پرونده‌های مهم احتکار در یک هفته گذشته؛ از کشف ۱۹۶ هزار کارتن پوشک تا ۶۱۷ تن برنج

پرونده‌های مهم احتکار در یک هفته گذشته در مورد اقلامی چون انواع سوخت، برنج، پوشک بچه، رب گوجه فرنگی و لاستیک بود که توسط گشت‌های تعزیرات در استان‌های مختلف کشور کشف شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، برخورد با محتکران و کشف انبارهای احتکار مواد غذایی و لوازم ضروری مردم از مردادماه جزو مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان تعزیرات حکومتی بوده است و بسیاری از گشت‌های مشترک این سازمان با سازمان صمت با این هدف صورت گرفته است.

سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات در نشست خبری اخیر خود با بیان اینکه در ۶ ماهه ابتدای سال ۶۶۸ پرونده احتکار تشکیل شده است، گفت: ارزش این اموال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال بوده و ۹۰ درصد آنها پس از مردادماه کشف شده‌اند.

به گفته رایگانی همه این پرونده‌ها با دریافت استعلام از سازمان صمت بوده و سازمان تعزیرات هرگز به تنهایی و بدون دریافت استعلامات لازم اقدام به صدور حکم در پرونده‌های احتکار نمی‌کند.

*مهم‌ترین پرونده‌های احتکاری تعزیرات در یک هفته گذشته (۴ تا ۱۱ مهرماه)

**۷۸ هزار لیتر احتکار و قاچاق انواع سوخت

از جمله پرونده‌های مهم احتکاری و قاچاق این هفته که برای آن پرونده تشکیل شد، در ۲ مورد به کشف سوخت اختصاص داشت که در استان‌های لرستان و زنجان بود.

بهرام براری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان لرستان با بیان اینکه پس از اطلاع مامورین اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز از انبار کردن مواد سوختی در سوله ای واقع در کمربندی شهرستان خرم آباد، این انبار بررسی و محموله ۱۸ هزار و ۵۰۰ لیتر مواد سوختی کشف شد، گفت: پرونده تخلف در شعبه چهارم ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی شهرستان خرم آباد رسیدگی و با احراز تخلف، حکم به ضبط کالا و پرداخت یک میلیارد و ۶۴۶ میلیون ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت برای متهمین صادر شد.

دومین پرونده سوختی احتکاری در استان زنجان بود، مرتضی ممیزی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان با اشاره به کشف و ضبط دو محموله سوخت قاچاق شامل ۳۱ هزار لیتر نفت سفید و ۲۸ هزار و ۵۰۰ لیتر نفت گاز در شهر زنجان، گفت: شعبه رسیدگی کننده پس از برگزاری جلسات رسیدگی و احراز قاچاق بودن محموله ها، عاملین قاچاق را به ضبط سوخت مکشوفه به نفع دولت و پرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال در حق صندوق دولت محکوم کرد.

**کشف ۹۱ هزار لاستیک احتکارشده در کهریزک

یک پرونده خودرو و یک پرونده مربوط به کشف لاستیک در زمره مهم‌ترین پرونده‌های احتکاری هفته گذشته بود، سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه یک شرکت خودرویی که اقدام به فروش خودرو در سال های ۹۶ و ۹۷ کرده و از ایفای تعهداتش در قبال مردم و خریداران خودداری کرده، به تعزیرات حکومتی احضار شد، گفت: تخلف این شرکت از سوی رئیس شعبه دوازدهم اداره کل تعزیرات حکومتی استان خراسان رضوی محرز اعلام و متهم برای گرانفروشی به ممهور کردن پروانه واحد به مهر تخلف برای مرتبه اول و پرداخت ۱۱۲ میلیارد و ۸۴۵ میلیون ریال به عنوان جزای نقدی در حق دولت محکوم شد.

رایگانی در خصوص انبار کشف شده لاستیک خودرو در شورآباد شهرری اظهار کرد: انبار مذکور در طرح مشترک تعزیرات حکومتی، اداره صنعت، معدن و تجارت، نماینده دادستان و نیروی انتظامی کشف شد و بیش از ۹۱ هزار لاستیک کشف شده در انبار شورآباد کهریزک مربوط به خودرو سبک و بقیه خودرو سنگین است.

