هديه 16 آذر رئيس‌جمهور به دانشجويان پذيرش نقض فاحش برجام از سوي امريكا بود

روحانی: همه تحریم‌ها رفت جز بانکی!

انتقاد و اعتراض، كل جان‌مايه سخنان نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي در برابر حسن روحاني بود. نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي در 16 آذر مقابل حسن روحاني ايستادند و از وضعيت معيشت مردم، از برجام و توقف برنامه هسته‌اي ايران و از انقلابي نبودن روحاني و دولتش انتقاد كردند …

بهارستانه: انتقاد و اعتراض، کل جان‌مایه سخنان نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در برابر حسن روحانی بود. نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در ۱۶ آذر مقابل حسن روحانی ایستادند و از وضعیت معیشت مردم، از برجام و توقف برنامه هسته‌ای ایران و از انقلابی نبودن روحانی و دولتش انتقاد کردند و در نهایت از او خواستند از مردم عذرخواهی کند و برای دور بعدی ریاست جمهوری کاندیدا نشود.

بیشتر به آخرت خویش مشغول باشید!
سخنان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بی تردید صریح‌ترین سخنانی است که تاکنون حسن روحانی چشم در چشم از منتقدانش شنیده است. او به این فضاها عادت ندارد. امین اقرلو در سخنانی در این مراسم گفت: «توافق حاصل شد! در داخل قلب رآکتور سیمان ریختید، چرخ سانتریفیوژها را متوقف کردید و منتظر ماندید تا بیگانگان چرخ زندگی مردم ایران را بچرخانند! چرا؟ چون «باید» توافق حاصل می‌شد؛ چون شما تمام حیثیت دولتتان را در قمار برجام نهاده بودید. دستاوردهای نداشته‌ برجام را به رخ مردم کشاندید. «برجام» شد حکایت پادشاه عریانی که کسی جرئت بیان واقعیت‌هایش را نداشت! رئیس‌جمهور خوبی نبودید، چون انقلابی نبودید. انقلابی نبودید، چون به مذاکره با امریکا خوش‌بین بودید. چون حفظ منافع دولتتان را بر صداقت با مردم ترجیح دادید! و چون جنجال‌های رسانه‌ای را بر حل مشکلات مردم تقدم دادید! آری! انقلابی نبودید و از همین رو، کشور را با خسارات سنگین و گسترده مواجه ساختید. همان طور که سه سال پیش گفتیم، تا زمانی که رئیس‌جمهور قانونی کشور هستید، مورد حمایت بسیج دانشجویی نیز هستید! اما اجازه دهید صادقانه، نه از باب نصیحت که به‌عنوان وصیت، شما را توصیه کنیم که از این پس بیشتر به آخرت خویش مشغول باشید! سودای ریاست دولت دوازدهم را از سر خارج کنید و از چند ماهِ پایانی مسئولیت خویش برای جبران مافات حداکثر استفاده را بنمایید.»

برجام قدم اول انقلابیون پشیمان برای استحاله انقلاب
همچنین، در این مراسم صادق آقا‌جری، نماینده دفتر تحکیم وحدت طی سخنانی با انتقاد از برآورده نشدن شعارهای دولت روحانی در مورد حقوق بانوان گفت: «امروز می‌بینیم که بعد از گذشت سه و نیم سال  ‌از عمر دولت تدبیر و امید در داخل کشور وضع رکود و بیکاری کمر مردم را شکسته و تنها دستاورد این دولت در سیاست خارجی بوده است و آن هم قراردادی به نام برجام! جناب آقای روحانی، ما برجام را اولین قدمی که انقلابیون پشیمان و خسته برای استحاله انقلاب اسلامی در نظام سلطه جهانی برداشته‌اند، می‌دانیم. شما قصد داشتید با برجام گام بزرگی را در راستای تحقق رویای پوچ ژاپن و آلمان اسلامی بردارید. اما ما به شما اعلام می‌کنیم با وادادگی در مقابل مستکبرین و امضای قرار‌دادهایی نظیر برجام نه تنها به این هدف کوچک دست پیدا نمی‌کنید، بلکه در بهترین حالت مارا تبدیل به کشوری بی‌اراده و ذلیل مانند عربستان در مقابل امریکا می‌کنید.»

