ظریف خروج از برجام را روی میز گذاشت

امريکا همزمان با تأييد پايبندي ايران به اجراي برجام، تحريم‌هاي جديدي عليه کشورمان تصويب کرد…

بهارستانه: دولت جدید امریکا برای دومین بار تأیید کرد که ایران به توافق هسته‌ای تابستان سال ۱۳۹۴ با ۱+۵ پایبند مانده، ولی ایران را به نقض روح برجام متهم کرده و وعده داده به همین خاطر، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد. وزیر خارجه ایران هم که در نیویورک به سر می‌برد در یکی از صریح‌ترین موضع‌گیری‌های دو سال اخیر خود هشدار داده که اگر امریکا به طور عمده‌ای برجام را نقض کند، ایران از آن خارج خواهد شد. البته ظریف گفته که در صورت عدم پایبندی واشنگتن به توافق هسته‌ای، ایران سناریوهای دیگری هم دارد که آنها را اجرا خواهد کرد.
به گزارش «جوان»، دونالد ترامپ دوشنبه شب بعد از یک جلسه ۵۵ دقیقه‌ای با مشاوران امنیت ملی، وزیر خارجه، وزیر دفاع و سایر مقام‌های مرتبط تأیید کرد که ایران به توافق هسته‌ای با ۱+۵ پایبند مانده است. بر اساس روایتی که رسانه‌های امریکایی ارائه کرده‌اند، جلسه ترامپ با مشاوران و وزرای خود جلسه‌ای پرتنش بوده و رئیس‌جمهور امریکا با اکراه پذیرفته که پایبندی ایران به برجام را تأیید کند. تا دیشب متن نامه رکس تیلرسون به کنگره امریکا که در حکم تأیید پایبند ماندن ایران به برجام است، منتشر نشده ولی مقام‌های دولت امریکا رسانه‌های امریکایی را در یک جلسه غیررسمی در جریان متن این نامه قرار داده‌اند. بر اساس گزارش رسانه‌های امریکایی، تیلرسون در نامه خود به کنگره امریکا که موظف است هر سه ماه یک‌بار آن را تجدید کند، گفته که ایران از برجام تبعیت کرده، اما تأکید کرده که ایران به روح برجام پایبند نبوده است. در نامه وزیر خارجه امریکا همچنین وعده داده شده که ایران به دلیل برنامه موشک‌های بالستیک و دیگر فعالیت‌های خود که ظاهراً امریکا آنها را مغایر روح برجام تلقی می‌کند، تحت تحریم‌های جدید قرار خواهد گرفت. دیروز وزارت خزانه‌داری امریکا تحریم‌های جدید دولت امریکا علیه ایران و ۱۶ نهاد و فرد ایرانی را اعلام کرد.
مقاومت ترامپ حتی بعد از ۵۵ دقیقه پرتنش
علی‌الظاهر، دلیل منتشر نشدن متن نامه تیلرسون به کنگره اختلاف‌نظرهایی است که او و برخی مشاوران امنیت ملی امریکا با ترامپ در مورد ایران دارند. تیلرسون سه ماه قبل در آوریل ۲۰۱۷ نیز در اولین نامه خود به کنگره تأیید کرده بود که ایران به توافق هسته‌ای پایبند مانده ولی چند روز بعد رسانه‌های امریکایی فاش کردند که ترامپ در متن اولیه نامه تیلرسون به کنگره دست برده و لحن آن را تند‌تر کرده است. «بلومبرگ» دیروز از یک روند تصمیم‌گیری پرتنش بین ترامپ و وزرا و مشاوران امنیت ملی او خبر داد که هرچند در نهایت منجر به تأیید مجدد پایبندی ایران به برجام شده، ولی ترامپ شخصاً مخالف صدور چنین تأییدیه‌ای بوده است. بلومبرگ به نقل از منابع مطلع نوشته که رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه قصد داشته که برای بار دوم، پایبندی ایران به برجام را تأیید کند، ولی ترامپ جلوی آن را گرفته است.
