سرشاخ سربازان جوان اشکانی با بزرگان دنیا

رقابت‌هاي كشتي فرنگي قهرماني جهان در حالي از امروز در پاريس آغاز مي‌شود كه تيم متحول شده ايران براي قرار گرفتن در جمع تيم‌هاي برتر كاري سخت پيش‌رو دارد…

بهارستانه: رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در حالی از امروز در پاریس آغاز می‌شود که تیم متحول شده ایران برای قرار گرفتن در جمع تیم‌های برتر کاری سخت پیش‌رو دارد، هرچند که شاگردان جوان و امیدوار علی اشکانی اینقدر توانمند هستند که بتوانند دنیای کشتی را با درخشش خود متعجب کنند.

هرچند طی سال‌های گذشته اوضاع آنچنان که باید و شاید بر وفق فرنگی‌کاران ایران نبود، اما حالا اشکانی تیمی را جمع و جور کرده که می‌تواند خاطره سال‌های نه‌چندان دور را برایمان زنده کند، تیمی که می‌تواند یادآور تیم قهرمان مسابقات سال ۲۰۱۴ تاشکند باشد.

البته نباید فراموش کرد که بسیاری از کشتی‌گیران حاضر در پاریس به‌رغم داشتن سوابق زیاد در رقابت‌های بین‌المللی، برای اولین بار است که در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می‌کنند و ناگفته پیداست که شرایط این رقابت‌ها متفاوت‌تر از سایر تورنمنت‌هایی است که آنها تجربه کرده‌اند.

با تمام این اوصاف وجود کشتی‌گیرانی مانند سعید عبدولی، یوسف قادریان و سعید مصطفی صالح‌زاده می‌تواند برگ برنده اشکانی برای کسب نتیجه مطلوب تلقی شود. نگاهی گذرا به کشتی‌گیران حاضر در فرانسه مؤید این است که باید در انتظار ارائه کشتی‌های خوب و نتایج در خور توجه باشیم، هرچند نتیجه‌ای که توقع می‌رود به دست نیاید نیز نباید چوب انتقادات را برداشت و بر سر تیم پرانگیزه فرنگی کوبید.

    ***

در وزن ۵۹ کیلوگرم سال‌ها عادت به حضور بزرگانی چون حمید سوریان کرده بودیم، اما حالا جوان جویای نامی به نام مهرداد مردانی دوبنده تیم ملی را به تن دارد، جوانی که هرچند عنوان قهرمانی آسیا را یدک می‌کشد، اما خودش خوب می‌داند میدان جهانی، میدان متفاوتی است. او این فرصت را دارد تا با نشان دادن توانمندی‌هایش ثابت کند جانشینی مناسب برای بزرگان این وزن است و با ۲۵ سال سن می‌تواند چند سال خیال همه را بابت این وزن راحت کند.

    ***

به جرئت می‌توان گفت گمنامی محمدمراد الیاسی در وزن ۶۶ کیلوگرم برگ برنده او برای رویارویی با رقبای جهانی است، هرچند که او در چند سال گذشته ناکامی‌های زیادی داشته و برای موفقیت در این وزن برناتک کبیساپف را رودررو دارد، اما می‌تواند با استفاده از تجربیاتش حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

    ***

در ۷۱ کیلوگرم هم اوضاع بی‌شباهت به ۶۶ کیلو نیست و محمدعلی گرایی به‌طور کامل در محاصره مدعیان بزرگ این وزن از مجارستان، آلمان و گرجستان قرار دارد. البته گرایی نیز کشتی‌گیر صاحب‌عنوانی است و می‌تواند با ارائه کشتی‌های خوب به ویژه در شروع کار ترس و دلهره را در دل رقبا ایجاد و به موفقیت دست پیدا کند.

***

سعید عبدولی شناخته شده‌ترین کشتی‌گیر ایران در مسابقات فرانسه به حساب می‌آید، ستاره‌ای پرحاشیه که هم مدال‌آوری او پرحرف و حدیث است و هم وقتی در حقش جفا می‌شود. بدون هیچ تردیدی او در ۷۵ کیلوگرم امید اول مدال‌آوری برای تیم اشکانی است، ولی نباید فراموش کرد که این مسئله تنها در حد حدس و گمان است، چراکه همه می‌دانند عبدولی شرایط آرمانی ندارد و تنها به پشتوانه عناوین قبلی‌اش راهی فرانسه شده است.

***

در وزن ۸۰ کیلوگرم یوسف قادریان حضور دارد که حالا یکی از باتجربه‌های تیم محسوب می‌شود. قادریان در مسابقات جهانی لاس‌وگاس صاحب مدال برنز شد و حالا این فرصت را دارد که با استفاده از تجربیاتش در عین جوانی صاحب گردن‌آویز طلا شود.

***

حسین نوری در ۸۵ کیلوگرم قهرمان آسیاست، قهرمانی که مدعی است در تمام سال‌های گذشته حقش برای پوشیدن دوبنده تیم ملی ضایع شده و پشت خط مانده است. مسابقات فرانسه فرصت خوب و طلایی برای او محسوب می‌شود تا هم حرف‌های خود را ثابت کند و هم اشکانی را بابت اعتماد به او سرافراز کند. البته نباید فراموش کرد که حضور قهرمانان المپیک و جهان از مجارستان، آلمان و بلغارستان در وزن او کارش را بسیار سخت می‌کند.

***

در وزن ۹۸ کیلوگرم سیدمصطفی صالحی‌زاده دیگر جوان باانگیزه و میدان‌دیده تیم ملی کشتی فرنگی حضور دارد. صالحی‌زاده در این وزن دو، سه رقیب جدی از بلاروس، روسیه و نروژ دارد و می‌تواند به راحتی بالا بیاید به شرط آنکه کشتی‌هایی بدون ترس ارائه کند.

***

در نهایت شهاب قوره‌جیلی در ۱۳۰ کیلوگرم که نزدیک به هفت سال است در هیچ میدانی کشتی نگرفته است و البته در مسابقات کشورهای اسلامی برنز گرفت تا به لحاظ روحی آماده‌تر شود، ولی او باید در فرانسه از پس مدعیان بزرگ ترکیه‌ای، روسی، آذربایجانی و گرجستانی برآید، کاری سخت که البته دور از دسترس نیست.
رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان امروز با برگزاری رقابت‌های وزن‌های ۷۱، ۷۵، ۸۵ و ۹۸ کیلوگرم آغاز می‌شود.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.