وضعیت جیب‌ ملت شعارهای شما را تأیید نمی‌کند
حسین اخگرپور، نماینده اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در این مراسم طی سخنانی، گفت: ریاست قوه مجریه! آقای روحانی کاش با مردم مثل خانواده‌تان برخورد می‌کردید، آن وقت به جای بیمه قطار، توجیه شلاق کارگران و صف سبد کالا، اشک شرمساری از چشمانتان سرازیر می‌شد. یادتان هست که قرار بود هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ اقتصاد مردم؟ اما ببینید! امروز قلب رآکتور اراک را سیمان گرفته و چرخ‌های سانتریفیوژهای نطنز و فردو مانند چرخ اقتصاد از کار افتاده است. به قول خودتان ملاک تورم جیب مردم است ولی وضعیت جیب‌های ملت شعارهای شما را تأیید نمی‌کند. به نظرم تا به حال از سر کوچه‌تان خرید نکرده‌اید تا معیار تورم را شخصاً بسنجید. از شما می‌خواهیم این چند ماه ستاد انتخاباتی پاستور را تعطیل و در برابر دوربین صدا و سیما بنشینید و از ملت شریف ایران عذرخواهی کنید تا حلالتان کنند.»

در ثبت بالاترین نرخ بیکاری رکورد شکستید
پیام مرادی، نماینده اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل سخنران بعدی مراسم بود. او هم از برجام گفت: «شما بر آن بودید تا با دستور و بخشنامه برجام را آفتابی تابان و موهبت الهی توصیف کنید. دستور دادید برجام در مدارس تدریس شود! به نماد انرژی هسته‌ای پشت اسکناس پنج هزار تومانی هم رحم نکردید، غافل از اینکه کارآمدی برجام به اینها نبود. به جیب مردم بود، به سفره خانواده‌ها بود، به چرخیدن چرخ زندگی ملت بود، به ارج و آزمایش و ۱۲هزار واحد تولیدی بود، که در دولت حضرتعالی تعطیل شد، آن هم به واسطه واردات افسارگسیخته و بی سابقه در تاریخ جمهوری اسلامی از توپ بدمینتون تا سنگ قبر!… دولت در فساد اقتصادی رکورد شکنی کرد، در ثبت بالاترین نرخ بیکاری پس از انقلاب رکورد شکست، در تعطیلی هزاران بنگاه تولیدی رکورد شکست، در واردات بنزین و سنگ پا هم رکورد شکست. با این همه ریاست محترم جمهور، مانند شعارهای شب انتخابات ۹۲ به جای اقدام و عمل هنوز هم در مقام مطالبه و انتقاد و اعتراض از مسائل و مشکلات بر می‌آیند. گویا این مردم هستند که باید شرمسار کاستی‌ها و نواقص باشند. اکنون که دیگر فاتحه برجام را خوانده‌اند در این فرصت باقی مانده، برای حل مشکلات واقعی مردم فکری بیندیشید، با مردم روراست باشید و به خاطر آنچه وعده دادید و عملی نشد از این ملت شریف عذرخواهی کنید.»

چرا از قربانیان فقر و فساد احساس شرمساری نمی‌کنید؟
در این مراسم علیرضا‌ فقیر، نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی طی سخنانی گفت: «چرا از حاشیه‌نشین‌های فراموش‌شده کارگران غریب، کامیون‌داران بی‌تریبون، کارتن‌خواب‌های بی‌پناه، قربانیان فقر و فساد و تبعیض و در یک کلمه از پابرهنگان مظلوم، احساس شرمساری نمی‌کنید؟ صبر بفرمایید آقای رئیس‌جمهور! ما را به جهنم حواله ندهید، هر چند اگر بدانیم با ورود ما به جهنم صاحبان فیش‌های نجومی ذخایر زیاده‌خوار نظام، غارتگران صندوق فرهنگیان و اصحاب زر و زور و تزویر نیز با ما به جهنم خواهند آمد، آتش جهنم را هم به جان می‌خریم. آقای رئیس‌جمهور! ما از یک راه طی شده با شما سخن می‌گوییم، راه اعتماد و تکیه بر توان داخل، راه شهریاری‌ها، راه طهرانی‌‌مقدم‌ها، راهی که خیلی زود خسته و پشیمان از آن برگشتید، می‌دانید چه زمانی؟ از آن روز که طبل پایان انقلابی‌گری را به بهانه بازگشت به عقلانیت زدید و کوشیدید انقلابی‌گری را بر خلاف باورهای پیشین خود افراطی‌گری بنامید.»

