جریان نفوذ در دانشگاه‌ها علناً برای سران فتنه تبلیغ می‌کند!

«‌مسئله فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان گونه که در جلسه رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.»

به گزارش بهارستانه به نقل از جوان، «‌مسئله فتنه و فتنه‌گران، از مسائل مهم و از خطوط قرمز است که آقایان وزرا باید همان گونه که در جلسه رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با آن تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.» این یکی از جملات تأکیدی رهبر انقلاب درباره اصلی‌ترین خط قرمز نظام یعنی نزدیکی به سران فتنه است، با وجود این جریان نفوذ در اصلی‌ترین پایگاه یعنی دانشگاه‌های کشور وارد شده و شاهد تبلیغات مستقیم برای سران فتنه هستیم. نمونه‌اش آیین استقبال از دانشجویان جدید‌الورود دانشگاه علم و صنعت در روز بازگشایی دانشگاه‌ها که غرفه‌های انجمن اسلامی رشد و آرمان با نصب عکس‌هایی از سران فتنه و تزئین غرفه به رنگ سبز پذیرای دانشجویان جدید‌الورود بودند. نکته قابل‌تأمل در این باره انفعال مسئولان دانشگاه در برابر چنین اقدامی است تا جایی که مسئولان دانشگاه از جمله رئیس و معاونت فرهنگی در برابر اعتراض برخی دانشجویان به این اقدام مدعی شدند که دانشجویان وقعی به تذکر آنها ننهاده‌اند.

هر‌چند از همان ابتدای خنثی شدن فتنه ۸۸ تلاش سران فتنه و گروه‌های حامی آنها برای تبلیغ و احیای مجدد خود آغاز شد. اما اخیراً و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این تلاش‌ها به شکلی چشمگیر‌تر و بیشتر در محیط‌های علمی و دانشگاهی دنبال می‌شود. این موضوع به قدری جدی شده که به عقیده تعداد زیادی از اساتید و دانشجویان، سال گذشته را برای وزارت علوم می‌توان سال «سیاست‌زدگی» نامید؛ وزارتخانه‌ای که بیش از ۱۱ میلیون نفر از توده‌های مختلف مردم با آن به صورت «مستقیم» سروکار دارند و هر سال نیز نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر به خانواده بزرگ این وزارتخانه اضافه می‌شوند. هم اکنون مدت‌هاست پوسترهای نمادین از برخی سران فتنه در دانشگاه‌ها توزیع می‌شود و برخی تشکل‌های دانشجویی در فضایی سیاست‌زده در نقش اپوزیسیون ظاهر شده و فضای علمی دانشگاه را تحت تأثیر قرار داده‌اند؛‌ امری که شاید بتوان ریشه افت رشد علمی کشور طی سال‌های اخیر را در آن جست‌وجو کرد. امسال اما جریان نفوذ در خلال استقبال از ورودی‌های جدید برنامه ویژه‌ای را تدارک دیده بود تا ضمن احیای جریان مرده و شکست‌خورده فتنه از میان دانشجویان تازه‌وارد یارگیری کند.

سیاسی‌ترین دستگاه دولت یازدهم
سیاسی جلوه دادن ماجرای دانشجویان بورسیه، ادامه «خط» ستاره‌دار بودن دانشجویان در دولت قبل، کمک به ایجاد تشکل‌های دولت‌ساخته و ارائه سرویس به نشست‌های غیرقانونی جریان‌هایی که از خارج از دانشگاه و با اهداف سیاسی تغذیه می‌شوند، حضور و سخنرانی افرادی به اصطلاح علمی در دانشگاه‌ها، حاشیه‌های حذف قید اعتقاد به ولایت فقیه در آیین‌نامه نشریات دانشجویی و مصادیقی از این دست از یک سو و کاهش شتاب رشد علمی کشور از سوی دیگر باعث شد وزارت علوم رتبه سیاسی‌ترین و پرحاشیه‌ترین وزارتخانه دولت یازدهم را از آن خود کند. در کنار این، به عقیده کارشناسان این روزها، مشکلات معیشتی مردم، بیکاری و ماجرای حقوق‌های نجومی، دولت روحانی را در فضای اتهام «ناکارآمدی» قرار داده است، و به راه افتادن تجمعات صنفی سراسری در دانشگاه‌ها می‌تواند «بار مضاعفی» بر دوش دولت اعمال کند. اینجا است که مدیران آموزش عالی با تغییر «زمین بازی» از مسائل صنفی- آموزشی به سیاسی سعی در پوشش این ناکارآمدی دارند.

