کرمی : حمایت از توسعه دانشگاه ها در نسیم شهر در اولویت است

 سخنگوی شورای اسلامی شهر نسیم شهر شهرستان بهارستان، توسعه فرهنگی را اولویت اصلی نسیم شهر اعلام کرد و گفت: بهره مندی از پتانسیل خرده فرهنگ ها نیز در دستور کار قرار گرفته است. به گزارش بهارستانه، نسیم شهر متراکم ترین بخش مسکونی شهرستان بهارستان است. شهری با داشتن ۲۳۰ هزار نفر جمعیت، فقط سه فرهنگسرا […]

 سخنگوی شورای اسلامی شهر نسیم شهر شهرستان بهارستان، توسعه فرهنگی را اولویت اصلی نسیم شهر اعلام کرد و گفت: بهره مندی از پتانسیل خرده فرهنگ ها نیز در دستور کار قرار گرفته است.

به گزارش بهارستانه، نسیم شهر متراکم ترین بخش مسکونی شهرستان بهارستان است. شهری با داشتن ۲۳۰ هزار نفر جمعیت، فقط سه فرهنگسرا و مرکز فرهنگی دارد و تنها سینمای آن با رشد فیزیکی ۹۰ درصدی، به گفته مسئولان نزدیک به ۹ ماه زمان برای تکمیل و بهره برداری زمان می خواهد.

با شرایط فعلی و با وجود اولویت های عمرانی و توسعه ای در چنین شهری، به نظر می رسد توجه بیش از پیش به فرهنگ و گسترش فضاهای فرهنگی یکی از اولویت های انکار نشدنی است. مساله ای که سخنگوی شورای اسلامی شهر نسیم شهر نیز با تاکید بر آن، یکی از وظایف معاونت در شرف تشکیل «فرهنگی و اجتماعی» شهرداری نسیم شهر را تلاش در همین زمینه می داند.

تاسیس معاونت جدید در شهرداری نسیم شهر

سخنگوی شورای شهر نسیم شهر شهرستان بهارستان با تاکید بر اهمیت و ضرورت توجه به مسایل فرهنگی، ایجاد این معاونت را در توسعه فرهنگی شهر راهگشا و موثر توصیف کرد و افزود: نسیم شهر با تراکم بالای جمعیت و میانگین سنی بسیار پایین شهروندان از نظر فضاهای فرهنگی دچار کمبود است که با راه اندازی معاونت جدید می توان به توسعه فضاهای فرهنگی و رشد زیرساختهای شهری در این حوزه امیدوار بود.

بهره مندی از پتانسیل خرده فرهنگ ها

نسیم شهر به عنوان یک شهر مهاجر پذیر طی سال های گذشته پذیرای جمعیت بی شماری از مهاجران استان های مختلف بوده است به طوری که بخش عمده شهروندان آن را اهالی استان های مختلف کشور تشکیل می دهند و تنها بخش اندکی از ساکنان، شهروندان بومی نسیم شهر هستند. با این شرایط می توان نسیم شهر را مجموعه بزرگی از خرده فرهنگ ها دانست.

عضو شورای اسلامی نسیم شهر گفت: خرده فرهنگها پتانسیل های بالایی برای رشد فرهنگی نسیم شهر دارند اما برای رسیدن به رشد فرهنگی باید بر اشتراکات فرهنگی تمرکز کرد که این کار نیازمند برنامه ریزی و داشتن نگاه علمی و منطقی به بافت فرهنگی است.

رزاق کرمی، فرهنگی عمومی شهر را متاثر از همین خرده فرهنگ ها توصیف کرده و می گوید:برقراری تعامل میان قومیت های مختلف و  رسیدن به یک فرهنگ عمومی مطلوب نیازمند انجام اقدامات علمی است.

استفاده از ظرفیت های محرم برای رشد فرهنگی

نسیم شهر همه ساله در ماه محرم با برپایی تعداد زیادی هیئت و دسته  عزاداری، حال و هوایی عاشورایی به خود می گیرد. نماینده مردم در شورای شهر نگاهی متفاوت به این موضوع دارد.

وی با اشاره به ظرفیت های بالای ماه محرم برای رشد فرهنگ دینی و اعتقادی، تاثیر این جریان عظیم بر فرهنگ عمومی را مهم و اثربخش دانست و اظهار داشت: حضور پرشور شهروندان این شهر به ویژه جوانان در مراسم عزاداری سالار شهیدان و نقش پررنگ خطیبان و ذاکرین اهل بی(ع) و همچنین معتمدین محلی می تواند نقطه عطفی برای ایجاد یکپارگی فرهنگی و رسیدن به یک فرهنگ عمومی غنی بشود.

