امریکا به دنبال بازگشایی پرونده PMD

دولت ترامپ با پيوند زدن برجام به موضوع توانمندي‌هاي دفاعي ايران، عملاً مي‌كوشد حساب امريكا را از موضوع برجام جدا كند.

بهارستانه: دولت ترامپ با پیوند زدن برجام به موضوع توانمندی‌های دفاعی ایران، عملاً می‌کوشد حساب امریکا را از موضوع برجام جدا کند. این موضوع را می‌توان در اظهارات اخیر مقامات امریکایی در خصوص تلاش برای بازرسی از تأسیسات نظامی کشورمان و سپس ادعای یک سایت صهیونیستی در خصوص اعلام خروج از برجام توسط امریکا در آینده‌ای نه چندان دور جست‌وجو کرد.

دونالد ترامپ و تیم مشاورانش از همان روزهای پیش از ورود به کاخ سفید  همواره مواضع خصمانه‌ای علیه برجام اتخاذ کردند و این روند پس از حضور آنان در کاخ سفید نیز ادامه پیدا کرد؛ روندی که به گفته ترامپ هیچ عایدی‌ای برای ایالات متحده به دنبال نداشت اما اروپایی‌ها که یک به یک در حال چیدن میوه‌های برجام در داخل ایران بودند، با این گفته‌ها موافق نبودند و امریکا را در مسیری که دنبال می‌کرد، تنها گذاشتند.  اما این اتفاق باعث نشد ترامپ و تیم مشاورانش برای برهم زدن برجام بیکار بنشینند چراکه آنان با درک اهمیت بالای موضوع توانمندی‌های دفاعی کشورمان به ویژه در حوزه موشکی، تمرکز خود را روی این هدف قرار دادند و کوشیدند جمهوری اسلامی ایران را تهدیدی نظامی برای منطقه و جهان معرفی کنند و از این مسیر عملاً بازی برجام را برهم بزنند. نمونه این اتفاق طرح تحریم‌های جدید علیه صنایع دفاعی کشور و همچنین ادعای اخیر آنان در خصوص «وادارکردن تهران به اجازه دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایگاه‌ها و تأسیسات نظامی» کشورمان است.

حساب جدای برجام و توانمندی‌های دفاعی
این برنامه‌ریزی امریکایی‌ها علیه برجام و پیوند دادن آن با موضوع توانایی‌های دفاعی کشورمان در حالی بود که جمهوری اسلامی ایران از همان روز نخستی که پذیرفت چالش‌ها با غرب را پشت میز مذاکرات حل و فصل کند، رسماً اعلام کرد این گفت‌وگوها تنها در حوزه هسته‌ای است و قرار نیست مذاکراتی در خصوص توانمندی‌های دفاعی خود انجام دهد. در همین حال غربی‌ها در جریان مذاکرات با جمهوری اسلامی در خصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان، تلاش زیادی برای محدود کردن توان دفاعی کشورمان به کار بستند و در این حوزه تمرکز بی‌سابقه‌ای روی موضوع موشک‌های بالستیک کشورمان انجام دادند. آنها می‌کوشیدند که با پیوندزدن پرونده هسته‌ای به برنامه موشکی، این دو را در یک چارچوب قرار دهند و بتوانند با ایجاد فشار در یک مسیر هر دو برنامه را متوقف کنند. اگرچه دیپلمات‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران در طول این مذاکرات حاضر به گفت‌وگو در خصوص برنامه موشکی کشورمان نشدند و در این خصوص هیچ توافقی میان ایران و غرب صورت نگرفت، اما در بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که پس از برجام به تصویب این شورا رسید و از آن به عنوان ضمانت اجرایی توافق برجام یاد می‌شود، در خصوص محدود کردن توان موشکی کشورمان تأکیدات مهمی صورت گرفت.
این در حالی بود که بلافاصله پس از صدور این قطعنامه در شورای امنیت، وزارت خارجه طی بیانیه‌ای ضمن نپذیرفتن تأکیدات این قطعنامه در خصوص محدود کردن توانمندی دفاعی کشورمان عنوان کرد که «جمهوری اسلامی ایران تدابیر لازم برای تقویت توانمندی‌های دفاعی خود به منظور حراست از حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود در مقابل هر گونه تجاوز و همچنین مقابله با تهدید تروریسم در منطقه را ادامه خواهد داد.» علاوه بر این مقامات مختلف کشورمان نیز بارها تأکید کردند که برجام هیچ ارتباطی به حوزه دفاعی کشورمان ندارد.
PMD چیست و چگونه بسته شد؟
اما طرح ادعاهای تازه مقامات امریکایی در خصوص «بازرسی از پایگاه‌های مشکوک نظامی ایران برای اطمینان از استحکام قرارداد هسته‌ای» بیانگر این واقعیت است که ایالات متحده بار دیگر به دنبال بازگشایی پرونده قدیمی و منسوخ PMD است؛ پرونده‌ای که سال‌ها محل شکل‌گیری فشار علیه جمهوری اسلامی ایران بود و در جریان مذاکرات هسته‌ای منجر به شکل‌گیری برجام، توافقی جدی برای بسته شدن آن صورت گرفت.  بر این اساس، PMD یا آنچه ایران بارها آن را «مطالعات ادعایی» نامیده، مجموعه‌ای از اتهامات کشورهای غربی و عمدتاً امریکا، نسبت به وجوه تسلیحاتی برنامه اتمی «جمهوری اسلامی» است که برای اولین بار، طبق ادعای امریکایی‌ها از کامپیوتر شخصی یکی از کارمندان فراری سابق ایران به‌دست آمد. آژانس طی گزارش معروف خود در نوامبر ۲۰۱۱ میلادی تمامی این ادعاها را در یک گزارش جمع‌آوری کرد.
در همین حال جمهوری اسلامی ایران برای بسته شدن پرونده PMD که یکی از بزرگ‌ترین ادعاهای واهی آن در خصوص سایت نظامی پارچین بود، سه بار اجازه دسترسی مقامات آژانس به این منطقه را داد. بر این اساس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۲۴ دی ماه سال ۱۳۸۳ از محل‌هایی که خودشان در پارچین تعیین کرده بودند، بازدید کامل و نمونه‌برداری کردند اما نتیجه بازرسی چه بود؟ وقتی بازدید انجام شد، بازرسان مشاهده کردند که ساختمان V شکل که به قول آنها مشابه ساختمان آزمایش‌های هسته‌ای انگلستان بود، یک ساختمان اداری بیش نبود! و محل‌هایی که به عنوان تست هسته‌ای تشخیص داده بودند، در حقیقت انبار یا ساختمان نیمه‌کاره یا محل تولید باتری معمولی با ولتاژ پایین و در مواردی سرویس بهداشتی بود. تعداد زیادی نمونه‌برداری نیز انجام شد که بعداً مشخص شد نشان‌دهنده هیچ آلودگی‌ای نیست و به همین علت آژانس پرونده پارچین را بسته اعلام کرد.

