هفته جهانی شیرمادر، فرصتی برای فرهنگ‌سازی تغذیه مناسب نوزادان

سال‌هاست که روز اول ماه آگوست را روز جهانی شیرمادر می نامند، که دلیل آن اهمیت تغذیه نوزادان از شیرمادر به جای مکمل‌های غذایی موجود در بازار می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، هر سال نخستین روز ماه آگوست که به نام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده است، در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می شود، و هدف از نامگذاری این روز تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی است، چرا که مکمل‌های غذایی و شیرخشک به اندازه شیرمادر توانایی تامین نیازهای کودک را ندارد.

هفته جهانی تغذیه با شیر مادر همچنین به ما فرصتی می دهد تا خانواده‌ها و مردم را از مزایای تغذیه زود هنگام و انحصاری با شیر مادر آگاه کنیم، که این امر امروزه در کشورما به شدت نیاز به فرهنگ‌سازی دارد، چرا که اکثر مادران شاغل بوده و یا از شیردادن به فرزند خود خودداری می کنند، چرا که مکمل‌های غذایی را کامل‌تر می دانند، و این امر در حالی است که حتی یونیسف خود را نسبت به حمایت، ترویج و پشتیبانی از تغذیه با شیر مادر متعهد می داند.

به گفته پزشکان و متخصصین تغذیه، اهمیت تغذیه با شیر مادر به لحاظ داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار، بیش از سایر غذاها برای نوزادان توصیه شده است، و همچنین بسیاری از روایات وارده در دین اسلام و در میان متون فقهی، مدت آن را حدود دو سال مشخص کرده اند،، که در عصر حاضر نیز پزشکان این امر را تایید می کنند.

کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند، از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزادانی که از دیگر منابع غذایی تغذیه می کنند، بر خوردارند، که علت آن کامل بودن شیرمادر می باشد.

سال هاست که نقش اساسی تغذیه با شیرمادر در رشد و سلامت کودکان و همچنین سلامت مادران شناخته شده است، و این تغذیه به تنهائی در شش ماه اول تولد برای شیرخوار کافی است و در شش ماه دوم تولد انرژی لازم پنجاه درصد از شیرمادر و پنجاه درصد از تغذیه تکمیلی تامین می شود.

در پایان گفتنی است که شعار هفته جهانی شیر مادر سال ۱۳۹۶ “حمایت همه‌جانبه از مادران برای تداوم شیردهی، باهوش و قوی با شیر مادر” می باشد.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.