پرچم سیاه عزا؛ سردر آموزش عالی

برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش نقطه روشن هفته گذشته بود، اما این هفته با درگذشت تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد در حادثه واحد علوم و تحقیقات به عزای جامعه دانشگاهی تبدیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، اولین هفته زمستان با افتخار و اقتدار برای مردم ایران آغاز شد.

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن‌بازار در کنار نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت داخل و نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی جای هیچ بحثی را در اقتدار علمی ایران باقی نگذاشت.

در این دوره از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، ۵۱ دانشگاه، ۱۵ پژوهشگاه، ۴۰ پارک علم و فناوری، ۷۹ مرکز رشد و ۱۴ مؤسسه تحقیقاتی فناوری‌های خود را عرضه کردند.

شرکت‌های استارتاپی و دانش بنیان نیز فناوری‌های خود را عرضه کردند، ۳ هزار و ۱۹۹ طرح توسط دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و مؤسسات تحقیقاتی ارائه شد.

استان تهران با عرضه ۳۲۰ طرح فناورانه بیشترین طرح را به نمایشگاه ارائه کرده و رتبه اول را در این دوره از نمایشگاه به خود اختصاص داده است و پس از تهران، استان گلستان ۲۵۵ طرح، گیلان ۱۳۱ طرح، مازندران ۱۳۰ طرح را در نمایشگاه عرضه کرده‌اند.

همزمان با آیین گشایش نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار ملی و ششمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران از ۷۶ دستاورد پژوهشی و فناوری منتخب مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه‌ها رونمایی شد.

* زمستان آموزش عالی با عزا آغاز شد

روز سه‌شنبه اتوبوسی داخل واحد علوم و تحقیقات واژگون شد که ۹ نفر از دانشجویان و راننده اتوبوس کشته و تعدادی دیگر مصدوم شدند.

در پی وقوع این حادثه، کلاس‌های واحد علوم و تحقیقات در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه تعطیل شد.

اتوبوس واحد علوم و تحقیقات نقص فنی داشته و راننده قادر به متوقف کردن اتوبوس نبوده ا‌ست که اتوبوس د‌ر نزدیکی کتابخانه مرکزی دانشگاه د‌ر خاکی واژگون شده ا‌ست.

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ضمن ابراز تأسف از وقوع حادثه تلخ واژگونی یک دستگاه اتوبوس حامل دانشجویان، به مجید مشکینی معاون توسعه مدیریت و منابع، رضا مسعودی سرپرست واحد علوم و تحقیقات، عنایت الله ملکی تبار رئیس مرکز نظارت، بازرسی و رسیدگی به شکایات، سیدحسین طباطبایی مدیرکل حقوقی و مهندس موسوی رئیس مرکز حراست دانشگاه آزاد اسلامی ماموریت ویژه داد.

بر این اساس کمیته ویژه تشکیل شده موظف به بررسی دقیق علت بروز حادثه در واحد علوم و تحقیقات و معرفی مسببان آن و رسیدگی دقیق به وضعیت مصدومان این حادثه شدند.

همچنین به اعضای این کمیته ویژه دستور داده شد تا با همکاری کارشناسان مجرب و هماهنگی های لازم با دستگاه های قضایی، انتظامی و امنیتی، نسبت به بررسی تمامی جوانب حادثه مذکور با قید فوریت اقدام و هرچه سریع تر گزارش مشروحی از آن را به رئیس دانشگاه و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ارائه کنند.

همچنین  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، محسن نفر معاون علوم پزشکی دانشگاه را به عنوان مسئول درمان و رسیدگی به وضعیت دانشجویان مصدوم واحد علوم و تحقیقات انتخاب کرد.

* کسب رتبه اول ریاضیات کاربردی در غرب آسیا توسط دانشمندان ایرانی

براساس نظام رتبه‌بندی سایمگو، ایران در سال ۲۰۱۷ مقام اول ریاضیات کاربردی در سطح کشورهای غرب آسیا و مقام سیزدهم را در سطح کشورهای جهان به خود اختصاص داده است.

کشورهای ترکیه، عربستان سعودی،‌ رژیم صهیونیستی، مصر، امارات متحده عربی، اردن، قطر، عراق، لبنان، عمان، کویت، سرزمین‌های فلسطین اشغالی، یمن، سوریه و بحرین در رتبه‌های بعد از ایران قرار دارند.

* انتصابات آموزش عالی

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با صدور حکمی مجید مشکینی معاون توسعه مدیریت و منابع را به سمت رئیس کمیته شهریه دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کرد.

* ماهواره «پیام» در انتظار مجوز پرتاب

مینا بیات، دستیار جوان رئیس سازمان فضایی د‌ر حاشیه نما‌یشگا‌ه دستاوردهای پژوهشی د‌ر جمع خبرنگاران گفت: تحویل یک ماهواره زمانی ا‌ست که به پرتابگر ارائه شو‌د، زیر‌ا زمان پرتاب باید با‌ پرتابگر هماهنگ با‌شد.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

و‌ی ا‌فزود: ‌‌‌آ‌خرین وضعیت سنسور عملکردها بررسی شده و تا آ‌خر ا‌ین هفته ماهواره پیام د‌ر اتاق تمیز قرار می‌گیرد.‌‌‌‌‌

بیات گفت: هنوز مشخص نیست که چه زمانی ماهواره پرتاب شو‌د، ا‌ما تمام تست‌ها ا‌نجام شده و فقط اجازه پرتاب نیاز ا‌ست.‌‌‌‌‌

* افتتاح جشنواره «ایران‌ساخت»

روز سه شنبه چهارم دی ماه مراسم افتتاحیه جشنواره ایران ساخت در خانه هنرمندان برگزار شد.

تمامی  آثار راه یافته به بخش پایانی جشنواره  از روز چهارم تا روز هشتم دی‌ماه به نمایش گذاشته می‌شوند‌.

پس از چهار روز به نمایش گذاشتن آثار سرانجام روز  شنبه هشتم دی ماه مراسم اختتامیه برگزار می‌شود و در آن مراسم نفرات برگزیده از سوی داوران اعلام می‌شوند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.