آغاز تا پايان مشكلات استخدامي دانشجويان صنعت نفت

دوئل زنگنه با دانشجویان ممتاز دانشگاه صنعت نفت!

خبر تجمع و اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در ماه‌های اخیر، به امری ….

به گزارش بهارستانه به نقل از جوان، برای آنان که اخبار فضای دانشگاهی ایران را دنبال می‌کنند، خبر تجمع و اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در ماه‌های اخیر، به امری شناخته‌شده و بدیهی تبدیل شده است. دانشجویان این دانشگاه پس از آگاهی از تعلیق تعهد وزارت نفت در قبال استخدام آنها در ماه‌های ابتدایی سال ۹۴، تا‌کنون از راه‌های مختلف پیگیر حقوق خود بوده‌اند. تقریباً خرداد ماه ۹۴ بود که خبر صدور ابلاغیه وزارت نفت مبنی بر حذف «اولویت امریه و همچنین تعلیق روند استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت» خبری شد. بیژن زنگنه نوشته بود: «بسمه تعالی با توجه به تعداد بالای نیروی انسانی شاغل در صنعت نفت، استخدام تحت هر عنوان از جمله رسمی، پیمانی، قراردادهای مدت معین یا مدت موقت در تمامی دستگاه‌های تابعه وزارت نفت ممنوع است!» این در حالی ‌‌بود که تعهد دانشجویان به وزارت نفت و عنوان شدن اولویت استخدامی در دفترچه انتخاب رشته، مهم‌ترین علت انتخاب این دانشگاه از سوی دانشجویان آن بود.
حالا با گذشت بیش از یک سال از صدور آن ابلاغیه و اعتراضات مکرر دانشجویان، هنوز تغییری در وضعیت استخدامی آنان ایجاد نشده است. دانشجویان ابتدا اعتراض خود را با نامه‌نگاری به وزیر و معاونان وی شروع کردند. ولیکن پس از کش و قوس‌های فراوانِ نامه‌نگاری‌های بی‌جواب با معاونین و در نهایت بی‌سواد خوانده شدن از سوی شخصِ وزیر، ترجیح دادند در سرمای سوزناک روزهای ۵ و ۶ دی ماه سال گذشته مقابل ساختمان وزارت نفت تجمع کنند. اعتراضات دانشجویان سپس به برگزاری تحصن ۱۰ روزه، خوابیدن شبانه در سرمای خشک دی ماه در حیاط دانشکده و نهایتاً لغو امتحانات توسط دانشجویان در چهار دانشکده نفت وابسته به وزارت نفت، برای رسیدن به حق پایمال شده‌شان، کشیده شد. مرغ اما یک پا داشت و زنگنه نمی‌خواست ابلاغیه خود را نقض کند.
اردیبهشت ماه سال جاری رسانه‌های خبری در همین زمینه نوشتند: «بعد از اعتصاب چندین روزه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت واحدهای آبادان و تهران در دی ماه که سر و صدای زیادی در فضای رسانه‌ای و دانشگاهی کشور به راه انداخت، مسئولان دانشگاه قول حل این مشکل را دادند اما با گذشت نزدیک به چهار ماه هنوز دانشجویان بلاتکلیف مانده‌اند.» بر این اساس، دانشجویان این بار از ۱۷ مرداد ماه سال جاری، تجمع اعتراضی دیگری را در مقابل درب شمالی مجلس شورای اسلامی کلید زدند. با گذشت چند روز از تجمع مذکور، حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی بعد از اتمام جلسه کمیسیون با وزیر نفت (سه‌شنبه ۱۹ مرداد) و نمایندگان معترضین، از موافقت و نظر مثبت زنگنه صحبت کرد و از تشکیل کمیته مشترک بین مجلس و دو تن از معاونین زنگنه برای پیگیری و حل مشکل این معترضین خبر داد. وی همچنین فایل تصویری مرتبط با این موضوع را در صفحه مجازی منتسب به خود منتشر کرد.