پس از بازدید اول پارچین، آژانس برخلاف قولی که داده بود دوباره درخواست بازدید دوم از پارچین را مطرح کرد. ایران ضمن اعتراض متعدد به آژانس، سرانجام با توجه به خواهش البرادعی مبنی بر اینکه «من با یک بازدید نمی‌توانم جامعه جهانی را قانع کنم» به شرط اینکه پرونده پارچین برای همیشه بسته شود با بازدید دوم از هر محلی که آژانس تعیین می‌کند، موافقت کرد. بر این اساس، آقای هاینونن قول داد که اگر نتیجه بازدید دوم نیز همانند بار اول باشد، پرونده پارچین برای همیشه بسته خواهد شد. در نتیجه در تاریخ ۱۰ آبان ماه سال ۱۳۸۴ فردریک کلود از روی نقشه و عکس‌های ماهواره‌ای که خودش برداشته بود، چند جا را تعیین کرد و مورد بازرسی و نمونه‌برداری مجدد قرار گرفت. مجدداً همه ادعاها دروغ از آب درآمد و هیچ نشانه‌ای از مواد هسته‌ای یا فعالیت برای تولید سلاح هسته‌ای مشاهده نشد. پس از این و با توجه به عدم‌حسن‌نیت آژانس در خصوص بستن پرونده PMD، جمهوری اسلامی دسترسی بازرسان آژانس به این نقطه را قطع کرد تا اینکه در سال ۱۳۹۴ و در جریان سفر یوکیا آمانو به تهران، وی به عنوان رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر به پارچین رفت و شخصاً از بازرسان ایرانی خواست نمونه‌برداری‌های مدنظر را در حضور وی انجام و در اختیارش قرار دهند که این اتفاق نیز افتاد و نتیجه آن بار دیگر اثبات ادعاهای واهی سرویس‌های جاسوسی در خصوص ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران و در نهایت صدور بیانیه از طرف آژانس و بسته شدن پرونده PMD بود.

آیا PMD بازگشایی می‌شود؟

حال تکرار ادعاهای واهی ایالات متحده در خصوص لزوم بازرسی از مراکز نظامی مشکوک ایران که بدون شک بازهم نام پارچین به عنوان نقطه مناقشه ایران و غرب در آن وجود دارد، بار دیگر احتمال بازگشایی پرونده PMD توسط امریکا و متعاقب آن پیوند خوردن برنامه هسته‌ای با برنامه دفاعی کشورمان را به دنبال خواهد داشت؛ اتفاقی که اگر شکل بگیرد، دستگاه‌های جاسوسی و رسانه‌ای امریکا به خوبی خواهند توانست آن را مدیریت کنند و بحران تازه‌ای برای کشورمان خلق کنند و نتیجه آن عقب‌نشینی مجدد از دستاوردهای ارزشمند کشورمان خواهد بود، از این رو تیم دیپلماسی کشور به ویژه در حوزه هسته‌ای باید از هم اکنون به دنبال خنثی کردن این طرح باشد.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.