۸ هزار کانال تلگرامی مجرمانه را رها کرده اند

خرم‌آبادی: انسداد 8 هزار كانال تلگرامي بيش از 40 بار به وزارت ارتباطات اعلام شده است، ولي اقدامي نكرده‌اند…

بهارستانه: «در دوران انتخابات با نقیصه اطلاع‌رسانی برخی رسانه‌ها روبه‌رو بودیم، بنابراین ناچار شدیم فضای مجازی را جایگزین آنها کنیم.‌»؛ این جمله توضیحی است که محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت از تریبون رسمی درباره نقش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در تعیین سرنوشت انتخابات ارائه داد؛‌توضیحی که شاید توجیهی باشد برای اظهارات دیروز معاون دادستان کل کشور درباره شناسایی ۸ هزار کانال تلگرامی مجرمانه. آنطور که عبدالصمد خرم‌آبادی می‌گوید، دستور انسداد برخی از این کانال‌ها بیش از ۴۰ مرتبه برای وزارت ارتباطات ارسال شده، اما انگار این کانال‌ها برای وزارت ارتباطات «‌آمد» دارند و این وزارتخانه هنوز زیر بار فیلتر کردن آنها نرفته است. سؤال اصلی اینجاست که با وجود اثبات فعالیت کانال‌هایی همچون «آمد نیوز» یا «وحید آنلاین» و صدها کانال مشابه آن در راستای تخریب انقلاب و با کمک به پیشبرد اهداف ضد انقلاب و با وجود دستور قضایی، چرا فعالیت این کانال‌ها همچنان ادامه دارد؟

در حالی که دستیابی به شبکه ملی اطلاعات نسخه نجات‌بخشی برای دستیابی به اینترنت پاک، ‌ایمن و ارزان محسوب می‌شود، اما چگونگی اجرایی‌شدن این شبکه هم به اندازه راه‌اندازی آن مهم است. بر این اساس، آنچه تاکنون تحت عنوان شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی شده انگار انطباق چندانی با واقعیت شبکه ملی اطلاعات ندارد. به همین خاطر هم در حالی که بنا به وعده وزیر ارتباطات قرار است فاز سوم شبکه ملی اطلاعات به زودی افتتاح شود، عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون دادستان کل کشور معتقد است: تاکنون هر فازی از شبکه ملی اطلاعات افتتاح شده‌است، عملاً نفوذ شبکه‌های اجتماعی بیگانه گسترده‌تر شده، در واقع وزارت ارتباطات برای بیگانگان در فضای مجازی اتوبان‌کشی کرده است.

فرار از تکلیف

«آمد نیوز»، «‌وحید انلاین»‌ و صدها کانال تلگرامی با محتوای مجرمانه و در خدمت مهندسی فرهنگی جامعه از آن سوی مرزهای ایران و به نفع جریانات ضد انقلاب اگرچه هر از چندگاهی به صدر اخبار رسانه‌ها راه می‌یابند، اما همچنان فعالیت آنها ادامه دارد و خبری از فیلتر یا توقیف این کانال‌ها نیست.  عبدالصمد خرم‌آبادی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا هنوز برخی کانال‌های تلگرامی که اقدام به انتشار مطالب علیه امنیت ملی کشور، ارزش‌ها و مقدسات اسلامی می‌کنند، فیلتر نشده‌اند و به فعالیت مجرمانه خود ادامه می‌دهند؟ و اینکه آیا جمهوری اسلامی ایران توانایی انسداد این کانال‌ها و جلوگیری از فعالیت آنها را ندارد؟ اینگونه پاسخ می‌دهد: بله درست است تاکنون حدود ۸ هزار کانال تلگرامی مجرمانه که علیه امنیت کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران و علیه مقدسات و هویت ملی، دینی و فرهنگی مردم مشغول فعالیت هستند، شناسایی‌شده و فهرست این کانال‌ها بارها با دستور قضایی جهت فیلتر شدن برای وزارت ارتباطات ارسال شده است، ولی تا کنون فیلتر نشده‌اند.  به گفته معاون دادستان کل کشور، حتی دستور انسداد برخی از این کانال‌ها بیش از ۴۰ مرتبه برای وزارت ارتباطات ارسال شده است.  دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه تصریح می‌کند: وزارت ارتباطات مکلف به اجرای دستورهای قضایی و دستورات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص فیلتر مصادیق محتوای مجرمانه است.

تعیین‌تکلیف مدیر تلگرام برای ایران

قاضی خرم‌آبادی از انجام نامه‌نگاری‌های زیاد با وزارت ارتباطات خبر می‌دهد و می‌گوید: علاوه بر ابلاغ دستورهای قضایی و دستورهای کارگروه تعیین مصادیق در خصوص فیلتر موارد مجرمانه، دادستان کل کشور نیز به‌طور مکرر مکاتباتی با وزیر ارتباطات انجام و تذکرات لازم را برای اجرای قانون در مورد کانال‌های مجرمانه تلگرام داده ولی تأثیر چندانی نداشته است.
معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی می‌افزاید: وزارت ارتباطات اعلام می‌کند، دستورهای قضایی مربوط به انسداد کانال‌های مجرمانه تلگرامی را برای مدیر تلگرام ارسال کرده‌است، ولی مدیر تلگرام اولاً از اجرای بسیاری از دستورها استنکاف کرده و صرفاً برخی از کانال‌های مستهجن آن هم با تعریفی که خودشان از «مستهجن» دارند و نه تعریفی که ما داریم را فیلتر می‌کنند. ثانیاً کانال‌‌های مستهجن مسدود شده نیز بلافاصله با تغییر جزئی در نام خود با همان محتوای قبلی منتشر می‌شوند؛ بنابراین همکاری تلگرام با وزارت ارتباطات در مورد انسداد محتوای مجرمانه تقریباً مساوی است با هیچ! از نگاه دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه وزارت ارتباطات به عنوان مرزبان فضای مجازی کشور در خصوص مسدود کردن کانال‌های مجرمانه‌ای که علیه امنیت کشور، علیه مقدسات و فرهنگ کشور فعالیت دارند تا کنون تسلیم تصمیم مدیر تلگرام شده است.

