گردوغبار نمکی فعلا مهمان ارومیه نیست/ ۴۰ سال گذشته میانگین بارندگی و دما در ارومیه تغییر نکرده است

یک کارشناس گرد و غبار با بیان اینکه بوته کاری و نهال‌کاری اطراف دریاچه ارومیه اشتباه است گفت: به این زودی‌ها در حوزه دریاچه ارومیه گردوغبار اتفاق نمی افتد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، محمد دانش یزدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در کارگاه آموزشی آب و محیط زیست با اشاره به این نکته که گرمایش جهانی عامل  تغییر اقلیم است و همه کشورها از آن متضرر نمی شوند گفت: ایران از تغییر اقلیم به دلیل افزایش روند خشکسالی ها آسیب می بیند اما کشورهای شمال آفریقا با افزایش میانگین بارندگی از این پدیده منتفع خواهند شد.

وی اظهار داشت: اگر آمریکا و چین که از مهم‌ترین تولید کنندگان گازهای گلخانه ای هستند به معاهده پاریس پایبند نباشند همه کشورهای جهان از افزایش گازهای گلخانه ای و تغییر اقلیم متضرر می شوند.

دانش یزدی گفت: در بازه زمانی ۱۳۵۰، ۱۳۹۵ بارندگی حوضه دریاچه ارومیه تغییر آنچنانی نداشته و دمای این منطقه نیز در بازه زمانی ۱۳۳۰، ۱۳۹۵ روند متوسط درجه حرارت در دهه های اخیر در این منطقه به صورت معناداری نزولی بوده است.

وی تاکید کرد: امکان ندارد دریاچه ارومیه به خاطر دما و بارندگی به این شرایط دچار شده باشد بنابراین افزایش قابل ملاحظه تبخیر به دلیل تغییرات دمایی نبوده است.

دانش یزدی در ادامه با طرح این پرسش که آیا پر بارشی می تواند دریاچه را احیا کند؟ به بارش های سالهای آبی ۹۵۹۶ و۹۶۹۷ اشاره کرد و گفت: میزان بارندگی ها امسال ۱۰ برابر نسبت به سال بارشی گذشته افزایش یافته است اما نه تنها باعث افزایش سطح تراز آب دریاچه نشده بلکه سطح تراز افت کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه شریف خاطرنشان کرد: بنابراین نه تنها تغییر اقلیم بلکه دما و بارش هم  باعث تغییر وضعیت دریاچه ارومیه نشده است. اقدامات انسانی عامل اصلی خشک شدن این دریاچه است.

دانش یزدی احداث پل میانگذر  را موجب تغییر نحوه چرخش آب دریاچه دانست.

به گفته وی برداشت بی رویه از چاههای مجاز و غیر مجاز در حوضه دریاچه ارومیه به منظور کشاورزی، برداشت از منابع آب سطحی، احداث سد بر روی بسیاری از رودخانه ها از جمله علل خشکی این دریاچه هستند.

دانش یزدی با اشاره به اینکه ستاد احیا نمی تواند تراز آب دریاچه را تا سال ۱۴۰۴ به تراز سال ۷۴ برساند اظهار داشت: رسیدن به تراز حد اکولوژیک هدف تعیین شده است.
وی ادامه داد: این تراز بر مبنای حیات آرتمیا که شاخصترین گونه زیستی دریاچه است براورد شده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه شریف با بیان اینکه حداکثر شوری قابل تحمل برای آرتمیا ۲۴۰ گرم بر لیتر است گفت:  در حال حاضر شوری دریاچه ۳۳۰ گرم بر لیتر است.
وی با بیان اینکه برای رسیدن به سطح تراز اکولوژیک دریاچه به ۱۴.۵ میلیارد مترمکعب آب نیاز دارد اظهار داشت: در ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۹۷ اعلام شده این دریاچه ۲ میلیارد مترمکعب آب داشته است.

