كارشناس حوزه علوم سياسی:

آمریکا به دنبال تجزیه طلبی قومی در کشورها است

هدف استکبار جهانی به هم زدن امنیت، ایجاد کشور قومی، خشونت‌های قومی، ضعف انسجام ملی، تقویت گرایش‌های قومی و قبیله‌ای و شکاف‌های قومی می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه، حجت الاسلام والمسلمین پناهی تحلیلگر مسائل سیاسی طی یادداشتی بیان داشت: کشور سازی یک روند پیچیده با عناصر معین (سرزمین، جمیعیت، حاکمیت و حکومت) است و در ادبیات سیاسی موجودیتی که به طور هم زمان دارای هر چهار شرط باشد، کشور مورد خطاب قرار گرفته و فقدان هر یک از موارد فوق برابر است با از اعتبار افتادن موجودیت کشور، راهبرد ژئوپولوتیکی آمریکا این می باشد تلاش دارد تا از درون یک ملت به تجزیه گروه‌های قومی پرداخته و کشور سازی نماید و هدف این فرآیند حذف دولت‌ها و ملت‌ها نمی باشد بلکه به دنبال تقسیم ملت‌های کنونی به واحدهای تحت کنترل قوم‌ها است، و در این پروژه از چهار عامل به عامل اصلی یا عنصر اصلی یعنی جمعیت تمرکز شده است.

به عنوان مثال، کردها بزگترین قوم فاقد پرچم سیاسی در جهان می باشند. قومی که با پراکندگی در چهار کشور حساس منطقه استراتژیک جنوب غرب آسیا شامل ایران، سوریه، ترکیه و عراق تحولات پیچیدگی مضاعفی پیدا نموده و تلفیق این شرایط با حضور قدرت‌های فرامنطقه از جمله استکبار جهانی (آمریکا) در این بین، کشورهای منطقه را با  نا به هنجاری‌های امنیتی روبه‌رو خواهد کرد.

با نگاهی تاریخی از زمان امپراطوری مادها تا سال هزار و پانصدو چهارده میلادی تمام سرزمین کرد نشین به عنوان یک ایالت ایران به شمار می آمده است و در جنگ چالدران که بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی در سال هزار و پانصد و چهارده میلادی انجام گرفت، بر اثر شکست ایران بخشی از سرزمین کردستان از ایران جدا شد و نصیب عثمانی گردید، امپراطوری عثمانی سال‌ها بر بخش جدا شده سرزمین کردستان از ایران، حکمرانی کرد تا در نهایت با پایان یافتن جنگ جهانی اول و نابودی امپراطوری عثمانی متصرفات آن تفکیک شد و کردها نیز در چهار کشور ایران، عراق، سوریه و ترکیه امروزی قرار داده شده‌اند.

در مجموع درحال حاضر کردها عمدتا در مناطق حاصل خیز و کوهستانی در غرب و شمال غرب ایران، شرق و جنوب شرق ترکیه، شمال و شمال شرقی عراق و شمال شرق سوریه در مسافت تقریبی صد و نود کیلومتر مربع و با جمعیت تقریبی چهل و پنج میلیون نفر ساکن می باشند.

درپایان ناگفته نماند که هدف استکبار جهانی با حمایت انگلیس و کشورهای مغرض اروپایی به هم زدن امنیت، ایجاد کشور قومی، خشونت‌های قومی، ضعف انسجام ملی، تقویت گرایش‌های قومی و قبیله‌ای و شکاف‌های قومی می باشد و تنها راه نجات منطقه وحدت بین شیعه و سنی و مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان می باشد که وحدت و مقاومت از دیدگاه ولی امر مسلمین، رمز موفقیت مسلمانان جهان است.

انتهای پیام/ ع

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.