یونسکو کشورهایی که بیشترین سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه دارند را معرفی کرد

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: براساس آمار ارایه شده یونسکو، آمریکا، چین، ژاپن، آلمان، کره جنوبی، فرانسه، هندوستان، انگلستان، برزیل و روسیه ده کشوری هستند که بیشترین سرمایه‌گذاری را در تحقیق و توسعه به عمل می آورند.

به گزارش بهارستانه به نقل از فارس، جعفر مهراد بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه در فرایند موفقیت، هدف گذاری و تعیین شاخص ها برای رسیدن به بهره وری و افزایش تولیدات و صادرات بسیار تاثیر گذار است، گفت: هزینه هایی که صرف تحقیق و توسعه می شود به افزایش بهره وری و پیشرفت فناوری منجر می‌شود.

مهراد ادامه داد: اخیرا یونسکو از طریق یک رشته از بررسی های ناحیه ای داده هایی را پیرامون هزینه های تحقیق و توسعه گردآوری کرده است. ارقام شامل سرمایه‌گذاری های دولتی، خصوصی و دانشگاهی در حوزه تحقیق و توسعه است.

به گفته وی، بر اساس این گزارش، آمریکا با ۴۷۶/۵ میلیارد دلار، چین با ۳۷۰/۶ میلیارد دلار، ژاپن با  ۱۷۰/۵ میلیارد دلار، آلمان با ۱۰۹/۸ میلیارد دلار، کره جنوبی با ۷۳/۲ میلیارد دلار، فرانسه با ۶۰/۸ میلیارد دلار، هندوستان با ۴۸/۱ میلیارد دلار، انگلستان با ۴۴/۲ میلیارد دلار، برزیل با ۴۲/۱ میلیارد دلار و روسیه با ۳۹/۸ میلیارد دلار ده کشوری هستند که بیشترین سرمایه‌گذاری را در تحقیق و توسعه به عمل می آورند.

مهراد افزود: در واقع، این ۱۰ کشور تقریبا ۸۰ درصد مبالغ سنگین سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه را بر عهده دارند.

وی با اشاره به اینکه داده های یونسکو شاخص مهم دیگری را نیز نشان می دهد و آن اینکه تعداد پژوهشگران آمریکا در هر میلیون نفر ۴۲۹۵ پژوهشگر است، در حالیکه این رقم در چین به ۱۰۰۶ نفر می رسد، گفت: حجم سرمایه‌گذاری کشورهای ایتالیا ۲۹/۶ میلیارد دلار، کانادا ۲۷/۶ میلیارد دلار، استرالیا ۲۳/۱ میلیارد دلار، اسپانیا ۱۹/۳ میلیارد دلار و هلند نیز ۱۶/۵ میلیارد دلار است.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: توجه کنیم که تحقیق و توسعه شامل انواع مختلف صنایع است. این آمار شامل تمام مبالغ سرمایه‌گذاری شده از پژوهش در هوش مصنوعی تا تولید داروهای جدید و ساخت هواپیماهای جنگی بسیار پیشرفته است.

وی افزود: در فاصله ای که رقم سرمایه‌گذاری بین ۵ و ۱۰ میلیارد دلار است، می توان از کشورهای مالزی با ۹/۷۸ میلیارد دلار، لهستان با ۹/۲۸ میلیارد دلار، دانمارک با ۷/۹ میلیارد دلار، فنلاند با ۷/۲ میلیارد دلار، جمهوری چک با ۶/۷ میلیارد دلار، مصر با ۶/۱ میلیارد دلار، نروژ با ۵/۸میلیارد دلار، تایلند با ۵/۲ میلیارد دلار، آرژانتین با ۵ و افریقای جنوبی با ۵ میلیارد دلار نام برد.

به گفته مهراد، جمعیت چین بسیار زیادتر از آمریکا است، اما برتری آمریکا در بازار تحقیق و توسعه با صرف ۲۷ درصد از کل مبالغ سرمایه‌گذاری شده جهانی آشکار است. این رقم در مجموع بسیار بیشتر از سرمایه گذاری هایی است که ۱۰۰ کشور پایین این آمار در تحقیق و توسعه بعمل می آورند.

وی گفت: ترکیه با ۱۵/۳ میلیارد دلار، عربستان سعودی با ۱۲/۵ میلیارد دلار و رژیم صهیونیستی با ۱۲/۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه به ترتیب در جایگاه ۱۶، ۲۰ و ۲۲ قرار دارند.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: حجم سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی ایران در تحقیق و توسعه در آمار یونسکو ۴/۲ میلیارد دلار اعلام شده است. پس از ایران کشورهای پرتغال با ۳/۹۸ میلیارد دلار، ایرلند با ۳/۶ میلیارد دلار، مجارستان با ۳/۴ میلیارد دلار و هنگ کنگ با ۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه دیده می‌شوند.

وی گفت: سرمایه‌گذاری پنج کشور نفت خیز کویت ۸۳۲ میلیون دلار، قزاقستان ۷۱۸ میلیون دلار، عمان ۳۵۷ میلیون دلار، جمهوری آذربایجان ۳۵۲ میلیون دلار و عراق ۲۰۶ میلیون دلار است.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.