منابع می‌گویند که سه‌شنبه هفته قبل، جلسه‌ای ۵۵ دقیقه‌ای میان ترامپ، جیمز ماتیس وزیر دفاع، رکس تیلرسون وزیر امور خارجه، جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش، هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی امریکا و همچنین رئیس کارکنان کاخ سفید برگزار شده که در آن، تقریباً تمامی اعضای جلسه گفته‌اند در شرایط فعلی بهتر است برجام حفظ شود، اما ترامپ راضی به انجام این کار نبوده است. یک مقام امریکایی به روزنامه واشنگتن تایمز گفته که ترامپ ۵۵ دقیقه را صرف این جلسه کرد که به حاضران بگوید تمایلی به حفظ برجام ندارد ولی در نهایت، مشاوران و وزیر خارجه و دفاع، او را قانع کرده‌اند که برجام را حفظ کند. ظاهراً به‌رغم موافقت ترامپ با نتیجه این جلسه، او تا دوشنبه شب در مقابل نتیجه این جلسه مقاومت کرده است.
بلومبرگ از قول مقام‌های بلندپایه دولت امریکا گزارش کرده که همزمان که تیلرسون برای مطلع کردن کنگره از برجام، ترامپ جلوی آن را گرفته است، او می‌خواسته بداند که گزینه‌های پیش‌روی او چیست و اگر تیلرسون این موضوع را اعلام نکند، چه اتفاقی رخ خواهد داد. مقام‌های دولت امریکا می‌گویند که همین هفته این‌طور به نظر می‌رسید که کاخ سفید قصد داشت بدون گفتن اینکه ایران برجام را نقض کرده به کنگره بگوید که نمی‌تواند پایبندی ایران به این توافق را تأیید کند. این اقدام دولت ترامپ باعث آغاز روند ۶۰ روزه رأی‌گیری کنگره برای بازگرداندن تحریم‌های ثانویه رفع‌شده علیه ایران می‌شد ولی آن‌گونه که بلومبرگ می‌گوید ترامپ سرانجام از مطالبه‌اش کوتاه آمد و دولت او پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرد. با وجود این مقام‌های کاخ سفید و سایر مقام‌های دولت امریکا گفته‌اند ترامپ در حال متمایل شدن به سمت برخی از مشاورانش است که وی را به سمت خروج از توافق هسته‌ای ترغیب می‌کنند.
تحریم‌ها برجام را به خطر می‌اندازد
عصر دیروز، به فاصله اندکی بعد از تأیید پایبندی ایران به برجام از طرف دولت امریکا، وزارت خزانه‌داری امریکا ۱۸ فرد و نهاد را به دلیل ارتباط با برنامه موشکی ایران در فهرست تحریم‌های خود قرار داد؛ اقدامی که محمدجواد ظریف در گفت‌و‌گو با الجزیره هشدار داده که برجام را به خطر می‌اندازد. ظریف هرچند تأکید کرد تحریم‌ها ناکارآمد است و امریکا باید در مواضع خود تجدیدنظر کند ولی هشدار داد در صورت عدم‌پایبندی امریکا به برجام، ایران سناریوهایی را در نظر دارد. ظریف در گفت‌و‌گو با نشنال اینترست هم هشدار داد: اگر پای یک نقض عمده به میان بیاید، گزینه خروج از توافق را روی میز داریم. او در پاسخ به این پرسش که پاسخ شما به دولت ترامپ در صورت نقض برجام چه خواهد بوده، گفته است مسیری را در پیش گرفتیم که در چارچوب توافق هسته‌ای تعیین شد.
به کمیسیون مشترک رجوع و در آن بحث خواهیم کرد تا اطمینان یابیم این کوتاهی‌های امریکا چاره‌اندیشی خواهد شد. به گفته ظریف، این مسئله موضوع یکی از مباحث پیش‌رو در نشست کمیسیون مشترک نه تنها در دوران دولت ترامپ بلکه در دوران دولت پیشین یعنی رئیس‌جمهور اوباما بوده است. او می‌گوید: «به عنوان مثال زمانی که چندین ماه طول کشید امریکا مسیر خرید هواپیماها را هموار کند، بسیار زمان برد تا امریکا وضعیت خرید هواپیماهای ایرباس و به علاوه هواپیماهای بوئینگ را مشخص کند. برای ایرباس ۹ ماه و بوئینگ چهار ماه زمان برد که از نظر ما بسیار طولانی بود، بنابراین این موضوع را در کمیسیون مشترک مطرح کردیم، البته بخشی از آن چاره‌اندیشی شد، اما بخش‌های دیگر نه. این مسیری است که پیش‌روی ما قرار دارد.» وزیر خارجه ایران هشدار داد: «اگر مسئله نقض عمده یا آنچه در متن توافق هسته‌ای عدم‌اجرای قابل توجه تعریف شده است، باشد، ایران گزینه‌های دیگری را شامل خروج از توافق هسته‌ای پیش‌رو دارد.»
