۶ تریلیون دلار هزینه جنگ و نیم میلیون کشته؛ کارنامه آمریکا بعد از ۱۱ سپتامبر

دولت آمریکا بعد از وقایع ۱۱ س‍پتامبر ۲۰۰۱ رقمی بالغ بر ۵.۹ تریلیون دلار صرف جنگ‌هایی کرده که مرگ حدود ۵۰۰ هزار نفر را به همراه داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، گزارشی که به تازگی منتشر شده نشان می‌دهد دولت آمریکا بعد از وقایع ۱۱ س‍پتامبر ۲۰۰۱ رقمی بالغ بر ۵.۹ تریلیون دلار صرف جنگ‌هایی کرده که مرگ حدود ۵۰۰ هزار نفر را به همراه داشته است.

این موضوع را «موسسه واتسون برای امور بین‌المللی وعمومی» در گزارشی که به تازگی منتشر کرده اعلام کرده است.

این تحقیق افشا می‌کند حدود ۳۷۰ هزار نفر در نتیجه خشونت‌های مستقیم در جنگ‌های ایجادشده توسط آمریکا کشته شده‌اند. شمار بسیار زیاد دیگری هم بر اثر سو تغذیه و لطمه به زیرساخت‌ها جان باخته‌اند. ۱۰.۱ میلیون نفر هم آواره شده‌اند.

علاوه بر این، ۶۹۰۰ نفر از پرسنل نظامی آمریکا و ۷۸۰۰ نفر از پیمانکاران نظامی این کشور در جنگ‌هایی که آمریکا پس از ۱۱ سپتامبر به راه انداخته‌اند کشته شده‌اند.

این ارقام، حدود ۵۰۰ هزار کشته در سوریه که حاصل تلاش آمریکا و قدرت‌های غربی برای سرنگونی دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه بوده‌اند را شامل نمی‌شوند.

در این گزارش همچنین برآورد شده جنگ‌هایی که آمریکا در عراق، افغانستان، پاکستان و سوریه رهبری کرده بالغ بر ۵.۹ تریلیون دلار هزینه داشته‌اند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.