گسترش اعتراضات علیه برتری‌طلبی سفیدان امریکا

دهها هزار نفر از معترضان امريکايي که از خشونت‌هاي نژادي اخير در ويرجينيا خشمگين بودند…

بهارستانه: دهها هزار نفر از معترضان امریکایی که از خشونت‌های نژادی اخیر در ویرجینیا خشمگین بودند، به دعوت گروه‌های حقوق بشری در شهرهای مختلف این کشور به خیابان‌ها آمدند و نژادپرستی، برتری‌طلبی سفیدپوستان و نازیسم را محکوم کردند. این تظاهرات هرچند به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شد، اما پلیس ۳۰ نفر را دستگیر کرد.
ماه آگوست در امریکا همچون سال‌های گذشته با اعتراضات گسترده علیه نژادپرستی همراه است. یک هفته پس از خشونت‌های نژادپرستانه در شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیای امریکا، دهها هزار نفر در اعتراض به نژادپرستی در شهرهای «بوستون، دالاس، هیوستون، ونیز، کالیفرنیا و دورهام» تظاهرات ضدنژادپرستی برگزار کردند.
به گزارش شبکه ‌ای‌بی‌سی‌نیوز، شهر بوستون در ایالت ماساچوست صحنه یکی از بزرگ‌ترین تظاهرات ضدنژادپرستی در سال‌های گذشته در امریکا بود و این تظاهرات که در واکنش به گردهمایی گروه‌های راست افراطی تحت عنوان «گردهمایی آزادی بیان» برگزار می­‌شد، سبب شد صدها فعال راستگرا زودتر از موعد مقرر بساط خود را جمع و محل تجمع خود را ترک کنند. طبق برآورد پلیس، در بوستون ۴۰ هزار تن در اعتراضات مشارکت داشتند. حضور نیروهای امنیتی خصوصاً پس از انتقاداتی که به آنها درخصوص حادثه شارلوتزویل مطرح شد، به شدت سنگین بود. رئیس پلیس بوستون از بازداشت ۲۷ نفر در جریان درگیری‌ها خبر داد. وی گفت: «تعداد زیادی از نیروهای پلیس که سعی در برقراری امنیت داشتند با اشیای مختلف مورد حمله قرار گرفتند.»  شبکه سی‌بی‌اس، از حضور گسترده پلیس در بوستون با هدف حفظ امنیت خبر داد. بر این اساس، نیروهای امنیتی مجبور به جدا کردن تظاهرات‌کنندگان و مخالفان آنها به منظور جلوگیری از هرگونه درگیری شدند.  به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در تظاهرات بوستون برخی از معترضان شعار «نه به نازی‌ها، نه به کوکلاس‌کلان‌ها، نه به فاشیست‌ها» سر می‌دادند.
آنها همچنین پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «به ترکیب وطن‌پرستی با نژادپرستی خاتمه دهید.» بسیاری از مخالفان نژادپرستی نمادهایی با تصاویر هیتر هی‎یر، زنی که در جریان وقایع شارلوتزویل کشته شد، روی سینه خود نصب کرده بودند.  کوکلاس‌کلان به معنی «طایفه حلقه­‌ای» پس از پایان جنگ‌های داخلی امریکا توسط جمعی از نژادپرستان متعصب تروریست و با هدف نابودی و ارعاب سیاهپوستان در جنوب امریکا تأسیس شد. این سازمان به‌ سرعت توسعه یافت و گروه گروه مردمی که از برده‌داری محروم شده بودند به این سازمان مخوف پیوستند پس از مسلح شدن، به جان سیاهان افتادند و صدها تن را به شکل فجیعی کشتند و این روند تاکنون ادامه داشته است و حمایت دولت امریکا از این گروه‌ها سبب شده ‌آزادانه به فعالیت‌های نژادپرستانه خود ادامه دهند.
تظاهرات در شهرهای دیگر

علاوه بر بوستون، بیش از هزار معترض در ایالت اورگان امریکا هم به خیابان‌ها آمدند. در ایالت آرکانزاس گرچه گروهی اندک از حامیان کنفدراسیون جنوب یعنی سفیدبرترپندارها در خیابان‌ها حضور داشتند اما مخالفان آنها هم به خیابان‌ها آمدند و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا و نژادپرستی را محکوم کردند. در این اعتراضات دست‌کم سه تن بازداشت شدند. صدها تن از مردم مانتین کیو در ایالت کالیفرنیای امریکا هم در اعتراض به نژادپرستی و سیاست‌های دولت ترامپ در این خصوص تظاهرات کردند.