این نظر کارگروه نیست
محمود واعظی، وزیر ارتباطات اما در واکنش به اظهارات دبیر کارگروه فیلترینگ که گفته اسامی ۸ هزار کانال تلگرامی برای فیلتر شدن برای چندمین بار به وزارت ارتباطات اعلام شده، اما اقدامی صورت نگرفته، می‌گوید: این نظرات شخصی دبیر کارگروه فیلترینگ است و نظر کارگروه نیست.  وی تصریح می‌کند:‌ایشان مرتب سخنرانی می‌کنند که تخصص‌شان در این حوزه نیست و نظرشان این است که همه چیز بسته شود، اما کارگروه در کشور بر اساس نظر یک شخص اداره نمی‌شود. بر اساس تجربیات ایران و دنیا اعلام می‌کنیم که با بستن امکان ایجاد شغل‌های جدید و ایده جدید نیست و مردم را به سمت استفاده از فیلترشکن هل می‌دهید. به گفته واعظی طبق وعده اعلام شده فاز ۳ شبکه ملی اطلاعات اواخر تیر یا اوایل مرداد رونمایی می‌شود.

این گفته‌های وزیر ارتباطات تنها یک نتیجه را به ذهن متبادر می‌کند و آن هم اینکه این مقام مسئول دولتی عملاً با اقدامات براندازانه کانال‌هایی نظیر «آمدنیوز» موافقت لااقل ضمنی دارد، چراکه بر کسی پوشیده نیست که «آمدنیوز» و امثال آن با انتشار اخبار دروغ و صد در صد مخل امنیت ملی مشغول اقدامات‌براندازانه است و اینکه وزیر ارتباطات با فیلتر کردن چنین کانال‌هایی مخالف است معنایی جز موافقت با اخبار منتشره آنها نمی‌تواند داشته باشد، وگرنه ایشان به عنوان یک مسئول باید پیشقراول مقابله با هر گونه اقدام علیه نظامی می‌بود که خود وزیر آن است.

دو سوم فضای مجازی کشور در اشغال بیگانگان

قاضی خرم آبادی اما معتقد است: با وجودی که دو سوم ترافیک اطلاعات کشور مربوط به انواع شبکه‌های اجتماعی خارجی است، وزارت ارتباطات تلاشی برای انتقال ارتباطات مردم از شبکه‌های اجتماعی بیگانه به شبکه‌های اجتماعی ملی و محلی به عمل نیاورده است.

 از نگاه معاون دادستان کل کشور در امور فضای مجازی مسئولان وزارت ارتباطات به طور مستمر از شبکه ملی اطلاعات و افتتاح فازهای مختلف آن صحبت می‌کنند، ولی بیش از دو سوم فضای مجازی کشور در اشغال بیگانگان است.

خرم‌آبادی تصریح می‌کند: تاکنون هر فازی از شبکه ملی اطلاعات افتتاح‌شده عملاً نفوذ شبکه‌های اجتماعی بیگانه گسترده‌تر شده‌است. در واقع وزارت ارتباطات برای بیگانگان در فضای مجازی اتوبان‌کشی کرده است. دلیل این مدعا این است که در حال حاضر بیش دو سوم پهنای باند فضای مجازی کشور در اشغال بیگانگان است. وی در توجیه این ادعا می‌گوید: اگر شبکه اطلاعات و فضای مجازی کشور ملی است، چرا دستورهای قضایی در دوسوم این فضا اجرا نمی‌شود؟ چرا وزارت ارتباطات با عدم اجرای دستورهای قضایی به مجرمان اجازه می‌دهد در فضای مجازی کشور به عربده‌کشی و اهانت به ارزش‌ها بپردازند.

کاپیتولاسیون تلگرامی
دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در پاسخ به این سؤال که اگر تلگرام سرورهای خود را به داخل کشور بیاورد، مشکلاتی را که اشاره کردید، حل می‌شود یا خیر؟ می‌گوید: در فضای مجازی نیز مانند فضای فیزیکی اعتلای کشور در گروی استقلال و عدم وابستگی به بیگانگان است. بنابراین فقط در صورتی که ما بتوانیم بدون وابستگی به تلگرام و اینستاگرام فضای مجازی کشور را اداره کنیم، عزت و منافع ملی و امنیت ما حفظ خواهد شد. در غیر این صورت اگر تلگرام سرورهای خود را به ایران بیاورد و اجازه اعمال حاکمیت به مقامات قانونی ایران را ندهد، این یک نوع کاپیتولاسیون است که نه‌تنها مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه موجبات خفت و خواری کشور را در فضای مجازی فراهم می‌کند.

وی تصریح می‌کند: حتی اگر تلگرام به فرض انتقال سرورهای خود به داخل ایران به مقامات ایرانی اجازه دسترسی به سرورهای خود را بدهد با توجه به اینکه فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارجی در کشور این امکان را به خارجی‌ها می‌دهد که اطلاعات کشور را جمع‌آوری و یک نسخه از آن را به خارج انتقال دهند، این اقدام فی نفسه موجبات نفوذ اطلاعاتی و جاسوسی بیگانگان را در کشور فراهم خواهد کرد.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.