یک وزارتخانه سعودی با همکاری امارات، خبرگزاری رسمی قطر را هک کردند

یک سال بعد از جنجال «هک خبرگزاری قطر» که مبنای شکل‌گیری بحران روابط عربستان و امارات با قطر شد، شبکه الجزیره تحقیقات خود در این خصوص را منتشر و فاش کرد که یک وزارتخانه حاکمیتی عربستان با کمک امارات، خبرگزاری قطر را هک کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، شبکه «الجزیره» قطر در مستند «ما خفی اعظم» یکشنبه شب (دیشب) خود به ابعاد پشت پرده هک خبرگزاری رسمی این کشور «قنا» در ۲۴ ماه می سال گذشته (۲۰۱۷) پرداخت.

در این گزارش آمده است: هک قنا از سوی یک وزارتخانه  حکومتی در ریاض پایتخت عربستان انجام شد. یک شرکت جعلی اماراتی که از آذربایجان فعال بوده است با سه شرکت ترکیه‌ای که در زمینه کشف حفره‌های امنیتی سایت‌های اینترنتی فعال بوده،  ارتباط برقرار کرده و از آنها خواسته حفره‌های امنیتی (باگ)  برخی سایت‌ها از جمله خبرگزاری رسمی قطر را در اختیارش قرار بدهد.

بنا به گزارش الجزیره، به محض دستیابی به این لیست در پایان سال ۲۰۱۶، شرکت جعلی اماراتی به کار خود در آذربایجان پایان و اطلاعات مربوط به حفره‌های امنیتی در اختیار عربستان قرار داده است.

در ادامه این گزارش آمده است: همزمان با هک خبرگزاری قنا، کشورهای محاصره کننده قطر ۱۸۷ صفحه توئیتری جدید باز کردند و با چندین «هشتگ» به قطر حمله کردند.

«عبدالعزیز آل اسحاق» نویسنده و فعال رسانه‌ای قطر در این زمینه گفت: هک خبرگزاری قنا نشان می‌دهد «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان زمانی که قبل از محاصره قطر به دوحه آمد، از وجود یک توطئه علیه قطر آگاه بود. رفتار عربستان «تلاش برای کودتا» در سال ۱۹۹۶ (کودتای نافرجام عربستان، امارات و یمن در سال۱۹۹۶ علیه شیخ حمدبن‌خلیفه آل‌ثانی ) را در اذهان زنده می‌کند.

با هک خبرگزاری قطر در سال گذشته، اظهاراتی از «تیم بن حمد» امیر این کشور مبنی بر حمایت از اخوان‌المسلمین، حماس، ایران و حزب‌الله در سایت این خبرگزاری منتشر شد که مقدمه‌ای برای ایجاد بحران بین قطر و چهار کشور عربی قرار گرفت و به دنبال آن چهار کشور عربی اعم از مصر، عربستان، امارات و بحرین روابط خود با دوحه را قطع کردند.

در نوامبر سال گذشته «علی بن فطیس المری» دادستان کل قطر گفت که بر اساس تحقیقات انجام شده، وزارتخانه حاکمیتی یکی از کشورهای محاصره‌کننده قطر در هک خبرگزاری قطر  دست داشته است اما وی به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

در ژوئن سال گذشته، خبری در خبرگزاری قطر منتشر شد که ساعتی بعد از وبسایت آن حذف شد و دوحه اعلام کرد که خبرگزاری قنا، هک شده است. خبر، بیانیه‌ای از سخنانی منتسب به امیر قطر در یک مراسم فارغ‌التحصیلی نظامی بود که در آن از کشورهای خلیج فارس به دلیل آنکه قطر را به ارتباط با تروریسم متهم کرده بودند، انتقاد شده بود.

در آن خبر حذف شده، همچنین تمیم بن حمد روابط کشورش با ایران را قوی توصیف کرده و گفته بود ایران ثقلی منطقه‌ای و اسلامی است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.