زد و خورد مخالفان و موافقان
تظاهرات ضدنژادپرستی در برخی شهرها با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد و پلیس برخی از تظاهرات‌کنندگان را با باتوم و تجهیزات ضدشورش سرکوب کرد. به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، در پی بروز درگیری میان صدها تن از شرکت‌کنندگان در تظاهرات ضدنژادپرستی در یک گورستان مربوط به جنگ داخلی امریکا در شهر «دالاس» و گروهی از طرفداران برتری نژادی سفیدپوست‌ها بر سر حفظ یک بنای نماد نژادپرستی، مأموران پلیس ضدشورش وارد محل شدند و معترضان را از گورستان بیرون کردند. برخی از افراد از میان هر دو گروه ضدنژادپرستی و طرفداران برتری نژادی سفیدپوست‌ها در دالاس با خود سلاح حمل می­کردند، ولی گزارشی از وقوع تیراندازی در این تظاهرات منتشر نشده است. هفته گذشته تظاهرات راستگرایان و طرفداران برتری نژاد سفید و مخالفان آنها در شارلوتزویل به خشونت کشیده شد و در این زد و خودروها یکی از راستگرایان با خودرو مخالفان را زیر گرفت که در نتیجه آن یک زن ۳۲ ساله کشته شد و دهها نفر دیگر زخمی شدند.
ترامپ هم با ‌محکومیت نکردن نژادپرستان به‌خاطر حمله به مردم، هر دو طرف را به دلیل اعمال خشونت علیه یکدیگر مذمت کرده بود و همین مسئله خشم بخش گسترده‌ای از مردم امریکا را برانگیخته است. گفته می‌شود بخشی از رشد اخیر گروه «سفیدبرترپندارها» ناشی از شعارهای تبلیغاتی مهاجرستیز و نژادپرستانه دونالد ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش است. هرچند ترامپ وابستگی راست افراطی به خود را رد کرده، اما ناظران سیاسی با بیان اینکه گروه‌های سفیدبرترپندار بعد از ریاست جمهوری ترامپ در صحنه سیاسی و اجتماعی امریکا فعال‌تر شده­‌اند، حوادث شارلوتزویل را آغاز خیزش نژاد راست و نقطه عطف نبرد نژادها در امریکا می­‌دانند.
پیام‌های ضد و نقیض ترامپ

دونالد ترامپ که به دنبال درگیری‌ها در شارلوتزویل به دلیل محکوم نکردن قاطع طرفداران نژادپرستی، مورد انتقادات شدید قرار گرفته، به تظاهرات موافقان و مخالفان نژادپرستی واکنش نشان داده است. به گزارش سی‌ان‌ان، ترامپ در صفحه خود در توئیتر در پیامی از معترضان در بوستون که علیه «تعصب و تنفر» به خیابان‌ها آمدند، ابتدا آنها را «اخلالگر» خواند و ساعتی بعد با اصلاح اظهارات خود از معترضان تشکر کرد و نوشت: کشورمان به زودی یکپارچه می‌شود. ترامپ که پس از واقعه شارلوتزویل همه طرف‌های درگیر را مسئول دانسته و متحمل موج گسترده‌ای از انتقادها شده بود، شنبه در پیام دیگری تأکید کرد: «کشور بزرگمان چندین دهه است دچار تفرقه شده است. گاهی به اعتراض نیاز است تا مرهمی شود و ما بهتر می‌شویم و قوی‌تر از همیشه!»

تظاهرات در کانادا و اروپا

اظهارات جانبدارانه رئیس‌جمهور امریکا درباره نژادپرستان «سفیدبرتر پندار» و تظاهرات خشونت‌بار آنان در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا موج جدیدی از اعتراض‌ها را در داخل و خارج امریکا به راه انداخته است. شهر «ونکوور» در ایالت «بریتیش کلمبیا» کانادا نیز دیروز صحنه تظاهرات گروهی از مخالفان نژادپرستی در مرکز شهر بود. در برلین آلمان نیز دیروز دو گروه نئونازی‌ها و مخالفان آنها با برپایی تجمعاتی، تظاهرات کردند که پلیس تلاش داشت از برخورد دو گروه با هم جلوگیری کند. در لندن نیز دیروز در اعتراض به موضع‌گیری ترامپ در قبال رویدادهای اخیر در ویرجینیای امریکا (شهر شارلوتزویل) تظاهراتی برپا شد. این تظاهرات و تجمع در مقابل ساختمان سفارت امریکا انجام شد و گروه‌های ضدجنگ علیه ترامپ شعار سر دادند. در ماه‌های اخیر بسیاری از مردم در سراسر جهان با انتقاد از سیاست‌های ضدمهاجرتی و نژادپرستانه ترامپ، بارها علیه وی تظاهرات کرده­اند.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.