این در حالی است که مقام معظم رهبری در دیدار‌های متعددی که با دانشجویان، اساتید و دانشگاهیان داشتند همیشه بر رفع آفت‌هایی که فضای علم و دانش را در دانشگاه‌ها تهدید کرده است، تأکید داشتند.

یکی از این آفت‌های مورد توجه مقام معظم رهبری، سیاست‌زدگی و سیاست بازی است. ایشان همیشه دانشجویان و دانشگاهیان را به دوری از چنین فضایی و رفتن به سمت فضای سیاست‌گری تشویق کرده‌اند و محیط دانشگاه‌ها را محیط فهم، تحلیل و آگاهی سیاسی دانستند.  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اساتید دانشگاه‌ها در۱۳ تیر سال گذشته فرمودند:‌«بنده معتقدم محیط دانشگاه، محیط فهم سیاسی، تحلیل سیاسی، دانش سیاسی، آگاهی سیاسی است؛ این را من مانع نیستم؛ نه، [بلکه می‌گویم‌] سیاست‌بازی نشود، سیاسی‌کاری نشود، حاشیه‌سازی نشود. این حاشیه‌سازی‌ها به کار اصلی که عبارت است از کار علم و پیشرفت علم با همه ‌خصوصیاتی که این مسئله دارد، لطمه می‌زند.»
مصداق این سیاسی‌کاری‌ها را می‌شود در فعالیت‌های جریان شبه‌دانشجویی مشاهد کرد.

استقبال سبز با رنگ و بوی فتنه
جریان دانشجویی «قانونی» و «شبه دانشجویی» به عنوان دو جریان فعال در دانشگاه‌ها در سیاسی کردن فضای دانشگاه نقش متفاوتی را ایفا کردند.
جریان «قانونی» کشور که عموماً ذیل پنج اتحادیه دانشجویی تعریف می‌شود، در سال گذشته تحصیلی مطالبات خود را از مواضع سیاسی محض به مطالبات اجتماعی و صنفی «تخصصی» تغییر داد. مسئله ریزگردها، سنوات تحصیلی، دانشجوی پولی، شرکت در اردوهای جهادی و… از جمله نتیجه این نوع نگاه است. اما در سویی دیگر جریان «شبه دانشجویی» که جریان دگراندیش یا «دولت ساخته» نیز خطاب می‌شود، با چهره اجتماعی و صنفی اما با تحرکات مغرضانه سیاسی به نفع جریانات «خاص» فعالیت می‌کند.

در حال حاضر خرده‌جریان‌های دگراندیش در سطح دانشگاه‌ها اعم از قومیت‌گرا، چپ‌گرا، لیبرال و فمنیسم با تبیین استراتژی «دشمن دشمن ما دوست ماست» و دشمن انگاشتن نظام اسلامی، در برخی دانشگاه‌ها فعالیت‌هایی را با بی‌تدبیری‌های مسئولان فعلی وزارت علوم و دانشگاه‌ها صورت داده تا جریان رادیکال خارج از محیط دانشگاه با سوء‌استفاده از پتانسیل دانشگاه‌ها بهترین مجال و «تنها راه» برای امتیازگیری سیاسی از نظام را دنبال کند. این جریان‌ها ظاهراً اختلافات ریشه‌ای و عمیق خود را فراموش کرده‌اند. همین مسئله هم نشان‌دهنده اتصال آنها به یک مدیریت واحد می‌باشد. این جریان در حالی که طی تعطیلات تابستان با ژست حمایت از مطالبات دانشجویان در ماجرای تجمعات دانشجویان در اعتراض به قوانین سنوات همراهی کرد در سال تحصیلی جدید در برنامه‌های خود در استقبال از «جدیدالورودها» نتوانست اهداف سیاسی خود را پنهان کند و دانسته یا نادانسته وابستگی‌اش را به جریان سیاسی خاص نشان داد.

این تشکل‌ها مدت‌هاست به دنبال «احیای» خود هستند و به این منظور به طور کاملاً «هماهنگ شده»، اقدام به آرایش غرفه‌های خود با نمادهای سبز و تصاویر مسببین فتنه ۸۸ کردند و با قرار دادن هشتگ #بهار_سبز_دانشگاه در شبکه‌های اجتماعی سعی در همراه کردن دانشجویان جدیدالورود داشتند، هر‌چند شواهد از عدم استقبال دانشجویان ورودی امسال از این سیاسی‌کاری‌ها حکایت دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.