چرخش تل‌آویو از «ترور هسته‌ای» به « ترور موشکی»

ترور ذات رژیم صهیونیستی است. تنها اهداف و شیوه آنها متفاوت است. زدن دانشمندان محور مقاومت مشخصاً یکی از راهبردی‌‌‌‌ترین اهداف ترورهای هدفمند سیستم اطلاعاتی این رژیم بوده است.

بهارستانه: ترور ذات رژیم صهیونیستی است. تنها اهداف و شیوه آنها متفاوت است. زدن دانشمندان محور مقاومت مشخصاً یکی از راهبردی‌‌‌‌ترین اهداف ترورهای هدفمند سیستم اطلاعاتی این رژیم بوده است. یک روز دانشمندان هسته‌ای ایران و حالا مهندسان موشکی مقاومت فلسطین حتی اگر خارج از سرزمین‌های اشغالی باشند. هرچند وزیر جنگ اسرائیل این موضوع را رد کرد تا به‌رغم شواهد و قراین موجود نشان داده باشد که این رژیم قوت برعهده گرفتن این ترور و عواقب ناشی از آن را ندارد.
بامداد ‌‌‌‌شنبه فادی محمد بطش که از محل سکونتش در کوالالامپور، پایتخت مالزی، به سوی مسجد محل روانه شده بود، از سوی دو موتورسوار مسلح مورد هدف ۱۰ گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید. شیوه ترور شبیه ترور فتحی شقاقی، بنیانگذار جهاد اسلامی فلسطین در سال ۱۹۹۵ است که در مسیر سفرش به لیبی در جزیره مالت توقف کرد و ساعاتی بعد حین گذر از عرض خیابان از سوی دو ضارب موتورسوار ترور شد. حماس روز ‌‌‌‌شنبه با صدور اطلاعیه‌ای تصریح کرد: بطش یکی ازسوی اعضای این گروه «‌ترور‌» و به «‌شهادت‌» رسیده است. با وجود این، حماس در اطلاعیه‌ای اسرائیل را به طور مستقیم متهم کرد. ساعتی بعد هم اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در واکنش به این حادثه گفت: سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی (موساد) پشت تلاش‌های گذشته برای ترور دانشمندان فلسطینی بود و ترور بطش هم از این قبیل است. اعضای خانواده بطش هم گفتند که سازمان جاسوسی و اطلاعاتی اسرائیل، موساد، پشت این ترور بوده است. احمد زاهد حمیدی، وزیر کشور مالزی به دنبال ترور بطش تأکید کرد،:کشته شدن این دانشمند فلسطینی با سازمان‌های اطلاعاتی خارجی دشمن با فلسطینیان ارتباط دارد. وی تأکید کرد کشورش از پلیس بین‌الملل (اینترپل)، پلیس منطقه‌ای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) و سازمان‌های امنیتی دیگر درخواست خواهد کرد عاملان این ترور را تحت پیگرد قرار دهند.
زدن توان پهپادی- موشکی رو به توسعه مقاومت فلسطین بعد از ترورهای هسته‌ای ایران به یکی از مهم‌‌ترین بخش‌های عملیات خارجی موساد در سال‌های اخیر تبدیل شده است. ترور یکی از اعضای تونسی حماس در سال ۲۰۱۶ که کارشناس پرواز و عملیات با پهپاد‌‌‌ها بود، عملاً نقطه شروع این عملیات است. البته سابقه این ترورهای هدفمند به قبل‌تر از اینها برمی‌گردد. در سال ۱۹۵۲ سمیرا موسی، دانشمند اتمی مصر در امریکا بر اثر حادثه رانندگی کشته شد. در سال ۱۹۶۷ دانشمند هسته‌ای مصر سمیر نجیب بر اثر تصادف رانندگی در دیترویت امریکا کشته شد. در سال ۱۹۸۰ اسرائیل «یحیی المشد»، یکی از برجسته‌‌‌‌ترین دانشمندان اتمی مصر را که در طرح اتمی عراق فعالیت داشت، در هتل مریدیان پاریس ترور کردند.