خودتان را مسخره نکنید
ظریف همچنین سحرگاه سه‌شنبه با حضور در شورای روابط خارجی امریکا در گفت‌و‌گویی با ریچارد هاس، رئیس این شورا درباره تأثیر حمایت امریکا از تغییر رژیم در ایران گفت: «تأثیر این امر (بر دیدگاه ما) این است که متوجه می‌شویم امریکا از تاریخ عبرت نمی‌گیرد. امریکا در ایران در سال ۱۹۵۳ دست به تغییر رژیم زد و می‌بینید که این حرکت چه برآیندی برای امریکا داشت. امریکا از زمان انقلاب سیاست تغییر رژیم را دنبال می‌کند. این روند در دوره اوباما رسماً متوقف شد، هرچند به اعتقاد ما در عمل این نبود.» وی ادامه داد: تفاوت میان ایران و همپیمانان امریکا در منطقه این است که ما مشروعیت و قدرت خود را از مردم می‌گیریم. واقعیت این است که ما در ۳۸ سال گذشته تحت فشار بوده‌ایم. همه کشورهای منطقه ما نوعی چتر خارجی دارند یا از طریق ناتو یا پشتیبانی مستقیم امریکا، ایران ندارد.
ما چطور بدون هیچ حمایت خارجی قادر به ادامه بوده‌ایم؟ علت این است که به مردم خود متکی هستیم. ظریف گفت: این مردم به مدت ۱۰ ساعت در صف بودند تا در انتخابات ریاست‌جمهوری رأی دهند. ژنرال ماتیس چند روز پیش گفت ایرانی‌ها حق انتخاب ندارند و این آیت‌الله است که رئیس‌جمهور را انتخاب می‌کند و این‌گونه توضیح داد که انگار ترامپ در امریکا رئیس‌جمهور بعدی را انتخاب کند. مردم ۱۰ ساعت در صف می‌ایستند که رئیس‌جمهوری را انتخاب کنند که از قبل انتخاب شده است؟! شاید مردم داخل ایران شست‌وشویی مغزی شده‌اند! ایرانی‌ها در لس‌آنجلس چهار ساعت در صف می‌ایستند که رئیس‌جمهوری را انتخاب کنند که از قبل مشخص است؟! خودتان را مسخره نکنید! به واقعیت‌ها بنگرید. تغییر رژیم در ایران جواب نمی‌دهد زیرا کشوری نیست که برای بقا و مشروعیت به امریکا وابسته باشد.» وی در پاسخ به پرسشی درباره تحریم‌های امریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران گفت: امریکا باید رویه خود در قبال تحریم‌ها را تغییر دهد. وقتی امریکا تحریم‌های هسته‌ای را علیه ایران آغاز کرد، ما ۲۰۰ سانتریفیوژ داشتیم که پس از تحریم‌ها و در زمان مذاکرات این تعداد به ۲۰هزار سانتریفیوژ رسید. پس نتیجه این تحریم ۱۹هزار و ۸۰۰ سانتریفیوژ بیشتر بوده است. تحریم‌ هیچ‌گاه کارآمد نبوده است. به عنوان فردی که در سال ۱۹۸۲ پایان‌نامه ارشد خود را درباره تحریم‌ها نوشته‌ام، می‌گویم که تحریم جواب نمی‌دهد.
سانسور شدید ظریف در رسانه‌های زنجیره‌ای

وزیر خارجه در روزهای سفر نیویورک، مواضع انقلابی بسیار شفاف و صریحی علیه بدعهدی امریکا و نقض صریح برجام گرفت اما هیچ یک از این مواضع در عناوین روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلبان و حامیان دولت منعکس نشد. این سانسور شدید قابل پیش‌بینی بود زیرا دکتر ظریف در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های متعدد در نیویورک برای نخستین‌بار، امریکا را به «نقض متن برجام» متهم و تأکید کرد که «امریکا در نازل‌ترین سطح ممکن به برجام پایبند بوده» و این بار نیز با موضع «هشدار درباره خروج ایران از معاهده برجام»، در ردیف منتقدانی قرار گرفت که در دو سال گذشته رادیکال‌ترین منتقدان برجام شناخته می‌شدند.
سکوت دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان در برابر این مواضع دکتر ظریف نشان داد که آنها بین امریکا و ظریف، امریکا را برگزیدند!

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.