روحانی به دانشجویان: لحن‌ها را آرام و اخلاقی‌تر کنیم
رئیس‌جمهور با اشاره به موفقیت دولت در مسئله هسته‌ای تأکید کرد: موفقیت‌ها برای دولت نیست، بلکه برای ملت ایران و رهبر ایران است و ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم.
به گزارش ایسنا، روحانی، در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در سالن فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران، اظهار کرد: ما در مسئله برجام با مقام معظم رهبری مشورت کردیم، جلسه گذاشتیم و نامه‌های مکتوب ایشان خطاب به من هست و نامه‌ای نیست که نوشته باشند و من روی آن دستور نداده باشم و عین آنها اجرا نشده باشد. البته در مواردی به حد صد مورد نظر نرسیدیم. وی ادامه داد: روزی مقام معظم رهبری درباره مورد دستوری دادند که من گفتم مشکل است، اما ایشان گفتند به خدا توکل کنید. تیم مذاکره‌کننده را که در خارج بودند خواستم و دستور را به آنها منتقل کردم. آنها گفتند احتمالاً با این دستور مذاکرات تمام خواهد شد، اما وقتی بلند شدیم، گفتم مطمئن باشید و توکلتان به خدا باشد. به حول و قوه الهی آن نکاتی را که مقام معظم رهبری فرمودند اجرایی و عملی کردیم و با امید به آینده و اجماع در کنار هم باعث این موفقیت شدیم.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه هر جا انشقاق کنیم، قدرتمان را تضعیف کرده‌ایم تاکید کرد: ما باید تحملمان را بالا ببریم. اذکار و سلیقه‌هایمان یکی نیست اما آرمان‌ها و اهداف بلند ما یکی است. در حفظ نظام و تبعیت از رهبری و حفظ کشور نظر ما یکی است. همه ما باید انقلابی باشیم، یعنی مسیری که از ۴۱ شروع کردیم و در ۲۲ بهمن ملت ما به موفقیت رسید و در ۱۲ فروردین ۵۸ به آن رای دادیم به عنوان جمهوری اسلامی ادامه دهیم.

همه تحریم‌ها جز بانکی برداشته شده است
روحانی در ادامه یادآور شد: در تحریم‌ها به جز بانکی بقیه تحریم‌ها به طور کامل و صد در صد برداشته شده است. در بانک‌ها با بانک‌های کوچک و متوسط در دنیا کار می‌کنیم و تعدادی از بانک‌ها هستند که هنوز می‌ترسند، اما در دوران تحریم باید با صرافی‌ها کار می‌کردیم که خطراتی داشت و هزینه‌اش بالا بود. وی با اشاره به اینکه طرف مقابل شش کشور هستند، اظهار کرد: بعضی از آنها با ما دوست و بعضی رابطه خوبی دارند. امریکا هم دشمن ماست و تا جایی که بتواند می‌خواهد به ما فشار بیاورد. ممکن است تخلف کنند و می‌کنند. مورد اخیر داماتو (ISA) است که دو حالت دارد، ‌اگر اجرایی شود نقض فاحش و صریح برجام است و با عکس العمل تند ما مواجه خواهد شد و در برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور وجود دارد و هیچ اختلافی نیست. رئیس‌جمهور اضافه کرد: اما اگر رئیس‌جمهور امریکا امضا کند و بعد آن را تعلیق کند (خودشان می‌گویند ویو) حتی این مقدار را ما تخلف از برجام می‌دانیم و در برابر همین مقدار هم عکس‌العمل نشان می‌دهیم. فردا (چهارشنبه) جلسه هیئت نظارت بر برجام خواهیم داشت و عکس‌العمل را مشخص می‌کنیم. به دوستان خوب و انقلابی عرض می‌کنم که نگران و دلواپس نباشند. حتما از حقوق ملت دفاع خواهیم کرد و برای آرمان‌های آینده خود با همه توان ایستادگی می‌کنیم.

