قطعنامه پيشنهادي روسيه درحمايت از نشست سه‌جانبه تهران– آنكارا–مسكو و آتش‌بس سوريه تصويب شد

امضای شورای امنیت پای نشست آستانه

روسیه با تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل، مقدمات دیپلماتیک و حقوقی نشست سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه در آستانه قزاقستان را تقویت کرد؛ نشستی که حداقل امیدها را برای پایان دادن به جنگ سوریه ایجاد کرده است.

بهارستانه: شورای امنیت سازمان ملل متحد شنبه شب پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه و ترکیه را تصویب کرد. به گزارش راشا تودی، این قطعنامه «بر اهمیت اجرای کامل و فوری آتش‌بس» تأکید می‌کند و از همه طرف‌ها می‌خواهد که «به اسناد فوق الذکر مراجعه و از اجرای آنها حمایت کنند.» تصویب قطعنامه در حمایت از برقراری آتش‌بس در سوریه در آستانه نشست سران کشور ایران، روسیه و ترکیه در آستانه، پایتخت قزاقستان برای برقراری آتش‌بس در سوریه صورت می‌گیرد. روسیه و ایران دو متحد اصلی دمشق محسوب می‌شوند که توانستند از طریق همکاری‌های گسترده نظامی و سیاسی گروه‌های مسلح تحت حمایت غرب در سوریه را به عقب برانند و سرانجام با آزادسازی مناطق شرقی حلب ضربه مرگباری به تروریست‌ها در سوریه وارد کنند.
 از طرف دیگر، ترکیه که با سوریه صدها کیلومتر مرز مشترک دارد، مهم‌ترین حامی گروه‌های مسلح در این کشور محسوب می‌شود. پس از پیروزی حلب و همچنین بعضی تحولات داخلی در ترکیه از جمله کودتای نافرجام، حملات و انفجارهای تروریستی، بی‌ثباتی سیاسی، رشد منفی اقتصادی و از همه مهم‌تر قدرت‌گیری کردهای سوریه باعث شده تا آنکارا به صورت جدی در اولویت‌های خود در سوریه تجدیدنظر کند و همراهی بیشتری با مسکو و تهران نشان دهد.
نشست آستانه
پس از هفته‌ها مذاکرات فشرده دیپلماتیک و نظامی بین مقامات ارشد سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای پایان دادن به جنگ سوریه حالا قرار است رؤسای جمهور سه کشور طی چند هفته آینده در آستانه جمع شوند تا درباره پایان دادن به این بحران توافق کنند. در قطعنامه‌ پیشنهادی مسکو بر «اسنادی را که روسیه و ترکیه در ۲۹ دسامبر» (۲۰۱۶) صادر کردند» تأیید شده است. این اسناد متعلق به دعوت از معارضان و دولت سوریه برای مذاکره در شهر آستانه پایتخت قزاقستان است. بر اساس متن قطعنامه، شورای امنیت چشم به مذاکرات آستانه دوخته است و آن را «بخش مهمی از روندی سیاسی با رهبری سوریه و با تسهیل بخشیدن به آن از سوی سازمان ملل» می‌داند.
به گزارش تسنیم، نکته مهمی که در این قطعنامه وجود دارد استناد به نشست سه‌جانبه مسکو بین روسیه، ایران و ترکیه است که در آن بیانیه‌ای صادر و بر لزوم در پیش گرفتن راه حل سیاسی و مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش و النصره تأکید شده بود، به‌عبارت دیگر پس از دعوتی که از ایران برای نشست بین‌المللی سوریه در لوزان سوئیس که مهر ماه انجام گرفت، صورت گرفت، برای اولین بار به‌طور رسمی نام ایران در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به‌عنوان یکی از ارکان ایجاد صلح و ثبات در سوریه ذکر شده که این موضوع نشان‌دهنده اذعان غرب به نقش سازنده ایران در قالب یک سند است. پیش از تصویب قطعنامه نیز رؤسای جمهور ایران و روسیه گفت‌وگویی تلفنی با یکدیگر داشتند تا بار دیگر تأکید شود که همه فعالیت‌های دیپلماتیک روسیه در عرصه بین‌المللی که مرتبط با سوریه است در هماهنگی با ایران انجام می‌گیرد.
واشنگتن خواستار انتشار توافق