**پرونده‌های احتکار و قاچاق ۶۱۷ تن برنج در ۲ استان

احتکار و قاچاق ۶۱۷ تن برنج، پرونده مهم احتکار و قاچاق در هفته گذشته بود که رسانه‌ای شد.

 داریوش جودکی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه  با بیان اینکه با اعلام گزارش مردمی در مورد ورود غیرقانونی محموله برنج به کرمانشاه، نیروی انتظامی اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز در محل ورودی میدان جنوبی کرمانشاه از یک کامیون  مقدار ۲۲ تن برنج کشف کردند، گفت: پرونده به شعبه هشتم تعزیرات حکومتی کرمانشاه ارسال شد و نهایتا متخلفان به پرداخت یک میلیارد ریال جریمه نقدی و ضبط کالا محکوم شدند.

جودکی تصریح کرد: در پرونده دیگری شعبه هشتم مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه یک قاچاقچی برنج را به ۸۰۱ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد و محموله ۲۰ تن برنج قاچاق که توسط نیروی انتظامی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از یک دستگاه کامیون در محور اسلام آباد، کشف شده بود نیز به نفع دولت ضبط شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه همچنین از صدور حکم احتکار ۵۵۲ تن برنج خبر داد و گفت: شعبه هفتم بدوی تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه با دریافت گزارش نیروی انتظامی در مورد کشف ۵۵۲ تن برنج از یک انبار به ظن احتکار، پرونده را بررسی و با احراز تخلف، حکم به الزام به فروش کالا در شبکه تحت نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت و پرداخت ۳ میلیارد و ۸۶۴ میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت صادر کرد.

در خصوص  پرونده احتکار برنج در استان زنجان هم مرتضی ممیزی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان زنجان گفت: با صدور احکام تعداد ۷ فقره پرونده در زمینه احتکار کالا و فک پلمپ واحدهای متخلف، کالاهای احتکار شده در شهرستان ابهر عرضه شد و بیش از ۲۳ تن برنج ایرانی و خارجی با نظارت سازمان‌های متولی امر و با نرخ دولتی در دو مرحله عرضه و مابقی نیز پس از انجام هماهنگی های لازم توزیع می شود.

**احتکار ۶۵۸۰ کیلوگرم رب در خراسان شمالی

رب از اقلامی است که در هفته‌های گذشته قیمت آن سر به فلک گذاشته است، غیر از افزایش قیمت گوجه فرنگی، احتکار نیز در این افزایش قیمت موثر بوده است.

سیدجواد سیدالموسوی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خراسان شمالی با بیان اینکه با گزارش مردمی در مورد احتکار رب گوجه فرنگی، تیم گشت مشترک تعزیرات حکومتی در محل حاضر و در بازرسی از انبار موفق به کشف تعداد ۹۴۰ دبه ۷ کیلویی رب گوجه فرنگی کشف شدند، گفت: انبار مذکور با دستور دادستان شهرستان فاروج پلمپ و گزارش تخلف به تعزیرات حکومتی ارجاع شد. شعبه تعزیرات حکومتی شهرستان فاروج پس از رسیدگی پرونده، متهم را به عرضه و فروش کالا به قیمت مصوب و پرداخت ۵۵۹ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرد.

**کشف ۱۹۶ هزار کارتن پوشک بچه احتکار شده در ۲ استان

پوشک نیز از کالاهایی بود که چند انبار احتکار آن کشف شد، ارسلان میری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمان گفت: تیم مشترک تعزیرات حکومتی شهرستان سیرجان به همراه بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت آن شهرستان در بازرسی از چهار انبار، بیش از ۶ هزار کارتن انواع پوشک کشف وضبط کردند.

همچنین در شهرستان درگز هم ۵ انبار احتکار پوشک کشف شد. حمیدرضا کریم مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خراسان رضوی در این رابطه اظهار داشت: پنج انبار پوشک احتکار شده به ارزش قریب به ۴ میلیارد ریال در شهرستان درگز کشف شد و از این چهار انبار  ۱۷ هزار کارتن پوشک بچه و از انبار دیگر، ۱۷۳ کارتن پوشک بچه کشف شد.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.