگران گفتند بخش‌هایی از خاک امریکا از قبیل لس آنجلس و شیکاگو می‌تواند در بُرد این موشک‌ها قرار گیرد.  تحلیل مسیر پرواز آزمایشی موشک‌ها در ماه می ‌نشان داد بُرد هوآسونگ- ۱۲ بین ۴ هزار تا ۷ هزار کیلومتر بود.  «موسودان» دیگر موشکی است که جزیر گوام را می‌تواند به گورستان سربازان امریکایی تبدیل کند. براساس گزارش آسوشیتدپرس تحلیلگران می‌گویند بُرد احتمالی موسودان، ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر است.  پوکگوکسونگ- ۲ که کره‌شمالی برای اولین بار در ماه فوریه توانست این موشک را از یک زیردریایی شلیک کند، موشکی است که با سوخت جامد کار می‌کند و برد متوسطی دارد.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.