۱۶ مگابیت با این سیم‌های مسی شدنی نیست!

چند روز پیش بود که بالاخره وعده روش جدید فروش اینترنت عملی و خبر توقف فروش حجمی آن به طور رسمی رسانه‌ای شد.

بهارستانه: وزیر ارتباطات پیش از این نیز گفته بود« مدل فروش حجمی اینترنت برای کاربران گران تمام می‌شود.» در برابر این، امیر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و استاد ارتباطات معتقد است« تعرفه‌های جدیدی که برای اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است، غیرمعقول، گران و مصداق بارز تضییع حقوق کاربران است.» بنا به تأکید وی، بر اساس تعرفه جدید هر مشتری در سال حدود یک میلیون تومان و چیزی حدود ۱۰ برابر قیمت قبلی برای ۱۶ مگابیت اینترنت باید پرداخت کند و این افزایش بی‌سابقه قیمت نیاز به بررسی فنی دارد.
 انتشار خبری با موضوع «اینترنت غیرحجمی» در حالی از سوی وزیر ارتباطات صورت گرفت که خودش در دولت گذشته و در قامت معاون وزیر جلوی اجرای آن را برای بررسی‌های بیشتر گرفته بود. مدل جدید تعرفه‌گذاری اینترنت ثابت یک‌بار در دولت یازدهم به تصویب رسید. محمود واعظی، وزیر وقت فاوا در روزهای پایانی فعالیتش، این مدل جدید را به مردم معرفی کرد که با انتقادات زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. به همین دلیل محمد جواد آذری جهرمی در نامه‌ای از واعظی خواست فعلاً مدل جدید را اعمال نکند. وی پس از نشستن بر صندلی وزارت دولت دوازدهم، دستور داد مطالعات جدیدی در حوزه تعرفه‌گذاری شکل بگیرد و البته وعده داد تا پیش از پایان ۱۰۰ روز نخست فعالیتش، مدل جدید عملیاتی شود.
پیام اینستاگرامی وزیر ارتباطات درباره روش جدید فروش اینترنت با واکنش‌های متعدد کاربران فضای مجازی مواجه بوده است. بررسی کامنت‌های کاربران نشان می‌دهد آنها نسبت به این تعرفه‌ها واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند، ولی اکثر آنها نسبت به این شیوه جدید اعتراض داشتند. اظهارات میر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و استاد ارتباطات هم این اعتراضات را تأیید می‌کند و نشان می‌دهد مدل تازه فروش اینترنت نه فقط به لحاظ زیرساختی با زیرساخت‌های کنونی امکانپذیر نیست، بلکه به مراتب برای کاربران گران‌تر تمام می‌شود.
اعتراض کاربران به گرانی طرح جدید
حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات درباره جزئیات تعرفه‌گذاری جدید اینترنت ثابت می‌گوید: این مصوبه با هدف ترغیب مردم به استفاده از سایت‌ها و محتوای داخلی فضای مجازی به تصویب رسیده است. وی با بیان اینکه در بخش مصرف اینترنت نیازمند تحریک تقاضای مردم برای استفاده از سایت‌ها و محتوای داخلی بودیم، اضافه می‌کند: از آنجایی که با مدل فروش اینترنت حجمی، تحقق این هدف ممکن نبود، طبق قول وزیر ارتباطات، مدل جدید تعرفه‌گذاری اینترنت را در ۱۰۰ روز اول آغاز به کار دولت، نهایی کردیم.  به گفته رئیس رگولاتوری براساس این مصوبه، مشترکان اینترنت ثابت می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای ثابت در یک ماه، مطابق با سرعت درخواستی، سرویس اینترنت دریافت کنند و به این طریق مصرف اینترنت خود را مدیریت کنند.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه اینترنت ثابت شامل تمام شبکه‌های اینترنتی ثابت از جمله ADSL و فیبر می‌شود، می‌افزاید: مدل فروش اینترنت موبایل همچنان مانند گذشته براساس حجم است؛ چراکه در کل دنیا نیز به دلیل محدودیت فنی در باند فرکانسی امکان فروش غیرحجمی اینترنت موبایل وجود ندارد.
اما کامنت‌های کاربران از روی دیگر این سکه پرده بر می‌دارد. کاربری می‌گوید: اگر ترافیک داخلی ماهانه ۲۰۰ گیگ و خارجی ۱۰۰ گیگ باشد راضی هستم و غیر از این اصلاً به درد نمی‌خورد. با سرعت ۱۲۸ کیلوبیت که ۱۶ کیلو بایت می‌شود پیام متنی هم به سختی ارسال خواهد شد و این کار اصلاً خنده‌دار نیست بلکه گریه دارد. کاربر دیگری هم معتقد است: ماهانه ۸۰ هزار تومان در یکسال ۹۶۰ هزار تومان می‌شود، مگر چه خبر است؟ الان طرح گرفته‌ام ۳۰۰ تومان یک ساله ۳۵۰ گیگ.