زنگنه اما در جلسه هفته بعد خود با کمیسیون صنعت و معدن مجلس از نداشتن مسئولیت در قبال استخدام دانشجویان و فارغ‌التحصیلان صنعت نفت سخن گفت! و همچنان بر موضع قبلی خود محکم ایستاد. در این فضا، هنوز خبر جدیدی از کمیته مشترک مجلس و وزارت نفت در این زمینه بیرون نیامده و پس از گذشت نزدیک به یک ماه از قول تشکیل این کمیته، هنوز هیچ کدام از اعضاء پاسخگو نیستند. اصرار وزیر نفت بر موضع لایتغیر خود در این زمینه، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها را بر آن داشت تا در تاریخ ۲۷ مرداد‌، طی نامه‌ای به بیژن زنگنه، از وی درخواست کند تا مشکل دانشجویان مزبور را حل کند. نماینده رهبری در دانشگاه‌ها نوشته بود: «پیشنهاد می‌شود ضمن استماع نظرات نمایندگان این دانشجویان… به تعهدات احتمالی آن وزارتخانه در مورد فارغ‌التحصیلان عمل شود تا خدای ناکرده قوه مجریه و نظام اسلامی مدیون دانشجویان و فرزندان مؤمن این کشور نباشد.»
زنگنه تا‌کنون اقدامی برای عمل وزارت نفت به تعهدات خود در قبال این دانشجویان انجام نداده است، حال آنکه وی تنها چند روز پس از پایان تجمعات گسترده دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت، طی سفر خود به بوشهر در پارس جنوبی (۴ شهریور سال جاری) اعلام کرده است «برای ایجاد تخصص‌های لازم در طرح‌های وزارت نفت، دانشجویان شهرستان عسلویه بورسیه می‌شوند!» این اظهارات زنگنه در حالی ایراد شده است که وزارت نفت هم‌اکنون در قبال تعهد بورسیه دانشجویان خود درمانده و بیش از یک سال است به مطالبات برحق آنها پاسخی نداده است. دانشجویان صنعت نفت تا‌کنون به راه‌های مختلفی برای رسیدن به حق قانونی خود متوسل شده‌اند. از نامه نوشتن به حسن روحانی و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گرفته تا علی مطهری و دیگران!
در بخشی از نامه دانشجویان به حسن روحانی می‌خوانیم: «‌پیمان‌شکنی و ناامید کردن جوانان از برنامه‌ریزی برای آینده زندگی، تحقیر، توهین و تهمت به واسطه بی‌سواد قلمداد کردن محصلین ممتاز و مستعد، دادن وعده‌های دروغین بدون ضمانت اجرایی، حذف امتیازات اصیل‌ترین و تخصصی‌ترین دانشگاه کشور در حوزه صنعت نفت و ایجاد جنگ رسانه‌ای و بازی با افکار عمومی، تنها گوشه‌ای از اقدامات غیرمنصفانه و ناعادلانه وزیر محترم نفت در قبال مسئله تعهد اولویت استخدام فارغ‌التحصیلان ممتاز (الف) دانشگاه صنعت نفت طی یک سال گذشته است که نه متناسب با شخصیت حقوقی شما و نه در شأن ردای روحانی شماست! ما دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت از شما رئیس‌جمهور خواستاریم تا در کنار مجلس محترم شورای اسلامی به این مسئله ورود پیدا کرده و نسبت به تسریع در امر حل مشکل مساعدتی نمایید.»
پیگیری‌های چند بعدی دانشجویان و همراهان آنها تا‌کنون در برابر تصمیم انعطاف‌ناپذیر و غیرقانونی وزیر، کاری از پیش نبرده است. با این اوضاع، به نظر می‌رسد باید منتظر بود و دید که آیا مجلس می‌تواند در مقابل شیخ‌الوزرا و تصمیمات خود‌محورانه وی بایستد یا اینکه نهادهای دیگری چون دیوان عدالت اداری و دادستانی کل کشور و سازمان سنجش هم می‌بایست به این ماجرا ورود پیدا کنند. هر چه هست، بوی نوعی بی‌اعتمادی ریشه‌ای به نیروهای داخلی صنعت نفت و تکیه صد درصدی بر توان شرکت‌های خارجی به مشام می‌رسد. هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس چندی پیش به رسانه‌ها گفته بود: «در جلسه روز سه‌شنبه با وزیر نفت اعلام کردیم که این برخورد با دانشجویان رشته صنعت نفت مناسب نیست. اگر می‌خواهند دانشگاه را تعطیل کنند این راهش نیست!» باید منتظر بود و آینده را به تماشا نشست. همین!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.