گرانی مدیریت‌شده ارز!

‌مدير پژوهشكده پولي: افزایش دلار بیشتر از 3800 تومان بعید است / عبور بهاي دلار از مرز 3 هزار و 730 تومان در شرايطي كه در ركود اقتصادي و دوران پساتحريم به سر مي‌بريم از منظر كارشناسان اقتصادي به عنوان شكست سياست‌هاي اقتصادي دولت معرفي شده…

بهارستانه: عبور بهای دلار از مرز ۳ هزار و ۷۳۰ تومان در شرایطی که در رکود اقتصادی و دوران پساتحریم به سر می‌بریم از منظر کارشناسان اقتصادی به عنوان شکست سیاست‌های اقتصادی دولت معرفی شده و نوید دهنده بازگشت تورم با غول حجم نقدینگی بیش از هزار و ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی است.

به گزارش «جوان» حسن روحانی که در مبارزات انتخاباتی خود افزایش بهای ارز را حتی در دورانی که کشور با تحریم مواجه بود ناشی از سوء‌مدیریت‌ها می‌دانست، امروز با گذشت بیش از ۳۸ماه از دولتش شاهد حرکت بهای دلار به سطوحی بالا‌تر از ۳ هزار و ۷۰۰ تومان است و به نظر می‌رسد دولت تا کنون در حوزه اقتصاد دستاورد ملموسی را به دست نیاورده است و کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که دستاورد کاهش تورم به زودی از دست می‌رود و این مؤلفه اقتصادی نیز با جهش روبه‌رو می‌شود.

در تیرماه سال ۹۵ بود که این رسانه در گزارشی پیش‌بینی کرد که کاهش دستوری نرخ سود سپرده‌های بانکی، هم به خروج بخشی از سپرده‌ها از بانک‌ها منتج خواهد شد و هم اینکه بازارهایی چون طلا و ارز به طور مجدد حرکت خواهند داشت، اما به‌رغم پیش‌بینی و هشدار به دولت، بانک مرکزی بنا به توصیه اعضای اتاق بازرگانی با کاهش دستوری نرخ سود موافقت کرد و امروز می‌بینیم که نرخ ارز آن تاریخ تا‌کنون بیش از ۲۰۰تومان در بازار آزاد رشد داشته است.
حال که بهای دلار به بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ تومان رسیده است، برخی از اعضای بخش خصوصی از این نرخ حمایت می‌کنند و مدعی هستند این سطوح قیمتی بهترین نرخ برای تک نرخی کردن ارز است، این در حالی است که این امر بازگشت مجدد تورم را به همراه خواهد داشت زیرا پایه‌های تولید در کشور به دلیل رکود متزلزل شده است و از آنجا که به واردات نیازمندیم رشد بهای ارز افزایش بهای کالا را در بازار‌ها به همراه خواهد داشت  زیرا هر زمانی که بانک مرکزی نرخ دلار دولتی را چند ریال افزایش داد، بهای دلار در بازار آزاد چند برابر رشد داشت و به نظر می‌رسد یک بازی در حوزه ارزی شکل گرفته است تا بهای ارز به شکل کاملاً تصنعی افزایش یابد.

جالب آنکه نرخ سود سپرده با توجیه تأمین مالی ارزان‌قیمت تولید در تیر ماه کاهش یافت، اما باید عنوان داشت همچنان نرخ سود تسهیلات بانکی تغییری نداشته و در مرز ۲۴تا بیش از ۳۰درصد است. از سوی دیگر نکته جالب آن است که بانک‌ها با تأسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری به طور مجدد منابع جذب می‌کنند و به این منابع سالانه حدود ۲۰تا ۲۴درصد سود می‌دهند، حال باید این پرسش مطرح شود که چرا بانک به  سپرده‌گذار در سال حدود ۱۵ درصد سود می‌دهد و به منابع صندوق‌های سرمایه‌گذاری که اغلب وجوهش در بانک‌ها سپرده شده است ۲۰تا ۲۵درصد.
در این بین از زمان کاهش نرخ سود شاهد خروج منابع از بانک‌ها به سمت بازار ارز و طلا بوده‌ایم، به طور نمونه طی روزهای گذشته متواتر برخی از مشتریان بانک‌ها با روزنامه جوان تماس گرفته‌اند که بانک پول نقد نمی‌د هد و می‌گوید پول نداریم مبلغ را در کارتتان واریز می‌کنیم، بروید از سایر بانک‌ها پول نقد در‌یافت کنید یا یکی از بانک‌ها‌ی بزرگ کشور در اثر خروج منابع از این بانک مجبور به اخذ پول از بانک مهر اقتصاد شده است که این امر نشان می‌دهد هم این بانک دچار سوءمدیریت است و هم اینکه بانک‌ها برای پرداخت پول به مردم با مشکل مواجه شده‌اند.

