پرداخت بدهی معوقه گندم‌کاران تا پایان مهر ماه/ میادین میوه و تره‌بار گسترش می‌یابد

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: بدهی معوقه گندم‌كاران تا پايان مهر پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بهارستانه به نقل از خبرگزاری فارس، علی‌محمد شاعری پنج‌شنبه شب در جلسه شورای اداری شهرستان بهشهر در سالن اجتماعات فرمانداری اظهار کرد: مشکلات اقتصادی و فشارهای ناشی از آن در جامعه سنگین است اما ما هم تحمل بالایی داریم که تحمل می‌کنیم.

وی افزود: ضریب خودکفایی در بخش کشاورزی ما ۸۰ درصد است و اکنون در بخش شکر و گندم احتیاج به واردات نداریم و ضریب امنیت در این بخش بالاست.

شاعری با اعلام اینکه بدهی گندم‌کاران از جمله مشکلاتی است که برخی از کشاورزان همچنان با آن روبرو هستند، یادآور شد: کل بدهی‌ها به گندم‌کاران ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بوده است که بخش اعظمی از این بدهی‌ها پرداخت شده است و مابقی هم تا پایان مهر ماه پرداخت می‌شود.

وی همچنین در رابطه با میزان پرداخت مطالبات گندم‌کاران مازندرانی خاطر نشان کرد: با تلاش‌های انجام شده ۹۰ درصد بدهی‌های گندم‌کاران مازندرانی پرداخت و تنها ۱۰ درصد باقیمانده است که همزمان با کشور تا پایان مهر ماه پرداخت می‌شود.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: گندم‌کاران شرق مازندران بخش زیادی از مطالبات خود را دریافت کردند و کمترین بدهی‌های گندم‌کاران مازندران متعلق به شرق این استان است.

شاعری همچنین با اشاره به اراضی زهکشی شرق مازندران گفت: ۱۰ هزار هکتار از این اراضی در قالب طرح جامع احیاء از طریق زهکشی و شست‌وشوی اراضی انجام می‌شود که اراضی مختلف از امام‌ده تا زاغمرز را شامل می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به کارهای انجام شده در بخش راه‌سازی اظهار کرد: در این بخش راه رستمکلا به بندر امیرآباد با ۶ میلیارد تومان اعتبار، قرار داد بسته شد که ۹ ماهه به اتمام می‌رسد و مسیر ۲۰ کیلومتری با ۲۰ میلیارد تومان اعتبار با ایجاد دو روگذر در حسین‌آباد و رستمکلا هم تا پایان تابستان آینده به اتمام می‌رسد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی همچنین با اعلم اینکه بازدید و بازگشایی صفی‌آباد با موافقت اصولی وزارت اطلاعات انجام شد؛ افزود: این مسأله هفته آینده نهایی می‌شود و مسیرهای جدید برای تردد گردشگران اجرایی می‌شود.

شاعری ادامه داد: ۱۷ هکتار سالارتپه بهشهر هم در اختیار شهرداری است که باید از این ظرفیت برای توسعه گردشگری در جنگل سالارتپه استفاده شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با تأکید بر توسعه میادین میوه و تره‌بار برای جلوگیری از احتکار کالاهای اساسی یادآور شد: با توسعه میادین میوه و تره‌بار و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تا حد بسیار بالایی می‌توان از احتکار و گران‌فروشی جلوگیری و کالاهای اساسی را در دسترس مردم قرار داد که باید در دستور کار فرمانداران باشد.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملیاتی شدن فاضلاب شهری در شرق مازندران، گفت: در این بخش سال گذشته ۲ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و اختصاص یافت و امسال هم ۵ میلیارد تومان موافقت نامه مبادله شد.

شاعری افزود: در بخش بهداشت و درمان هم از توسعه مناسبی برخورداریم و ۵۰۰ میلیون تومان برای بیمارستان مشارکتی زاغمرز اختصاص یافت و بیمارستان ۲۲۰ تختخوابی بهشهر به ۲۴۰ تختخواب افزایش یافت و تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی بیان داشت: بیمارستان ۶۵ تختخوابی گلوگاه به مرحله سقف‌زنی رسیده و بیمارستان ۶۰ تختخوابی نکا هم کلنگ‌زنی شد که نقش مهمی در توسعه خدمات بهداشت و درمان دارند.

شاعری در پایان با اشاره به اختصاص ۱۰ میلیارد تومانی بنیاد برکت برای توسعه شرق مازندران، گفت: این تسهیلات با سود کم و حداقل ضمانت‌نامه در اختیار متقاضیان اشتغال و افراد بیکار قرار می‌گیرد که  مبلغ در نظر گرفته شده براساس سهم‌بری هر شهرستان اختصاص می‌یابد که سهم بهشهر ۴٫۵ میلیارد تومان است.

هادی خنجری فرماندار بهشهر هم اظهار کرد: با توجه به فصل پاییز و کشت پاییزه، جهاد کشاورزی باید در رابطه با تأمین نهاده‌های کشاورزی، کود، سوخت، و سم اهتمام داشته و با توجه به ظرفیت بالا در بخش کشاورزی، باید با برنامه حرکت کنیم.

وی با اشاره به پیش رو بودن فصل سرما گفت: بخشداران و دهیاران، همچنین تمهیدات لازم را برای تردد در روزهای آینده که مدیریت بحران در آماده باش کامل است را داشته و تأمین آرد و سوخت برای مناطق بالادست را با قوت در دستور کار داشته و علاوه بر ۴۸ ساعت آینده که با توجه به بارندگی اعلام شده و کاهش دما، باید مدیریت بحران شود؛ در طول سال هم در این بخش‌ها با برنامه عمل کنند.

خنجری بیان کرد: در حوزه کشاورزی، احصاء اراضی که استعداد کاشت فندق دارد را با حفظ داشته‌ها و مراقب به موقع، در دستور کار داشته و  در راستای توسعه در بخش کشاورزی گام برداریم.

وی گفت: بندر امیرآباد ظرفیت بزرگی برای شهرستان است و برای فعال‌تر شدن بندر، در طول سال‌های مختلف تلاش فراوان انجام شده است و باید مطالبات  شهرستانی با مدیر بندر مطرح شود.

فرماندار بهشهر افزود: رؤسای ادارات، حضور فعال در مناطقی که نیازمند حضور مدیران هستند همچون حضور در مناطق دوردست و نزدیک را در دستور کار داشته و در تکریم ارباب رجوع تلاش کنند و در طول سال مراقبت انجام و در این موارد اهتمام داشته باشند.

خنجری با بیان اینکه در برخی از موارد تعامل مدیران با رسانه به خوبی انجام نمی‌شود، خاطر نشان کرد: اطلاع‌رسانی از اقدامات انجام شده از مهم‌ترین موارد کار است که باید از این ظرفیت استفاده کنید.

فرماندار بهشهر گفت: تلاش برای اشتغال‌زایی در شهرستان و توسعه اشتغال و رفع بیکاری از جمله تلاش‌های انجام شده است که با وجود کارهای انجام شده وضعیت مطلوبی نداریم و بانک‌ها و مدیران مربوطه باید پیگیری‌های بیشتری برای جذب اعتبارات انجام دهند.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.