روحاني تأييديه وزراي مردودي را از مجلس دهم گرفت

آمد، منتقدان را نفهم نامید رفت

روز گذشته مجلس شوراي اسلامي مهمان رئيس‌جمهور و وزراي پيشنهادي دولت براي تصدي وزارتخانه‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش بود…

بهارستانه: روز گذشته مجلس شورای اسلامی مهمان رئیس‌جمهور و وزرای پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش بود؛ جلسه‌ای که در نهایت پایانی خوش برای دولت داشت و سه وزیرپیشنهادی راهی پاستور شدند؛ وزرایی که البته با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری عملاً مهلت چندانی برای وزارت نخواهند داشت.

روحانی از همه چیز گفت، الا برنامه وزرا
سرآغاز جلسه علنی دیروز مجلس، حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران برای دفاع از سه وزیر پیشنهادی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بود. حضوری که گرچه با تأخیر نیم ساعته همراه بود، اما با استقبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد و بازار مطرح کردن تقاضاها از رئیس‌جمهور و همچنین وزرای همراه با وی حسابی داغ بود. برخلاف انتظارات بخش اعظم نطق روحانی به ارائه لیستی از دستاوردهای دولت گذشت تا دفاع از وزرایی که وی به مجلس معرفی کرده بود؛ دستاوردهایی که در سخنرانی‌های قبلی رئیس‌جمهور نیز بیان شده بود. در این میان روحانی حتی به جلسه شب گذشته شورای اجتماعی کشور با مقام معظم رهبری و تأکید ایشان برای مقابله با آسب‌های اجتماعی نیز اشاره کرد.

انقلابی‌نماهای نفهم، تعبیر جدید روحانی درباره منتقدان
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود نیز به مسئله برجام اشاره کرد و با شمردن برخی مزایای آن، آزادی انتخاب را بزرگ‌ترین آورده برجام عنوان کرد. البته روحانی در ادامه نتوانست اشاره‌ای به بدعهدی‌های صورت گرفته از سوی غرب در موضوع برجام نکند و از تلاش دولت برای وادار کردن این کشورها برای ادای وظایف خود خبر داد. در این میان رئیس‌جمهور تعریضی نیز به نیروهای انقلابی داشت و گفت: امروز به‌رغم اینکه یک عده انقلابی‌نمایی که مسائل کشور را نمی‌فهمند و درک نمی‌کنند، همه دنیا و سازمان‌های بین‌المللی به این نکته اعتراف دارند که ایران بهترین کشور و امن‌ترین کشور برای سرمایه‌گذاری خارجی است و این اعتراف نهادهای مالی و بین‌المللی پولی و بانکی است. سخنانی که با واکنش برخی نمایندگان روبه‌رو شد. حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر طی تذکری آیین‌نامه‌ای سخنان رئیس‌جمهور را غیرمرتبط با دستور جلسه عنوان کرد. موضوعی که در جلسه عصر دیروز نیز مورد انتقاد قاضی‌پور، نماینده ارومیه قرار گرفت که چرا روحانی در دستور نطق نکرده است.

