علاج آتش‌سوزی جنگل‌ها را قبل از وقوع باید کرد

بنا بر اعلام رئیس سازمان جنگل‌ها سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور دچار آتش‌سوزی می‌شوند…

بهارستانه: همه ساله با شروع فصل گرما و بی‌احتیاطی‌های حاصل از حضور گردشگران در حاشیه جنگل‌ها، آتش‌سوزی‌های گسترده و پی در پی موجب وقوع خسارات زیادی به اراضی جنگل‌ها می‌شود؛ این در حالی است که در عصر فناوری، خاموش کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع ایران همچنان به شیوه قرون وسطایی یعنی همان به کار‌گیری ادواتی چون بیل و کلنگ یا آتش‌کوب انجام می‌شود. در این بین سازمان محیط‌زیست هم به دلیل دخیل بودن عوامل انسانی درزمینه آتش‌سوزی‌ها، همچنان بیشترین تمرکز خود را بر آموزش جوامع محلی قرار داده است.

سرانه جنگل در ایران را یک سوم متوسط جهانی معرفی کرده‌اند که این میزان نشان می‌دهد برای حفظ و حراست عرصه‌های جنگلی از مشکلاتی نظیر آتش‌سوزی‌ها، خشکسالی‌ها و آفات باید تدبیر ویژه‌ای اتخاذ کرد تا این اکوسیستم برای آیندگان باقی بماند.
کمااینکه در تمام جوامع دنیا پیشگیری در این زمینه مقدم در نظر گرفته می‌شود، اما متأسفانه در ایران با وقوع کوچک‌ترین آتش‌سوزی در عرض چند ساعت بخش وسیعی از محیط‌زیست در آتش می‌سوزد؛ چراکه به علت نبود امکانات کافی و بی‌برنامگی، مهار آتش در ساعت‌های اولیه آتش‌سوزی امکان‌پذیر نیست. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سرعت نابودی عرصه‌های جنگلی در ایران بسیار بالاست؛ ایران در بین کشور‌های خاورمیانه و شمال آفریقا از نظر میزان نابودی مناطق جنگلی در اثر آتش‌سوزی‌ها، در رتبه چهارم قرار دارد.

سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور دچار آتش‌سوزی می‌شوند

آنگونه که رئیس سازمان جنگل‌ها و معاون وزیر کشاورزی اعلام می‌کند سالانه ۱۵ تا ۱۶ هزار هکتار از منابع طبیعی کشور دچار آتش‌سوزی می‌شوند.

خداکرم جلالی با اعلام اینکه به طور میانگین سالانه ۳۲۰ میلیارد تومان خسارت مستقیم زیست‌محیطی ناشی از آتش‌سوزی در کشور رخ می‌دهد، تصریح می‌کند: البته این تنها آمار کلی است. سال گذشته در استان فارس در سه روز ۹۶۸ هکتار جنگل دچار آتش‌سوزی شد، اما هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارت وارد شده انجام نشده است. بسیاری از آتش‌سوزی‌های کشور در مناطق صعب‌العبور صورت می‌گیرد که برای مقابله با آن نیازمند واکنش سریع هستیم که این امر از طریق ناوگان اطفای حریق هوایی و بالگرد انجام می‌شود. هر استان دست کم یک بالگرد نیاز دارد و ۳۲ بالگرد به صورت آماده به کار خواهیم داشت که در مواقع لزوم به سایر استان‌ها نیز کمک می‌کنند.

این در حالی است که به دلیل نبود زیر‌ساخت‌های مناسب برای مقابله یا پیشگیری از وقوع بحران‌ آتش در جنگل‌ها و نیز استفاده از روش‌های سنتی همچون خاموش کردن با بیل و کلنگ و خاک‌پاشی در اطفای حریق، همواره شاهد از دست رفتن بخش وسیعی از گونه‌های مختلف گیاهی کشورمان هستیم؛ گونه‌های طبیعی‌ای که می‌توان مدعی شد در هیچ کجای دنیا به اندازه کشور پهناور ایران وجود ندارد.

برنامه‌های سازمان محیط‌زیست برای کاهش حریق جنگل‌ها
مدیر کل حفاظت و شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره برنامه‌های این سازمان برای کاهش حریق جنگل‌ها توضیح داده است: در سال ۹۶ هم مثل دو سال پیش از آن برای پیشگیری از حریق و نهایتاً اطفای حریق در مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط‌زیست برنامه‌هایی را در دستور کار داریم.

تیموری درباره افزایش امکانات اطفای حریق نیز اظهار داشت: امسال تفاهمنامه‌هایی با سازمان برنامه و بودجه، وزارت دفاع و بانک کوثر منعقد کرده‌ایم تا بتوانیم تجهیزات انفرادی اطفای حریق را برای یگان حفاظت محیط‌زیست در سطح کشور افزایش دهیم و بتوانیم تجهیزات جدید و مناسبی از وزارت دفاع تهیه کنیم و در اختیار نیروهای خودمان در استان‌ها قرار دهیم.

هر چند که به رغم اظهارات فوق، وی معتقد است ۹۵ درصد آتش‌سوزی‌هایی که در مناطق حفاظت شده رخ می‌دهند بر اثر عوامل انسانی است و به همین دلیل آموزش به گردشگران منطقه‌ای را ضروری می‌داند، اما به طور حتم این امر توجیهی برای به حاشیه رفتن امکان استفاده از بالگرد و حسگرهای مخصوی آتش برای محیط‌زیست و اطفای حریق جنگل‌ها نخواهد بود.

وی در ادامه به بیان آمار در این زمینه اکتفا کرده و گفته، در سال ۹۵ حدوداً ۱۵ ساعت در استان کرمانشاه، آذربایجان شرقی و فارس از بالگرد استفاده شده است و باز هم با عبور از ضرورت‌های به کار‌گیری امکانات به روز‌تر در این زمینه ادامه می‌دهد: تأکید بیشتر بر آموزش جوامع محلی، ساماندهی نیروها و تشکل‌های محیط‌زیست، تجهیز محیط‌بان‌ها به تجهیزات انفرادی، شناسایی نقاط حریق، گشت سیار در منطقه و ساماندهی گردشگران خواهد بود.
امید است که امسال خاموش کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع از شیوه قرون وسطایی یعنی به کارگیری ابزار و ادوات سنتی چون بیل و آتش‌کوب فاصله بگیرد و به جای دلسوزی خود‌جوش مردمی، مسئولان مربوطه با اتخاذ تدابیر ویژه نسبت به حفظ سرمایه‌های ملی مبادرت ورزند. فصل گرما و آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها و مراتع در پیش است؛ علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.