گلوی سلامت زیر تیغ گرانی دلار

بيماران نگران تأثير افزايش بي‌سابقه قيمت دلار و كاهش ارزش ريال روي سلامت هستند…

بهارستانه: این روزها اگرچه همه مردم پیگیر افزایش قیمت دلار هستند و افزایش لحظه‌ای قیمت دلار و کاهش ارزش ریال را پیگیری می‌کنند، اما بیماران خاصی که مرگ و زندگیشان به داروهای وارداتی وابسته است و همچنین بیمارانی که ناگزیر به عمل‌های جراحی و استفاده از تجهیزات پزشکی هستند با حساسیت بیشتری تابلوی صرافی‌ها را پیگیری می‌کنند؛ چراکه طبق اعلام مسئولان ۹۷ درصد داروهای مصرفی در کشورمان تولید داخل است و تنها ۳ درصد وارداتی، اما ۶۰ درصد مواد‌اولیه مورد‌نیاز برای تولید داروهای ساخت داخل هم وارداتی است و این مسئله می‌تواند دلیل تأثیر افزایش قیمت دلار بر دارو و درمان را توجیه کند.
بهمن ماه سال گذشته بود که معاون دارویی وزارت بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: قیمت دارو در سال ۹۷ افزایش نخواهد یافت. اظهارات رئیس سازمان غذا و دارو بر مبنای دستاورد آخرین جلسه کمیسیون تلفیق بود. در این جلسه که با حضور رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، مقرر شد در حوزه دارو و کالاهای سلامت در سال ۹۷ ارز مرجع تخصیص داده شود. رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم در این باره گفته بود: با تخصیص ارز مرجع، پایین‌ترین نرخ ارز در حوزه دارو در نظر گرفته خواهد شد تا کمترین افزایش از لحاظ گرانی داشته باشد. ارز مرجع به شرکت‌های دارویی پرداخت خواهد شد و در این مورد دولت و مجلس حمایت خواهند کرد تا در تأمین داروی کشور مشکلی به وجود نیاید.
بر همین اساس هم غلامرضا اصغری در آخرین اظهار نظرش درباره وضعیت قیمت دارو در سال ۹۷ گفته بود: افزایش قیمت دارو تنها براساس رشد نرخ تورم خواهد بود و تاکنون در این وزارتخانه برنامه‌ای برای افزایش قیمت دارو در سال آتی دیده نشده است.

به هم خوردن محاسبات ارزی

اما حالا واقعیتی تلخ خودنمایی می‌کند و آن چیزی نیست جز افزایش قیمت دلار از ۳ هزار و ۵۰۰ تومان به بیش از ۵ هزار تومان؛ افزایشی که انگار از کنترل دولت و مسئولان خارج شده و همین از کنترل خارج شدن قیمت دلار و وابستگی عمیق قیمت دارو و تجهیزات پزشکی به پول خارجی هم موجب شده تا نگرانی تازه‌ای بر نگرانی‌های بیماران و خانواده‌های آنان افزوده شود. حالا و با رسیدن قیمت دلار به ۵ هزار تومان سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید: افزایش دلار شاید سبب افزایش قیمت دارو در تولیدات دارویی و هزینه واردات دارو شود، اما این مسئله که بر اساس بررسی و برگزاری جلسات قیمت‌گذاری انجام می‌شود، پیش‌بینی می‌شود قیمت دارو حداکثر تا سقف تورم افزایش یابد.

تأثیرپذیری تجهیزات پزشکی

هر چند تأثیر گرانی دلار و کاهش ارزش ریال برای داروها ملموس‌تر است و بیمارانی که باید داروهای خاص وارداتی را مصرف کنند، بیش از همه نگران این ماجرا هستند، اما حوزه تجهیزات پزشکی هم از افزایش قیمت ارز بی‌نصیب نمانده و نگرانی‌هایی در این حوزه هم وجود دارد.
دکتر رضا مسائلی، مشاور وزیر بهداشت در امور تجهیزات پزشکی در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر گرانی ارز بر تجهیزات پزشکی می‌گوید: نیاز به طراحی و یک مدل هوشمندانه دارد تا هزینه‌های افزایش یا نوسانات نرخ ارز فشار به مردم نیاید.
وی در توضیح سلسله اقداماتی که در حال برنامه‌ریزی و اجراست، می‌افزاید: سعی می‌کنیم افزایش نرخ ارز را در قیمت تمام شده محصولات به صورت مستقیم اعمال نکنیم؛ یعنی اینکه بتوانیم علاوه بر اینکه به این فاکتور به عنوان واقعیت بازار توجه می‌کنیم، متناظر آن شرکت‌ها یا تأمین‌کنندگانی که سهم بیشتری از بازار تجهیزات پزشکی را دارند، بتوانند تخفیف‌های قابل‌ملاحظه‌تری نسبت به گذشته بدهند.
مسائلی تأکید می‌کند: اگر شرکت‌هایی وجود داشته باشند که بتوانند ۲۰درصد زیرقیمت فعلی بازار محصولات را با رعایت اصل اصالت کالا تأمین کنند، وزارت بهداشت اجازه می‌دهد که وارد فعالیت بازار و همچنین وارد نظام تأمین کالا و تجهیزات پزشکی کشور شوند.

تولید داخل بدون رانت راهکار مواجهه با صعود دلار

شاید زیربنایی‌ترین راهکار مواجهه با نوسان قیمت ارز و بالا و بالاتر کشیدن قیمت دلار تلاش برای رسیدن به خودکفایی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی باشد؛ موضوعی که وزیر بهداشت در عین تأکید بر آن معتقد است کیفیت و قیمت کالا بسیار مهم است، به نام حمایت از تولید داخل، رانت ایجاد نخواهیم کرد، دارو و تجهیزات پزشکی ایرانی باید بتواند در بازار جهانی حضور داشته باشد.
وی تأکید می‌کند: حمایت از دارو و تجهیزات پزشکی گران و بی‌کیفیت نه شرط عقل است و نه مقام معظم رهبری آن را می‌پذیرند، به هر حال ممکن است در سال ۹۷ به سازمان غذا و دارو فشار بیشتری در این زمینه وارد شود، اما این سازمان باید وظیفه شرعی و قانونی خود را به درستی انجام دهد. مشاور وزیر در امور تجهیزات پزشکی هم در‌این‌باره می‌گوید: ما توجه به تولید داخل را دنبال می‌کنیم. طبعاً تولید تجهیزات پزشکی در کشور با نگاه تأمین بازار ایران و نگاه به صادرات، قیمت را بسیار رقابتی می‌کند؛ یعنی متناظر شرکت‌های رقیب خارجی، وقتی یک تولید‌کننده داخلی باکیفیت و مقتدر باشد خودشان را تنظیم می‌کنند و مجبور می‌شوند قیمت خودشان را کاهش بدهند. وی در عین حال تأکید می‌کند: واقعیت این است که بالاخره قیمت ارز نوسان داشته و این نوسانات نرخ ارز در قیمت تمام شده محصول تأثیر خواهد داشت.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.