معاون نماینده دائم امریکا در سازمان ملل از عدم انتشار عمومی جزئیات توافق آتش‌بس در سوریه از سوی ترکیه و روسیه ابراز تأسف کرد. معاون سفیر امریکا در شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد که کاخ سفید قویاً از آتش‌بس سراسری در سوریه که باعث دسترسی به کمک‌های بشردوستانه نیز می‌شود حمایت می‌کند اما از اینکه جزئیات این توافق از سوی ترکیه و روسیه منتشر نشده است ابراز تأسف می‌کند. در مقابل، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد با اشاره به انجام تلاش‌های گسترده برای دستیابی به قطعنامه شورای امنیت در باره سوریه گفت: از اعضای شورای امنیت درخواست شد در صورتی که نمی‌توانند از تلاش‌های مسکو حمایت کنند، دست‌کم اوضاع را پیچیده نکنند.
ملاحظات ایران و سوریه
روز شنبه ولید معلم وزیر خارجه و سرلشکر علی مملوک رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به ایران سفر کردند تا درباره آتش‌بس فراگیر در این کشور و سایر تحولات مهم با همتایان ایرانی خود گفت وگوکنند. مقامات دو کشور به‌رغم حمایت از هر نوع تلاش سیاسی و دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ نسبت به نیت بعضی کشورها با ابراز تردید نگاه می‌کنند علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی ایران در جریان دیدار وزیر خارجه سوریه گفت: «هر مسیر سیاسی و گفت‌وگویی که منجر به تضعیف حاکمیت دولت فراگیر و قانونی این کشور بر تمام سرزمین سوریه شود یا  بخواهد بخشی از سرزمین سوریه را در اختیار گروه‌های تروریستی یا  اشغال نظامی خارجی قرار دهد خلاف منافع مردم و تهدیدی برای کشورهای منطقه و محکوم به شکست خواهد بود.»
به نظر می‌رسد این مواضع مقامات ایرانی و روسی واکنشی است به گزارش اخیر رویترز. این خبرگزاری انگلیسی مدعی شد، قرار است سوریه بر مبنای توافق بین ایران، روسیه و ترکیه به سه بخش رسمی بین نیروهای متنفذ منطقه‌ای تقسیم شود و بشار اسد دست کم برای چند سال رئیس‌جمهور سوریه باقی خواهد ماند. رویترز همچنین ادعا کرده که این اخبار از سوی یک منبع آگاه از توافق بین ایران و روسیه و ترکیه منتشر شده است و در این توافق قرار شده سوریه به سه منطقه با ساختار فدرالی تحت کنترل اسد تقسیم شود.
امریکا همچنان در حاشیه
رسانه‌های امریکایی با اشاره به نقش محوری روسیه و ایران از اینکه امریکا در مذاکرات کنار گذاشته شده ابراز نگرانی کردند. روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به اینکه رئیس‌جمهوری روسیه در بحران سوریه بسیار ماهرانه عمل کرده گزارش داد که ترکیه در ازای آزادی عمل برای مقابله با کردها حمایت خود را از معارضان کاهش خواهد داد. نیویورک تایمز در ادامه افزود: ماه گذشته نیروهای بشار اسد معارضان را از حلب بیرون و موقعیت خود را در عرصه میدانی تقویت کردند. کشورهای تضمین‌کننده آتش‌بس، روسیه، ایران و ترکیه نیز به طور قابل توجهی در حال اداره کردن نقش خود در جنگ سوریه هستند. بنابر نوشته این روزنامه امریکایی، طی دو سال گذشته ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به صورت سرسری با امریکا به دنبال برقراری آتش‌بس و پایان دادن به جنگ بود. اکنون که در دوران انتقال قدرت در امریکا هستیم مسکو به طور مؤثری امریکا را به حاشیه برده و با تقویت جایگاه خود، به بازیگر مسلط بین‌المللی در موضوع سوریه تبدیل شده است.
براساس این گزارش، آتش‌بس سراسری در سوریه هفته گذشته بعد از توافق مقامات ایران، روسیه و ترکیه برای متوقف کردن درگیری‌ها و خشونت‌ها حاصل شد و به یک توافق منجر شد. امریکایی‌ها از روند دور نگه داشته شدند و درحالی که وزارت خارجه امریکا اصرار می‌کند که منزوی شدن واشنگتن واقعیت ندارد اما به واقع همین اتفاق افتاد و چنین بود. پوتین صراحتاً از ترجیح خود و انتظار برای دونالد ترامپ سخن گفت و دونالد ترامپ نیز به وضوح روشن کرد که این احساس دوطرفه است.
منبع : روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.