کاربر دیگری هم نوشته است: افرادی که به سرعت بالا مانند ۲۰ مگ نیاز دارند باید چه کنند؟ سرعت ۲۰ مگ ۸۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده که بسیار گران است. سرعت ۲۰ مگ سرویس فیبر نوری حداقل ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده، چرا اینقدر گران؟
یک دروغ مطلق
سپنجی با تأکید بر اینکه یکی از شاخصه‌های توسعه (بر اساس داده‌های یونسکو، صندوق توسعه سازمان ملل و صندوق بین‌المللی پول) در کل دنیا سرعت دسترسی به اینترنت است، تصریح می‌کند: تعرفه‌های جدیدی که برای اینترنت از سوی وزارت ارتباطات در نظر گرفته شده است غیرمعقول، گران و مصداق بارز تضییع حقوق کاربران است. به گفته وی در حال حاضر سرویس‌های حجمی اپراتورها که در رقابت خوبی هم افتاده بودند با تعرفه‌های جدید اعلامی گران‌تر می‌شود. پیش از این حجم ارائه‌شده از سوی اپراتورها چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان سالانه تمام می‌شد، اما با تعرفه‌های جدید این حدود قیمت به ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار افزایش یافته است که این رقم نشان از افزایش دو تا سه برابری قیمت حجم اینترنت در کشور است.
سپنجی تأکید می‌کند: از لحاظ کارشناسی و به عنوان کسی که حداقل دو کار وسیع پژوهشی در حوزه سیاست‌های ICT انجام داده است، می‌گویم سیم‌های مسی بی‌کیفیتی که قدمت برخی از آنها به زمان طاغوت باز می‌گردد و در کل کشور وجود دارد، حداکثر سه، چهار مگابیت بر ثانیه کشش اینترنت دارد و این یک دروغ مطلق است که ۱۶ مگابیت اینترنت با تعرفه‌ای ماهانه ۸۰ هزار تومان ارائه شود.
وی معتقد است: سرعت اینترنتی که از این خرید غیر‌منصفانه نصیب مشتری می‌شود، بسیار ضعیف است و متأسفانه تنها درآمد سرشار رگولاتوری را برای دولت به همراه دارد و با این تعرفه‌های جدید برای دریافت اینترنت، مردم و کاربران استثمار می‌شوند.
سرقت از جیب مردم
سپنجی می‌افزاید:‌برای دریافت سرویس VDSL و دریافت فیبر نوری مشتریان باید حدود یک سال در صف مراکز مخابراتی بمانند تا فیبر نوری به در منزل آنها کشیده شود و با تحقیقی که داشته‌ام کشیده‌شدن این فیبرهای نوری به داخل منزل به عهده خود مشترک و هزینه‌ای بالغ بر ۳۰۰ هزار تومان در بر دارد که در مجموع با دریافت هزینه مودم حدود یک میلیون تومان برای هر مشتری هزینه دارد تا مشتریان اینترنت با سرعت بیش از سه تا چهار مگابیت در ثانیه دریافت کنند. این استاد ارتباطات ادامه داد: این در شرایطی است که حداکثر فاصله برای دریافت سرعت‌های بالا از طریق فیبر نوری تا مرکز مخابراتی، باید کمتر از ۵۰۰ متر باشد.
سپنجی با اشاره به اینکه اپراتورهای تلفن همراه با سرویس‌های نسل ۳، ۴ و ۵/۴ در حال سرقت از جیب مردم هستند، می‌افزاید: باید از مسئولان وزارت ارتباطات پرسید چرا در مقابل این سرقت سکوت کرده‌اند، در حالی که این شرکت‌ها سرویس‌هایشان را به صورت حجمی می‌فروشند در برخی موارد، هر یک گیگ اینترنت را ۵ تا ۶ هزار تومان به مشتریان می‌فروشند، مگر یک گیگ اینترنت چقدر هزینه می‌‌برد؟
این استاد ارتباطات در خصوص تعرفه‌های جدیدی که در آن صحبت از ۱۶ مگابیت اینترنت با قیمت ماهانه ۳۰۰ هزار تومان می‌شود، تصریح می‌کند: بر اساس تعرفه جدید هر مشتری در سال حدود یک میلیون که چیزی حدود ۱۰ برابر قیمت قبلی است، برای ۱۶ مگابیت اینترنت باید پرداخت کند و این افزایش بی‌سابقه قیمت نیاز به بررسی فنی دارد. وقتی گفته می‌شود برای رفاه مشترکان و توسعه اینترنت کار می‌کنیم، چطور با رشد بیش از ۱۰ برابری قیمت‌ها مواجه شده‌ایم؟
منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.