انقلابی‌ها نفهم نیستند
پس از اینکه روحانی صحن علنی مجلس شورای اسلامی را ترک کرد، روند بررسی صلاحیت وزرای انتخابی آغاز شد و در ابتدا این مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بودند که شروعی طوفانی داشتند.
نقوی‌حسینی، نماینده مردم ورامین به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی با اشاره به تلاش برخی برای انتساب دانش‌آشتیانی به خانواده علما و وزرا گفت: بعضی‌ها منسوب به شهید رجایی شدند، بعضی‌ها ایشان را به خانواده علما منسوب کردند، من اینجا مطرح می‌کنم که نخست‌وزیر دوران دفاع مقدس عامل و سرفتنه بود و عامل امریکایی‌ها در فتنه شد و حال بعضی‌ها فکر می‌کنند که فلانی در پشتیبانی جنگ بوده، معیار است. آقای منتظری فقیه بود و فاسد شد. وی در بخشی دیگر از سخنان خود نیز تصریح کرد: ما حرف مردم‌مان را می‌زنیم. مگر مردم به ما رأی ندادند؟ به رأی مردم احترام بگذارید. آیا ما انقلابی نفهمیم؟ حرف‌مان را گوش دهید. آقای رئیس‌جمهور اقدام شما در تغییر وزرا ترمیم نیست و در جهت مطالبات مردم هم نیست. مردم امروز با مشکل بیکاری مواجهند و رونق اقتصادی می‌خواهند.  نقوی‌حسینی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی سوابق دانش‌آشتیانی در جریان فتنه ۸۸ گفت: آقای دانش‌آشتیانی، وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش، مؤسس حزب منحله مشارکت و عضو شورای مرکزی این حزب غیرقانونی، عضو شورای سیاست‌گذاری ستاد انتخابات معین، امضا‌کننده بیانیه‌های مختلف در دوران فتنه ۸۸ و حامی تحصن‌های غیرقانونی در مکان‌های مختلف است. اسدالله عباسی، دیگر نماینده مجلس در مخالفت با دانش‌آشتیانی گفت: سؤال بنده از آقای روحانی این بود که چرا باز هم طبق معمول مشکلات کشور را به گردن دولت قبل می‌اندازد، توضیحات آقای روحانی درباره مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان کافی نبود. در طرف مقابل داوود محمدی، نماینده مردم تهران و ابوالفضل سروش دیگر نماینده مردم تهران نیز در موافقت با وزارت دانش‌آشتیانی سخن گفتند.

دانش‌آشتیانی: من اهل فتنه نیستم
در نهایت دانش‌آشتیانی نیز پشت تریبون قرار گرفت و در پاسخ به بخشی از سخنان نقوی‌حسینی گفت: آقایان اگر مدرک بازداشت شده من را دارند به هیئت رئیسه ارائه کنند و اگر مدرک نداشتند از همین تریبون به مردم اعلام کنند که فلانی بازداشت نشده است. من وفادار به انقلاب هستم. وفادار به توصیه‌ها و منویات مقام رهبری هستم؛ من اعتقاد دارم مقام رهبری دقیقاً با تیزبینی مسائل آموزش و پرورش را دنبال می‌کند. وی در ادامه هرگونه سابقه حضور در فتنه سال ۸۸ و حمایت از تحصن در مجلس ششم را منکر شد. جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت نیز در حمایت از سخنان دانش‌آشتیانی گفت: کجای مطالبی که امروز در صحن علنی مطرح می‌شود، اخلاق‌مدارانه است؟ داستان فتنه کی قرار است تمام شود؟ افراد یا فتنه‌گر هستند یا ساکت فتنه یا کاسب فتنه، اگر فتنه‌گر هستند باید محاکمه شوند، اگر آقای دانش فتنه‌گر بود به عنوان وزیر به مجلس پیشنهاد نمی‌شد، چرا از تریبون مجلس دروغ می‌گوییم و تهمت می‌زنیم، ما بررسی کردیم آقای دانش هرگز بازداشت نشده است. با پایان سخنان دانش‌آشتیانی جلسه صبح مجلس شورای اسلامی به پایان رسید تا ادامه بررسی به بعدازظهر موکول شود.

شب‌نامه امیدی‌ها در صحن علنی مجلس
در این میان برگه‌ای درباره سوابق مدیریتی مسعود سلطانی‌فر به صورت غیرقانونی در جلسه علنی مجلس منتشر شد که برای بار نخست لاهوتی، نماینده مردم لنگرود آن را مطرح کرد. گرچه لاریجانی در جلسه بعد از ظهر انتشار چنین شب‌نامه‌ای را به شدت تکذیب کرد. با این حال به درستی مشخص نشد که انتشار این شب‌نامه واقعی است یا بنا بر برخی شایعات از سوی برخی اعضای فراکسیون امید در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است.
سیدرضا صالحی‌امیری یا سیدرضا فلاح
جلسه بعدازظهر مجلس شورای اسلامی با بررسی صلاحیت سیدرضا صالحی‌امیری، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش آغاز شد. محور تمامی سخنان صالحی‌امیری سوابق وی در فتنه سال ۸۸ و همچنین حضور یک مسئول امنیتی در عرصه فرهنگ بود.

سیدقاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مردم فریمان با اشاره به سوابق صالحی‌امیری در حوزه امنیتی گفت: اگر شما میان تحصیل در رشته‌های مدیریت دولتی و علوم سیاسی با حوزه فرهنگ ارتباط یافته‌اید، من از این کار ناتوانم؛ من نمی‌توانم میان عضویت در دادگاه ارتش و فرهنگ نسبتی پیدا کنم، شگفت از رئیس‌جمهوری که از سرهنگ بودن تبری می‌جست حالا سرهنگی را برای حوزه فرهنگ انتخاب و معرفی کرده است. نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی خطاب به صالحی‌امیری گفت: شما چند مورد سابقه برای خود نوشته‌اید، اما آیا سربازی گمنام امام زمان(عج) باعث خجالت شما بوده است که آن را از نمایندگان مجلس پنهان کنید؟ برادر «سیدرضا فلاح»! این اسم مستعار شماست، دیگر ما در این مملکت دست سربازان گمنامی را که برای امنیت مردم تلاش کنند می‌بوسیم، مخصوصاً اگر قصد ورود به حوزه‌های دیگر ازجمله فرهنگ را نداشته باشند. قاضی‌زاده‌هاشمی گفت: آیا این مورد را از قلم انداختید یا خیال کردید نمایندگان مردم حواس‌شان نیست؟ اگر از نمایندگان مردم رأی اعتماد گرفتید در مواجهه با هنرمندان سرزمینم چه کسی خواهید بود؛ سیدرضا صالحی‌امیری یا سیدرضا فلاح؟ وی اظهار داشت: وقتی یک سینماگر برای باز کردن گرهی در فیلمش یا نویسنده‌ای برای گرفتن مجوز برای کتابش به شما مراجعه کرد، در ذهن‌تان دنبال پرونده پرسنلی و حفاظتی‌اش می‌گردید یا برنامه کاری‌اش را مرور می‌کنید؟ حجت‌الاسلام رحمت‌الله نوروزی نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سخن گفت و برنامه‌های وی را برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نافع ندانست. همچنین قاسم احمدی‌لاشکی، نماینده چالوس و محمد بیرانوندی، نماینده مردم خرم‌آباد نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی سخن گفتند.

معتقد به ولنگاری و لیبرالیسم فرهنگی نیستم
سیدرضا صالحی‌امیری نیز در دفاع از برنامه پیشنهادی خود برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بنده در بحث فرهنگی به صورت فشرده یک جمع‌بندی و تحلیل از آسیب‌شناسی و تحلیل‌شناسی از نظام فرهنگی از وزارت ارشاد ارائه خواهم کرد. قریب به ۲۰ سال از عمر خود را صرف مطالعات فرهنگی و اجتماعی کرده‌ام، در دوران پرافتخار خدمت در دستگاه امنیتی پنج سال معاون بررسی‌های استراتژیک بودم. مطالعات فرهنگی، اجتماعی، رسانه‌ای، افکارسنجی از وظایف دائمی ما بود.
وی افزود: مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگی دغدغه‌هایی را مطرح کردند که از جمله آن می‌توان به موضوع ولنگاری و نفوذ فرهنگی و مقاومت فرهنگی اشاره کرد که بنده والله بالله و تالله معتقد به ولنگاری و لیبرالیسم فرهنگی نیستم، لیبرالیسم فرهنگی مبتنی سکولاریسم، اومانیسم، فمنیسم در حالی که اندیشه دینی ما مبتنی بر وحدانیت، شریعت و فقاهت است.

توزیع نامه با مجوز لاریجانی
یکی از مهم‌ترین حاشیه‌های بررسی جلسه دیروز مجلس شورای اسلامی توزیع نامه‌ای بود که صالحی‌امیری خطاب به وزارت اطلاعات در دوران فتنه ۸۸ تهیه کرده بود و مجتبی ذوالنوری، نماینده مردم قم آن را در مجلس توزیع کرد. در نهایت با اعتراض تابش، نماینده مردم اردکان به هیئت رئیسه، هشت صفحه از این نامه ۹ صفحه‌ای در بین نمایندگان توزیع شد. همچنین مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران نیز در تذکری از مرتبط کردن برخی وزرای پیشنهادی به فتنه انتقاد کرد و خواستار روشن شدن برخی شب‌نامه‌هایی شد که در مجلس شورای اسلامی توزیع شد.