کرمی افزود: می توان با ایجاد تمرکز در هیئات مذهبی اقداماتی بزرگ در راستای همدلی شهروندان انجام داد. وی اظهار امیدواری می کند تا در این ایام از کنار هم قرار گرفتن هیئات مختلف و تاسیس هیئت های کم شمار اما با جمعیت بیشتر رویداد بزرگی شبیه به حسینیه اعظم زنجان با شاخ و برگ های فرهنگی و ارزشی به وقوع بپیوندد.

تبدیل نسیم شهر به شهر دانشگاهی و صنعتی

نسیم شهر، شهری است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی، علی رغم پتانسیل های بالای اجتماعی و اقتصادی، در شرایطی بن بست قرار گرفته است.  این مساله در کنار توسعه نامتوازن جمعیتی و صنعتی، نسیم شهر را به شهری خوابگاهی برای مردم ساخته است. به نحوی که جمعیت بزرگی از ساکنین این شهر را کسانی تشکیل می دهند که در طول روز در شهرهای همجوار مشغول به کار هستند و تنها شب ها برای استراحت به شهر خوایگاهی خود باز می گردند.

نماینده مردم در شورای شهر معتقد است که برای تغییر این شرایط باید توسعه فضاهای علمی و فرهنگی را در اولویت قرار داد. وی می افزاید: توسعه فضاهای دانشگاهی و صنعتی یکی از راه های خروج نسیم شهر از بن بست فیزیکی و ایجاد تحول در ساختار اجتماعی و فرهنگی است.

کرمی گفت: اگر نسیم شهر بتواند فضاهای دانشگاهی خود را تا حد پذیرایی از ۲۰ هزار دانشجو افزایش دهد می تواند از نظر اقتصادی و فرهنگی آماده تحولات بزرگی بشود، حضور این تعداد دانشجو در شهر و جلوگیری از خروج دانشجویان بومی علاوه بر رونق اقتصادی منطقه و صرفه جویی در هزینه خانوارها، می تواند باعث بهبود شرایط فرهنگی منطقه و توسعه اجتماعی بشود.

حمایت از توسعه دانشگاه ها

سخنگوی شورای اسلامی نسیم شهر همچنین از آمادگی شورای شهر و شهرداری نسیم شهر برای حمایت از توسعه فضاهای فرهنگی و دانشگاهی خبر داد و اعلام کرد: نمایندگان مردم در شورا  و همچنین مجموعه مدیریت شهری آمادگی دارند تا همکاری های لازم برای توسعه فضاهای دانشگاهی و فرهنگی را انجام بدهند.

وی در اختیار گذاشتن زمین و تخفیف در عوارض ساخت را به عنوان مهمترین موارد این همکاری اعلام کرد.

هم اکنون کار احداث دانشگاه پیام نور در نسیم شهر با حمایت قاطع و همکاری بسیار خوب شورای شهر و شهرداری نسیم شهر آغاز شده است که پیش بینی می شود به زودی کار ساخت آن به پایان برسد که در این صورت نسیم شهر صاحب یک دانشگاه با حدود ۱۵ هزار دانشجو خواهد بود.

یکی از الزامات توسعه فرهنگی، توجه به این مقوله در مراکزی است که در کانون توجه قرار دارند.

سخنگوی شورای اسلامی نسیم شهر در این زمینه در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: شورا به عنوان یک نهاد مردمی در نخستین گام خود برای توسعه فرهنگ مشارکت و همکاری، جلسات خود را با حضور اصحاب رسانه، معتمدین محلی و مسئولان سایر ادارات برگزار می کند.

کرمی با اشاره به ضرورت ارتباط تگاتنگ مردم با نمایندگان و تاثیر آنها در تصمیم گیری های کلان شهری، فضای کاری شورای شهر نسیم شهر به اتاق شیشه ای تعبیر کرد و افزود:حضور اقشار مختلف مردم در جلسات شورای شهر باعث افزایش روحیه مشارکت و گسترش این فرهنگ در سطح شهر می شود.

وی تصریح کرد: همه اعضای شورای شهر نسیم شهر بر این باور هستند که باز شدن درهای شورا به روی مردم و مشارکت آنها در تصمیم گیری ها می تواند شروع خوبی برای توسعه فرهنگ عمومی و افزایش روحیه خودباوری در شهروندان بشود.

منبع:نسیم شهرنیوز

/پایان خبر/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.