قالیباف: مردم بهترین قاضی تحولات شهر هستند

نجفي: بازرسي مخفي ايجاد مي‌كنم

بهارستانه: قالیباف در روز‌های پایانی کار خود در پست شهرداری با تشریح اقدامات، گزارش عملکرد خود را برای شهروندان تشریح کرد و گفت: امروز در تهران با تحولات صورت گرفته با تهران جدیدی روبه‌رو هستیم. نجفی نامزد مطرح شهرداری نیز با تشریح برنامه‌های خود برای شهر تهران اعلام کرد: ضمن ایجاد یک سیستم برای بازرسی مخفی، در صورت شهردار ‌شدن جامه سیاسی از تن در می‌آورم و جامه خدمت می‌پوشم. حالا باید شهروندان اقدامات چهارسال شهرداری جدید را با تحولات صورت گرفته، مورد قضاوت قرار دهند.
محمد باقر قالیباف در برنامه گفت و گوی ویژه خبری ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در دوره مدیریتی‌اش گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری شهرداری تهران ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دارایی‌هایی دارد که بر اساس مصوبه فعلی آماده فروش و سرمایه در اختیار است. از این رو شهرداری تهران نه‌تنها بدهی ندارد، بلکه شاخص‌های مجموعه گردش مالی و طلب و بدهی‌اش هم مثبت است. طبیعتاً بخشی از اینها تعهدات دولت است که باید به آن عمل کند و خود آنها هم این بحث را می‌دانند.

قالیباف همچنین گفت: امکان ندارد کاری در مترو انجام شود و ایمنی مردم در آن لحاظ نشود و همه ایستگاه‌های مترو با بهترین تجهیزات فنی و رفاهی ساخته و بهره برداری می‌شود. اگر دولت هزار و ۵۰۰ واگن را بدهد، روزانه ۱۰ میلیون مسافر با مترو جا‌به‌جا می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه امروز در تهران با یک تهران جدیدی روبه‌رو هستیم، تأکید کرد: ۱۰ سال قبل اگر وارد مترو می‌شدید، شاهد بودید که یک خط مترو آن هم به صورت ناقص وجود داشت، اما امروز هشت خط مترو در اختیار مردم است و تعدد و جا‌به‌جایی ایستگاه‌ها نیز وجود دارد. حتی ایستگاه‌هایی را داریم که سه خط مترو در آن تقاطع پیدا می‌کنند و  می‌تواند حمل و نقل را راحت و روان کند.
شهردار تهران در پاسخ به سؤالی درباره تعابیر مختلف منتقدان و حامیان از عملکرد وی در طول ۱۲ سال گذشته عنوان داشت: نمی‌خواهم به موضوع «شهر سوخته» یا «آواربرداری» که برخی سیاست‌زده‌ها اشاره می‌کنند، کاری داشته باشم. شهرداری و کار شهر مشخص است، شما یک شهروند هستید و از صبح تا شب می‌بینید، از این رو می‌توانید قضاوت کنید. همه می‌دانند این حرف غیر قابل قبولی است. برنامه شهرداری در ۱۲سال گذشته براساس خردجمعی بسته شده است.

وی گفت: در تهران جدید یکی از اصول اصلی ما مردم بودند، من به عنوان شهردار خودم دغدغه‌ای ندارم، بلکه دغدغه من باید دغدغه مردم باشد. همه تلاش ما این بود که توجه داشته باشیم مردم چه نیازهایی دارند، به اضافه اینکه بستر حضور مردم و مشارکت آنها را فراهم کنیم. وی افزود: بدون در نظرگرفتن گرایش‌های سیاسی و سلایق قومی، مذهبی و دینی به مردم خدمت کردیم.

نجفی: بازرسی مخفی ایجاد می‌کنم
محمدعلی نجفی، کاندیدای تصدی پست شهرداری تهران نیز با حضور در شورای منتخبان پنجمین دوره شورای شهر تهران، با اعلام شعار «شهر امید، مشارکت و شکوفایی»، برنامه‌هایش را برای تصدی شهرداری تهران تشریح کرد و افزود: قطعاً با امید می‌توان آرامش و نشاط را در شهروندان ایجاد کرد. در پی آن باید با جلب مشارکت مردم، شهر را به شکوفایی رساند.  وی گفت: باید در همان سال اول برنامه، شاخص‌هایی را به کار گیریم تا میزان امید و در پی آن مشارکت را افزایش دهیم و این معیارها نیز باید اندازه‌گیری شوند تا نهایتاً شهر به طور کامل به شکوفایی برسد.

این کاندیدای تصدی پست شهرداری تهران با بیان اینکه «رویکرد اصلی و خطوط کلی شهرداری تهران در هشت سال آینده در برنامه‌ای که امروز تشریح خواهم کرد، اعلام می‌شود» گفت: البته این برنامه ضعف‌هایی نیز دارد؛ چراکه به بعضی از موارد می‌شد توجه بیشتری کرد که قطعاً این موضوع لحاظ خواهد شد. هدف اصلی برنامه ارتقای زندگی شهروندان در همه جنبه‌های آن بوده است و در این راستا توجه ویژه‌ای به اسناد فرادست ملی و سیاست‌های کلی مربوط به اداره شهر شده است.

نجفی با تأکید بر اینکه چشم‌انداز ما هشت ساله بوده است، گفت: نمی‌شود ظرف چهار سال چشم‌انداز درستی را پیش‌بینی کرد، بنابراین ما چشم‌انداز هشت ساله‌ای را برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
وی بر بازنگری فرآیندها و کاهش فرآیندهای موازی در ساختار سازمانی شهرداری تهران تأکید کرد و ادامه داد: در حال حاضر هزار و ۵۰۰ مدیر در شهرداری تهران حضور دارند که حتماً می‌شود این رقم را کاهش داد و به این ترتیب به چابک‌سازی سازمان کمک کرد. به نظرم «دستگاه بازرسی موجود نیز کارا نیست، بر همین اساس طرحی برای ایجاد یک سیستم بازرسی مخفی با بهره‌گیری از توان کارکنان بازنشسته» مطرح کردم که موجب بهینه شدن منابع در حقیقت مدیریت منابع و مصارف در شهرداری تهران خواهد شد.

وی تأکید کرد: در شهرداری تهران باید به عنوان یک دستگاه حرفه‌ای نگاه حرفه‌ای داشته باشیم و در این راستا نیز مدیریت سیاسی جایی ندارد. بنده با تمام جریانات و احزاب اصلاح‌طلب ارتباط داشتم، اما امروز صراحتاً اعلام می‌کنم هیچ ارتباط تشکیلاتی و تعهدآور با هیچ حزب و گروهی ندارم. اگر به عنوان شهردار تهران انتخاب شوم و این «بار» بر عهده من گذاشته شود، خوشحال خواهم شد؛ چراکه امکان خدمت به شهروندان برای من فراهم شده است. بی‌تردید در صورت انتخاب بنده از همان روز اول جامه سیاسی از تن در می‌آورم و جامه خدمت خواهم پوشید.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.