افزایش بهای دلار در بازار مدیریت شده است
در این بین، ‌مدیر پژوهشکده پولی و بانکی رشد جهانی قیمت دلار در برابر سایر ارزها را مهم‌ترین و تنها عامل رشد این ارز در بازار داخلی دانست و گفت: با انتخاب ترامپ نااطمینانی در بازار ارز به وجود آمد که به‌تدریج برطرف خواهد شد.
حمید زمان‌زاده در گفت‌وگو با فارس، اظهارداشت: در خصوص سایر موارد بنیادین بازار ارز تغییر چندانی به وجود نیامده است. بهای نفت کاهش نیافته و میزان صادرات نفت به بالاترین حد در چهار سال گذشته رسیده و حتی به میزان صادرات نفت در دوران قبل از تحریم‌ها نزدیک شده‌ایم و این درآمد ارزی پشتوانه خوبی برای ایجاد اطمینان در بازار ارز است، در حوزه صادرات و واردات هم اتفاق خاصی رخ نداده و تراز تجاری کشور بدون احتساب صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی به تعادل رسیده است.

ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تکاپوی نیازهای ارزی را می‌دهد
وی با بیان اینکه ارز حاصل از صادرات، ارز مورد نیاز برای واردات را تأمین کرده و درآمدهای نفتی پشتوانه خوبی برای ذخایر ارزی است، گفت: بررسی چشم‌انداز میان‌مدت بازار ارز نگران خاصی ایجاد نمی‌کند و به نظر می‌رسد وضعیت ثبات ادامه یابد.

رسیدن نرخ ارز به سطوح ۳ هزار و ۸۰۰ تومان بسیار بعید است
به گفته وی بر اساس این چارچوب‌ها افزایش بیشتر نرخ ارز و رسیدن آن به سطوح ۳ هزار و ۸۰۰  تومان بسیار بعید است و به نظر می‌رسد حداکثر نرخ در بازار ارز تا پایان سال حداکثر ۳‌هزار و ۷۰۰ تومان باشد. نرخ ارز در قیمتی کمتر از ۳ هزار و ۷۰۰ تومان تک‌نرخی می‌شود.

رشد نرخ ارز کمتر از نرخ تورم بوده است
وی اظهارداشت: افزایش ۴ درصدی نرخ ارز در بازار با وجود تورم ۸ تا ۹ درصد به معنای تقویت نرخ واقعی ارز نسبت به سایر ارزها و دلار است. ممکن است بانک مرکزی با توجه به شرایط تورم مانعی برای افزایش ۲ تا ۳ درصدی نرخ ارز نبیند اما این اقدامات ناشی از محدودیت بودجه نیست بلکه با هدف ایجاد تعادل بلندمدت در بازار ارز انجام می‌شود. گفتنی است در بازار تهران دلار با ۲۲ تومان افزایش ۳ هزار و ۷۲۲ تومان و سکه با ۶ هزار تومان رشد یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان داد و ستد شد.

دیروز در بازار تهران سکه طرح جدید با ۶ هزار تومان افزایش یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان و طرح قدیم با ۳ هزار تومان افزایش یک میلیون و ۹۵ هزار تومان به‌ فروش رسید

منبع : روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.