روحانی همچنین بیان کرد: ما نباید کار هم را تخریب کنیم. اساس انصاف و اخلاق این است که اگر کار خوبی انجام شده بگوییم که این کار خوب است و اگر این گونه بود بهتر می‌شد. رئیس‌جمهور همچنین تاکید کرد: بله ما مشکل داریم اما اگر مردم بگویند فایده‌ای ندارد و امیدشان از بین برود خلاف انقلاب و پیشرفت نظام است. دولت هر سال بیش از ۷۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده است. وی تاکید کرد: برای حل مشکلات دانشگاه باید نقاد باشد و با بیان احسن، حتی از بقیه قوا هم به نظر می‌تواند انتقاد کند. نقد حق شماست و دانشجو باید نقاد باشد. روحانی همچنین بیان کرد: خواهشم این است که وحدت و اتحاد ما حفظ شود. لحن‌ها را آرام‌تر و اخلاقی‌تر کنیم. ما بدون نقد پیش نمی‌رویم. یک آرمان بزرگ برای همه ایران توسعه یافته است که همه باید در این راه تلاش کنیم. نکاتی را هم که توسط دانشجویان گفته شد به دانشجویان و کسانی که در دستگاه هستند می‌گویم تا آنها را دنبال کنند.

انقلابی پشیمان نمی‌شناسم
روحانی در بخش اول صحبت‌های خود گفت: ۱۶ آذر روز دانشجو و دانشگاه و روز حرکت عظیم ضداستبدادی و ضداستعماری است که از همین دانشگاه تهران، توسط عزیزترین دانشجویان از جمله شهیدان قندچی، شریعت رضوی و بزرگ‌نیا، آغاز شد و شهدای این روز پرچم ایستادگی، مقاومت و استقلال را از این محل برافراشتند. این روز به همه دانشجویان و جوانانی تعلق دارد که حاضرند خود را فدای کشور و استقلال و آزادی آن نمایند. روحانی با اشاره به اینکه دانشگاه همانند حوزه‌های علمیه همواره پیشتاز و پیشران بوده است، اظهار کرد: انقلاب عظیم و بزرگ ملت ایران به سادگی به دست نیامده است و من امروز هیچ فرد انقلابی بزرگی را که از سال ۴۱ در کنار هم ایستاده و پشت سر امام، مبارزه کرده و انقلاب را استمرار بخشیدند و در برابر تجاوز و تحریم مقاومت کردند، نمی‌شناسم که پشیمان باشد.

نمی گذاریم ترامپ برجام را پاره کند
روحانی انقلاب را تحولی بزرگ در جامعه برای رسیدن به آرمان‌های بلند ملتی آرمان‌خواه و عدالت‌جو دانست و با اشاره به اینکه امروز در کشور بسیاری از اهداف انقلاب تحقق یافته است، عنوان کرد: این آزادی دانشجو برای سخنان صریح، بدون دغدغه و با صراحت لهجه و بیان در برابر رئیس اجرایی کشور از دستاوردهای انقلاب است. شاید نتوان استقلال سیاسی را که امروز در ایران وجود دارد، در دیگر کشورهای منطقه و جهان یافت. روحانی همچنین بیان کرد: شما ببینید در انتخابات امریکا آقایی انتخاب شده وچه سر و صدا و تزلزلی در ذهن سیاستمدارها در اروپا، شرق دنیا، آسیا و در بخش‌هایی از قاره امریکا پدید آمده، اما تنها کشوری که همانطور که مقام معظم رهبری فرمود از آمدن این آقا نه خوشحالیم و نه غم‌زده‌ایم، ایران است. هر برنامه‌ای هم دارد بعدها معلوم خواهد شد و ما راه و مسیر خودمان را خواهیم. وی در ادامه گفت: او ممکن است خیلی چیزها دلش بخواهد، دلش بخواهد برجام را تضعیف یا پاره می‌کند، مگر ما می‌گذاریم و مگر ملت ما می‌گذارد. امریکا نمی‌تواند در مسیر استقامت و ایستادگی ملت ایران تأثیرگذار باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.