مدیر ۲ ساله برای وزارت ورزش و جوانان!
بررسی صلاحیت مسعود سطانی‌فر آخرین بخش از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی سه‌گانه بود.
محمدجواد ابطحی، نماینده مردم خمینی‌شهر‌ در مخالفت با وزارت سلطانی‌فر خطاب به رئیس‌جمهور گفت: اظهارات شما را درباره مدیریت کشور با مسائل غیرجناحی تحسین می‌کنیم، اما در عمل می‌بینیم که سه وزیر از یک جناح انتخاب می‌شوند. این سه وزیر در همین صحن و در همین ساختمان زمانی رأی اعتماد نگرفتند و رد شدند. آیا وزرا در این چند سال تغییر کردند؟ وی افزود: در برزیل پله، اسطوره فوتبال را به عنوان وزیر ورزش معرفی می‌کنند، اما در اینجا آقای سلطانی‌فر را برای وزارت ورزش معرفی می‌کنند که فقط دو سال از خدمات مدیریتی خود را در پست مدیریت اداری و مالی سازمان تربیت بدنی گذرانده‌اند. آیا این شایسته‌سالاری است؟
همچنین شهاب نادری با انتقاد از برنامه‌های سلطانی‌فر در حوزه ورزش گفت: برنامه‌های آقای سلطانی‌فر برای حوزه جوانان مشخص و رسا نیست و این حوزه در برنامه‌ها تا حدود زیادی مغفول مانده است. از زمان تأسیس وزارت ورزش و جوانان بخش جوانان به شدت مورد غفلت بوده است. به نظر می‌رسد با برنامه‌های ارائه شده توسط آقای سلطانی‌فر در این بخش تغییر جدی و تأثیرگذاری را شاهد نباشیم. محمود شکری، نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی نیز دیگر نماینده‌ای بود که در مخالفت با امیری صحبت کرد. در ادامه پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، سیدابوالفضل موسوی‌بیوکی، محمد نعیم امینی‌فرد نماینده مردم ایرانشهر و سرباز و سیدمهدی مقدسی نماینده کمیجان نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان سخن گفتند.

امیدوارم در ورزش موفق باشم
سلطانی‌فر، وزیر پیشنهادی ورزش وجوانان نیز در دفاع از برنامه‌های خود برای این وزارتخانه گفت: امیدوارم بتوانیم زمینه لازم برای حرکت جدید در وزارت مهم ورزش و جوانان را فراهم کنیم. وی با اشاره به سوابق خود در حوزه‌های گوناگون مدیریتی و ارائه برنامه‌ها در حوزه ورزش و جوانان گفت: من همواره طی ۳۰ سال گذشته به عنوان سرباز کوچک نظام، به خدمتگزاری مشغول بود. هر زمان مسئولان تصمیم گرفتند آماده انجام وظیفه بودم. امیدوارم این بار نیز با رأی اعتمادی که نمایندگان مجلس به من می‌دهند، بتوانم همانگونه که در مسئولیت‌های گذشته موفقیت‌هایی داشتیم؛ در ورزش هم موفقیت‌هایی را به ثبت برسانم.

رأی ناپلئونی برای سه وزیر
پس از پایان سخنان موافق و مخالف در خصوص وزرای پیشنهادی و دفاع آنان رأی‌گیری از نمایندگان مجلس آغاز شد و در نهایت هر سه وزیر پیشنهادی توانستند رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی را به دست آورند.  رضا صالحی‌امیری، با ۱۸۰ رأی موافق، ۸۹ مخالف و شش رأی ممتنع به وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی راه یافت. فخرالدین دانش‌آشتیانی نیز با ۱۵۷ رأی موافق، ۱۱۱ مخالف و شش ممتنع راهی وزارت آموزش و پرورش شد. همچنین با ۱۹۳ رأی موافق، ۷۲ مخالف و ۹ ممتنع مسعود سلطانی‌فر از سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به سئول رفت.  گرچه تحلیل رفتار نمایندگان مجلس دهم در رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی نیازمند گزارشی جداگانه است، لیکن می‌توان ادعا کرد که آرای خاکستری یا به تعبیر دیگر رأی نمایندگان مستقل در فرآیند رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت حائز اهمیت و تعیین‌کننده بود.

منبع: جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.