دانش یزدی تصریح کرد برای تامین این مقدار آب استفاده از پساب های تصفیه خانه ها ۷ درصد آب مورد نیاز را تامین می کنند، انتقال آب از سد کانی سیب ۱۴ درصد، رهاسازی از سدها ۷ درصد و کاهش مصرف در بخش کشاورزی ۴۰ درصد آنرا تامین خواهد کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شریف یکی از مهمترین عوارض انجام نشدن این طرح ها تا سال ۱۴۰۴ را موجب بروز طوفانهای نمکی عنوان کرد.

رسوب گذاری نامتعارف در اطراف پل میانگذر

عمار صفایی استاد دانشگاه شریف نیز در ادامه این کارگاه به تبیین خصوصیات و رفتار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: استفاده از اصطلاح تراز اکولوژیک صحیح نیست و باید حداقل تراز اکولوژیک را به کار ببریم و این تراز در واقع تراز بحرانی است نه تراز ایده آل.

وی با اشاره به اینکه رسوب گذاری نامتعارف در اطراف پل میانگذر اتفاق افتاده اظهار داشت: تصاویر هوایی این منطقه نشان می دهد رنگ آب و حتی تراز آب بالا و پایین این پل تغییر کرده است.

صفایی در ادامه سرخ شدگی رنگ دریاچه در برخی فصول را به دلیل کاهش سطح تراز، افزایش شوری،وجود باکتری ها و جلبک ها و رشد ارتمیا دانست.

دریاچه ارومیه تا سال ۲۰۱۷ وارد فاز گردوغبار نشده است

حسام احمدی بیرگانی عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه به تشریح شرایط بروز ریزگردها در دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: آنچه درخصوص منطقه جبل کندی گفته  می‌شود اشتباه شود و به دلیل مقیاس ۵۰_۷۰ میکرونی ذراتاین منطقه امکان برخاستن گردوغبار وجود ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: این منطقه تپه ماسه‌ای است و در منطقه تپه ماسه‌ای گردوغبار ایجاد نمی شود. رخداد گردوغبار ذاتا اتفاق بدی نیست و مواد الی موجود در آن برای موجودات درون آب مغذی هستند.

این کارشناس ریزگرد تعداد روزهای وقوع گردوغبار در تبریز، ارومیه و حتی آبادان را از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۷ یکسان دانست و اظهار داشت:دریاچه ارومیه تا سال ۲۰۱۷ وارد فاز گردوغبار نشده است.

وی روش نهالکاری و بوته کاری را راه مناسبی برای حل مساله در منطقه جبل کندی و مناطق مشابه آن در حوضه دریاچه ارومیه نخواند و گفت: جبل کندی ۱۰ سال است از آب بیرون آمده و با تطبیق طبیعی به سرعت رویش گیاهان در آن اتفاق می افتد.

احمدی بیرگانی گفت: در جبل کندی با هزینه های میلیونی بوته کاری و نهالکاری کردند در حالیکه اگر منطقه را به حال خود رها می کردند تا ده سال آینده سبز می شد این اتفاق برای دریاچه آرال هم افتاده است.

وی تخلیه دو روستای اطراف جبل کندی به دلیل طوفان های گرد و غبار  شایعه دانست و ابراز داشت: شوری آب های زیرزمینی موجب تخلیه این روستاها شده است.

این کارشناس ریزگرد با اشاره به تصاویر ماهواره ای گفت برخاست گردوغبار در سال ۲۰۱۵ نسبت به بازه زمانی ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ کاهش یافته است.

احمدی بیرگانی با اشاره به اعلام نظر دانشگاه علوم پزشکی تبریز درخصوص سرطان‌زا بودن طوفانهای نمکی گفت: نمی توان به قطعیت گفت طوفان نمکی باعث رشد سرطان در منطقه شده چون این روند در شهرهای مرکزی ایران هم وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.