افزایش نابرابری توزیع درآمد در جامعه

با اعلام مركز آمار ايران، نابرابري درآمد در جامعه در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزايش داشته است، بر اين اساس، ضريب جيني در كل كشور در سال گذشته 0/01 درصد بيشتر شده است.

به گزارش بهارستانه به نقل از جوان، ضریب جینی یکی از شاخص‌های سنجش نابرابری درآمد در جامعه است. ضریب جینی عددی بین صفر و یک است که صفر به معنی توضیح کاملاً برابر درآمد و ثروت و یک به معنای نابرابری مطلق در توزیع درآمد است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نابرابری درآمدی در سال گذشته نسبت به سال ۹۳ بیشتر شده است، در این میان، اطلاعات مرکز آمار نشان می‌دهد ضریب جینی که نشانگر توزیع درآمد در سطح کشور است، در سال گذشته ۰/۰۱ درصد افزایش یافته است، به نحوی که این شاخص در سال گذشته در کل کشور، معادل ۰/۳۹ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، در مناطق شهری ضریب جینی با ۰/۰۱ افزایش از ۰/۳۶ به ۰/۳۷ درصد رسیده است، همچنین در مناطق روستایی با عدد ۰/۳۴ درصد، بدون‌تغییر مانده است. در مناطق شهری بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان‌های آذربایجان‌غربی، ایلام و البرز بوده‌ و می‌توان گفت بیشترین کاهش نابرابری در این سه استان رخ داده است. در مناطق روستایی نیز بیشترین کاهش ضریب جینی در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ مربوط به استان لرستان بوده است. سهم ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت در سال ۱۳۹۴ در کل کشور، مناطق شهری و روستایی به ترتیب با اعداد ۰/۶۰ ، ۰/۰۷ و ۰/۰۷ نسبت به سال ۱۳۹۳ بدون تغییر بوده است.

۵۰۰ هزار نفر به بیکاران کشور اضافه شد
همچنین مرکز آمار ایران رسماً گزارش داد، در بهار سال ۹۵ حدود ۵۰۰‌هزار نفر به جمعیت بیکاران کشور افزوده شد. بر اساس گزارش جدیدی که مرکز آمار ایران امروز منتشر کرده است، جمعیت فعال کشور از ۲۴‌میلیون‌و ۵۰۹‌هزار نفر در بهار سال ۹۴ به ۲۵‌میلیون‌و ۷۵۴‌هزار نفر در بهار امسال افزایش یافته که از رشد یک میلیون و ۲۵۰‌هزار نفری خبر می‌دهد. بنابراین گزارش، از جمعیت یک‌میلیون‌و‌۲۵۰ هزار نفری که طی یک سال گذشته به بازار کار کشور اضافه شدند، ۷۴۲‌هزار نفر موفق به دریافت کار شدند، ولی حدود ۵۰۰‌هزار نفر به جمعیت بیکار کشور اضافه شده‌اند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.