فرار از پذیرش مسئولیت

وزیر جنگ اسرائیل روز یک‌شنبه با بیان اینکه دانشمند فلسطینی که در مالزی ترور شد، کارشناس حوزه موشکی بوده و «‌قدیس نبود»، صحبت‌‌‌ها مبنی بر اینکه موساد پشت ترور او بوده را رد کرد. آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل در واکنش به این مسئله مدعی شد: احتمال دارد کشته شدن بطش در چارچوب درگیری داخلی فلسطین صورت گرفته باشد. وی در گفت‌وگو با رادیو اسرائیل افزود: خبر را در رسانه‌‌‌‌ها شنیدم، «‌تشکیلات تروریستی‌» در هر عملیات تروری اسرائیل را مورد سرزنش قرار داده و مقصر می‌داند، ما به این مسائل عادت داریم. لیبرمن در ادامه اظهارات خصمانه‌اش مدعی شد: بطش قدیس نبود و در مسیر بهبود زیرساخت‌های غزه فعالیت نمی‌کرد، کار او توسعه دقت موشک‌‌‌‌ها بود، همیشه تسویه‌حساب‌‌‌‌هایی میان گروه‌های مختلف و تشکیلات تروریستی را می‌بینیم و من معتقدم این حادثه هم در اثر چنین شرایطی رخ داده است. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی گفت: ما از طرق کانال‌های ارتباطی خود از مصر خواسته‌ایم جسد بطش را به غزه نیاورد. ما مخالف دفن او در این منطقه هستیم.

برخیز و اول تو بکش!

رونن برگمن، نویسنده و روزنامه‌نگار برجسته اسرائیلی که نتیجه تحقیقات مفصلش درباره تاریخچه موساد به تازگی در کتابی به نام «برخیز و اول تو بکش» منتشر شده، در گفت‌وگوی ویژه با بی‌بی‌سی از جزئیات دکترین موساد برای قتل‌های هدفمند سخن می‌گوید. برگمن به نقل از مئیر داگان، رئیس اسبق موساد (۲۰۰۲-۲۰۱۰) گفته است: این یک سیاست محوری در نهادهای اطلاعاتی اسرائیل است که برای جلوگیری از جنگ علنی با «‌دشمنان‌» رهبران و مهره‌های مهم آنها از جمله دانشمندانی را که (به زعم اسرائیل) به برنامه‌های نظامی دشمنان اسرائیل کمک می‌کنند، هدف می‌گیرد. برگمن افزوده است: «‌داگان می‌گفت کشتن کسانی مثل هیتلر، ناپلئون و نظیر آن می‌توانست مسیر تاریخ را عوض کند. به او گفتم خب برای هرکسی یک جایگزین می‌توان پیدا کرد اما داگان مخالفت کرد و مثال عماد مغنیه را زد که به گفته او حزب‌الله دیگر نتوانست کسی مثل او را به خود ببیند.»‌ در این کتاب، که هم اکنون یکی از پرفروش‌ترین‌های آمازون است، رونن برگمن از جزئیات مسموم کردن ودیع حداد، مغز متفکر عملیات چریکی جبهه مردمی آزادی فلسطین در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی، پرده برمی‌دارد که چطور موساد با خمیردندان سمی او را از پای در می‌آورد در حالی که تا همین اواخر گمان می‌رفت ودیع حداد به علت سرطان خون درگذشته است.

عباس تمام قدس را نمی‌خواهد

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین با تأکید بر تداوم مقابله فلسطینیان با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل تصریح کرد:‌« ما به ترامپ یا دیگری اجازه نخواهیم داد که قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کند. ما با این تصمیم از همان ابتدا مبارزه کرده‌ و می‌کنیم. همچنین به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد پیش از راهکار تشکیل دو کشور سفارت خود را به این شهر اشغالی منتقل کند. محمود عباس افزود:« هنگامی که این راهکار عملی شود قدس شرقی برای ما و قدس غربی برای اسرائیل خواهد بود. قدس شرقی کانون ادیان اسلامی، مسیحی و یهودی است. مؤمنان می‌توانند آزادانه در این شهر شعائر دینی خود را انجام دهند زیرا ما از همان آغاز قدس شرقی را پایتخت کشور خود دانسته‌ایم که به روی همه ادیان باز خواهد بود.» ترامپ شش دسامبر ۲۰۱۷ قدس را پایتخت اسرائیل اعلام و حکم انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به این شهر اشغالی را امضا کرد. در همین حال آندری بابیش نخست‌وزیر جمهوری چک اعلام کرد که کشورش هرگز سفارت خود را به قدس منتقل نخواهد کرد. وی خاطرنشان ساخت که دولت چک هرگز بر خلاف سیاست‌های مشترک اتحادیه اروپا در قبال قدس عمل نکره و مصوبات شورای امنیت در ارتباط با این شهر را نقض نخواهد کرد.

منبع: روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.